Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda

Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri, 2003-2004 eğitiminin ikinci yarıyılına yeni Fen laboratuvarlarında merhaba dedi.

Teknolojilerin hızlı değişimleri sonucunda bilgiler de, kısa sürede yenileriyle yer değiştiriyor. Bu değişimde her yeni öğrenilen bilgi ezberciliğe dayalı olmadığı sürece kalıcı olma özelliğini koruyor. Aksi halde buz üzerine yazılanlar gibi kısa sürede yok olup gidiyorlar.

Öğrenmenin en sağlıklı yolu, uygulama yapılarak alınan bilgilerin kalıcılığını sağlamaktır. Bu durumlar bilimsel olarak öğreticiler tarafından bilinmiş olmasına karşın, uygulama yapabilmek için elinizde malzeme ve laboratuvar gibi donanımınız yoksa bu işlemi yerine getirme olanağını da bulamazsınız.

Çalışma hayatı içinde eğitim-öğretimi ilgilendiren her tür çalışmada gerekli olan ders araç gerecini, bağlı olduğunuz kurumlardan beklediğinizde bazı malzemelere kavuşma şansınız olmaz, olmuyor da.

Son zamanlarda “eğitime destek” kampanyaları ile insanlarımız bu çalışmaların içine çekilmeye çalışılsa da, okullarımızın bu konuda eşit koşullarda yararlandığını görmemiz mümkün olmadı. Bu konularda işlemlerin oluşumu müdürlere, idari kadroya ve eğitim-öğretimin uygulayıcıları konumunda olan öğretmenlerimize düşmektedir. Nasıl mı? İşte örneği.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda %100 eğitime destek kampanyası altında M.E.Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalara istinaden, çevre ile diyaloğa girilmek suretiyle yeni ve modern bir Fizik laboratuvarına kavuşulduğunu gördüm. Bu konuda Okul Müdürümüz Sn. Cahit Görkem’i idari kadroyu ve öğretmenlerimizi kutluyorum. Okul Müdürümüzün 2003-2004 eğitim-öğretim yılında yurtiçi yurtdışı girişimleri sonucunda eğitim-öğretim için gerekli olan en lüzumlu araç gereçleri temin etmişler. Yurtdışı bağışla da Fen laboratuvarını kurmuşlar.

Okula biri Sn. Sabahattin Eratalar, dördü Sn. Mebrure ve İlhan Bağışgil’den olmak üzere 12 adet tepegözün yanında, Almanya’nın Sututgrad şehrinde bulunan Prof.Dr. Muharrem SATIR’ın girişimleri ile yeni bir Fizik laboratuvarını kazandırmışlar. Bu çok sevindirici olayda katkısı olanlara teşekkürler.

Son derece modern olan laboratuvar masalarında bulunan üniteler tamamen öğretmen gözetiminde olacak şekilde dizayn edilmiş. Öğrenciler ellerini yıkamak için lavaboya, elektrik kullanmak için elektrik prizine gitmeye gerek duymayacaklar. Çalışmalarda bütün düzenekler laboratuvar masaları üzerinde düşünülmüş. Günümüz gelişmelerine uygun yaptırımlarda vatandaşın katkısını sağlayan okul müdürümüz başta olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Umarım bu çalışmaların karşılığını da öğrencilerimiz başarılarıyla öder. Hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 775 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.