Cumhuriyet Bayramı'nda Atatürk Lisesi

    Sıkıntılar vardır olmadık zamanda, umulmadık şekilde gelir yakamıza yapışır. Üst üste gelen acılarla nefes alamaz hale gelir boğulur gibi olusunuz. İşte bu yıl, Cumhuriyet bayramı kutlamalarını böylesi zorluklarla mücadele eden Bolu Atatürk Lisesi (yoksa Bolu Atatürk Anadolu Lisesi ya da Süper Lisemi desek) adı ne olursa olsun doğum tarihi 1953 olan Bolu’nun ilk sesi, Bolu halkının büyük bir bölümünün mezun olduğu Lise üstlenmiş. “Süper Lise” statüsünün “Anadolu Lisesi Statüsüne dönüştürülen Bolu Atatürk Lisesi” inanılmaz zorluklarla merhaba dediği 2005-2006 Eğitim öğretim yılının ilk büyük kutlama programından da başarıyla çıktı. Ortaya koydukları “Biz bu Cumhuriyeti böyle kurduk” senaryosuyla insanları çoşturdu, duygulandırdı.

    “Verilmiş sadakanız varmış” dedirten kalorifer kazanı patlaması. Ardından gelen soruşturmalar, suçlamalar, aklamalarla geçen sıkıntılı günler. Anadolu Lisesi statüsüne dönüşümün sonucunda kim hangi lisenin öğretmeni olacak tedirginliği? Atatürk Anadolu Lisesinin idari kadrosu nasıl oluşacak belirsizliği? Gerginliklerle geçen bir dizi zaman... Üstüne üstlük yaşanan elim bir trafik kazasında ailecek ağır bir darbe alan kazanın neden olduğu moral bozukluğuna karşın, öğretmen ve idarecilerin en büyük destekçisi, öğrencilerinin korumacısı Remzi Kocaman’ın olaylara pozitif enerjisiyle yaklaşıyor olmasını kutlamak gerekiyor. Tüm belirsizliklere rağmen öğretmeni ve idarecisinin birbirine kenetlenerek tek yumruk, tek vücut haline gelmiş olmaları ne güzel bir örnek davranış.

    Böylesi kaosun yaşandığı dönemde, böylesi duygu yüklü bir programın hazırlanmasında elbette ki bu dayanışmanın rolü büyük olmalı. Öğrendiğim kadarıyla senaryo metninin yazarları Ercan Deveci ve edebiyat zümre grubunun emekleri elbette ki gözardı edilemez. Bu programda görevli tören komutanı Can Garipoğlu’nun titiz ve disiplinli organizasyonu, duygulu şiir ve konuşmalarıyla Hasan Yeğin’in, müzik direktörü Aşkın Gökalp’in ellerine yüreklerine canlarına sağlık. Çalıştırıcılar Rezzan Özsarıkamış’ın, Taner Çilçe’nin, Bilgin Cantaş’ın ve Dilek Garipoğlu’nun emeklerine değmiş gerçekten, varolsunlar. Günay Aktaş ve Türkan Ersoy’un da o güzel gönüllerine sağlık.

    Dayanışma dendiğinde sadece aynı okulun öğretmenleri arasındaki birlik akla gelmiyor. Birinci ve ikinci eğitim bölge koordinatörlerinin de bu konudaki örnek davranışlarını gözardı edemeyiz. Bu senaryoda kullanılan top mermisi, tüfeklerin yapılmasında Merkez İzzet Baysal And. Tek. Lise, Tek. Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü İbrahim Çavuşoğlu’na da teşekkür etmeden geçemeyiz. Araçların uygun hale getirilmesindeki katkıları nedeniyle Arzu Türk Timurun’da ellerine sağlık olsun diyorum. Okulu ve öğretmenlerini böylesi zorluklarda bir arada sevgiyle birlik halinde tutan, Müdür Remzi Kocaman’ın canı sağ, muradı gerçek olsun diyorum.

    Zor günlerden gelen Cumhuriyetimizin böylesi mücadele ruhu taşıyan birlik ve beraberlikten ayrılmayan neferleri, Atatürk gençliği oldukça yüce Atatürk de daha huzurlu,emanetinin güvencede olduğunu bilerek rahat uyuyacak ve biz Türk ulusu olarak yıllar, on yıllar ve yüz yıllar sonrasını güvenle hayal edebileceğiz.

    Değerlerimize sahip çıkmasını bilerek Cumhuriyetimizin 82. yılında bize güzel duygular yaşatan Bolu Atatürk Lisesi ve Bolu Atatürk Anadolu Lisesinin tüm ekibine, emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

    Cumhuriyetle yaşanacak nice mutlu günlere diyerek, Cumhuriyet Bayramınızı bir kez daha kutlarım.

02.11.2005
 

Bu yazı toplam 1391 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.