Cumhur: Aracımı ve personelimi geri verin

Cumhur: Aracımı ve personelimi geri verin

İl Genel Meclisi'nde yapılan toplantıda, Bayındırlık ve İskân İl Müdürü Adnan Cumhur yaptığı sunumda, İl Özel İdaresi'nin uygulamalarını eleştirdi. Personel açığının olmasına rağmen bir de elindeki personelin 24 tanesinin daha İl Özel İdare'de görevlendirildiğini belirten Cumhur, araçlarının da Özel İdare tarafından kullanılmasına isyan etti.

Bayındırlık ve İskân Müdürü Adnan Cumhur, dün gerçekleşen İl Genel Meclisi Toplantısı'nda, müdürlüğün yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca toplantıda, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü için hazırlanmış olan 2010 yılı bütçe taslağı görüşüldü. Cumhur konuyla ilgili yaptığı sunumda, şu açıklamayı yaptı: “Bayındırlık Müdürlüğü'nün görevleri ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Çünkü kamuoyunda Bayındırlık kapandı, kapanıyor gibi doğru olmayan lüzumsuz bilgiler dolaşıyor. Bilindiği gibi, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nün görevleri, genel bütçeye ve yapı işleri yatırım programına dahil olan yeni yapım ve büyük onarımları yapmaktır. Diğer bir ifadeyle, kamuya ait hizmet binalarının ve kamu yararına çalışma yapan derneklerin il genelinde hizmet binalarını yapmak ve onarmaktır.”

BİRİ YAPIYOR BİRİ BOZUYOR

Cumhur sunumunun devamında, devletin kendi kurumları arasında yetki sorunu olduğunu ifade ederek; “Ayrıca 3194 sayılı imar kanunu ve 7269 sayılı Afet Kanunu çerçevesinde görev ve yetkileri vardır. 5302 Sayılı Kanun Yerel Yönetimlerin güçlendirilmesine yönelik olarak çıkmış bir kanundur. Ama ülkemizde ilginçtir; biri yapıyor biri bozuyor. Bu kanun çıktıktan sonra bir yetki kargaşası oldu” dedi.

“NE YAPTIN MÜDÜR” DEMEYİN

Ruhsatı olmayan bazı yerlere beton verildiğini söyleyen Cumhur, beton santrali bulunan işletmelere şu uyarıda bulundu: “Müdürlüğümüze bağlı olarak çalışan laboratuvarımız bulunmaktadır. Ben buradan beton santrallerini uyarıyorum. Kim, hangi mevki ne durumda olursa olsun, ruhsatı olmayan binaya beton verdiği takdirde benim elemanlarım bir şekilde onların ne şekilde, ne yaptıklarını biliyor. Ondan sonra beni lüzumsuz telefonlarla arayıp ne yaptın müdür demeyin. Niçin yaptınız diye sormasınlar. Ruhsatı olmayan binalara beton vermesinler. Biz depremden yeteri kadar çektik, bizden sonrakiler, çocuklarımızın bu sıkıntıyı çekmesini istemiyoruz.”

BU BÖYLE OLMAZ

Müdürlüğün mevcut personel sayısında sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Cumhur, açıklamasının devamında; “Biz daha önceki görevimizi 1 müdür, Valilik oluruyla olmak şartıyla 3 tane müdür yardımcısı, biri idari olmak üzere 4 tane şube müdürü ile hizmet veriyorduk. Müdürlüğümüzde şuan maalesef asaleten bir müdür, müdür muavini ve genç bir şube müdürü bulunuyor. Diğer makamlarda olanların hepsi vekâleten bulunuyor. Deprem bölgesi gibi hassas bir bölgede, Sayın Meclis Başkanımızdan yardım istiyorum. Birilerini hareketlendirelim, personel açığımızı kapatalım, komik duruma düşmemizi engelleyelim. Bu böyle olmaz. Bu konuda sıkıntımız var. Deneyimi olmayan personel nedeniyle müfettişlere ve savcılığa açıklama yapmak hiç hoş olmuyor. Adliye koridorlarında Adnan Cumhur'un isminin anılması hiç hoş değil” dedi.

ARACIM VE PERSONELİM GERİ GELMİYOR

Cumhur açıklamasında, İl Özel İdare ile ilgili eleştirilerde bulunarak, “Mevcut müdürlüğümüzde eleman açığımız varken, genel sekreterin bilgisi dahilinde müdürlüğümde 45 kişilik personel açığı bulunmasına rağmen, 24 tane personelim İl Özel İdare'de görevlendirildi. Özel İdare bütçesinin neredeyse üçte ikisini ben karşılıyorum. Benim müdürlüğümden maaş alan personel, İl Özel İdare'de görev yapıyor. 10 tane araca ihtiyacım var. Dönemin valisi tarafından afet gelirlerinden bir bütçe ayırdı ve o bütçeyle iki tane araç aldım. Bu araçlardan biri 4X4 bir araçtı. Kısa süreliğine Özel İdare'ye gitti, bir daha da geri gelmiyor. Şimdi bizim zaten sıkıntımız var. İl Özel İdare'nin kendi bütçesi var. Benim 24 tane personelim İl Özel İdare'de, geri gelmiyor” diye konuştu.

VALİ BEY'LE SÜRTÜŞME YAŞADIK

Cumhur açıklamasının sonunda; “Bayındırlık Müdürü çok eski ve köklü bir müdürlüktür. Bu konuda maalesef Vali Bey'le belli sürtüşmelere ve kırgınlıklara sebep olundu. Bayındırlık Müdürlüğünü ayakta tutmazsanız, yarın birileri de sizleri ayakta tutmaz. Bayındırlık Müdürlüğü kendi adına değil, devlet adına görev yapan bir kurumdur” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.