Cumhuriyet çoşkusu

Ulusların yönetiminde Cumhuriyet ve Cumhuriyetle beraber olan demokrasi rejiminin güzelliği tartışılmaz. Hukuk kuralları içinde halkın kendini yönetmesi kadar güzel olan ne olabilir ki.

    Ülkelerin krallıktan, padişahlıktan, şahlıktan, sultanlıktan, aşiret düzeninden sonra yönetilmeye alışmış insanların, kendi hür iradeleriyle kendilerini idare etme sistemine geçmesi, pek de kolay bir olay olmadığını tarih belgelerinden öğreniyoruz.

    Toplumlar; içinden çıkan liderlerin peşinden giden insanların gerçekleştirdiği kansız beyaz ihtilal dedikleri resimlerle demokrasiye geçmişler. Ya da, kurtuluş savaşlarıyla verdikleri zorlu mücadeleler sonucu demokrasiye kavuşmuşlar.

    Biz, altı yüz yıllık bir Osmanlı İmparatorluğunun parçalanıp sona ermesi sonucunda verilen çok büyük kanlı savaşların sonucunda hem bağımsızlığımıza, hem de Cumhuriyet rejimi dediğimiz kendi kendimizi yönetme becerisini elde eden bir ulus devlet olduk.

    Özgürlük, bağımsızlık adına yapılan savaşlarda olamaz denen bir mucizeyi gerçekleştiren bu ulusun çocukları, kurdukları Cumhuriyetin 82. kuruluş yıldönümünü kutlamak için çoşku ve heyecan içindeler.

    Cumhuriyet; yönetimlerin en güzeli. Bu güzellikte,birey olarak gerçek anlamda görevlerimizi yapabiliyormuyuz sorusuna vereceğimiz cevap, kendimizi ne kadar tatmin ediyor, sorgulamamız gerek. yapabiliyormuyuz sorusuna vereceğimiz cevap, kendimizi ne kadar tatmin ediyor, sorgulamamız gerek.

    Nereden nereye geldiğimizin cevabını ararken, geçen onca zamandan sonra halen daha “haydi kızlar okula” kampanyalarıyla eğitim öğetim arayışları içindeysek, bir kere daha kendimizi sorgulamamız gerek.

    İğneden ipliğe dün yaşanan noksanlıklar yerine bugün makine yapan makineleri yaparak sanayileşmenin içinde yerimizi almak elbette sevindirici.Ulusca bu sevincimizde ne kadar haklıysak, her yıl artan bir ivmede seyreden borç içine girmemiz de o kadar ayıbımız olmalı.

    Bir başka ayıbımız da, binlerce insanımızın iş ve aş peşinde koşuyor olması, işsizliğe bir türlü çare bulamamış olmamızdır. Bayramların çoşkusu, yapılan güzelliklerin artması sonucunda daha anlamlı, daha çoşkulu ve daha güzel oluyor.

Nice Cumhuriyet Bayramlarına ulusca birlik beraberlik, dirlik düzenlik, sevgi ve saygı içinde ulaşmak dileğiyle Bayramımız kutlu ve mutlu olsun.

31.10.2005

Bu yazı toplam 825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.