Dağkentliler’in sitemi

Dağkentliler’in sitemi

Dağkent Mahallesi sakinleri, Belediye’den yeterince hizmet alamadıklarından yakınıyorlar. Kendi imkanları ile çektikleri suyun yağmur yağdığında çamurdan farksız olduğunu söyleyen Dağkentliler, bu su için Belediye’nin

Dağkent Mahallesi sakinleri, Belediye’den yeterince hizmet alamadıklarından yakınıyorlar. Kendi imkanları ile çektikleri suyun yağmur yağdığında çamurdan farksız olduğunu söyleyen Dağkentliler, bu su için Belediye’nin kendilerine abonelik şartı getirdiğini söylediler.

Dağkent Mahallesi sakinleri, Belediye’den yeterince hizmet alamadıklarından yakınıyorlar. Kendi imkanları ile çektikleri suyun yağmur yağdığı zaman çamurdan farksız olduğunu söyleyen Dağkent sakinleri, Belediye’nin kendilerini abone olmaya zorladığını ve buna bir anlam veremediklerini söylediler.

Dağkent Mahallesi’nde kooperatif arsası üzerinde kurulu olan ve kendi sularını direkt dağdan çektiklerini söyleyen ev sahipleri, "Kendi suyumuzu bize parayla satmaya kalkıyorlar. Çamur akan suya ne diye para verelim. Belediye önce hizmetleri getirsin, sonra para istesin" şeklinde konuştu.

Emel Ateşurgun: "Çamur akan suya abone olduk"

Dağkent'in Belediye hudutlarına girdikten sonra, sularının kesilerek abone olmaya zorlandıklarını söyleyen 30 yaşındaki Emel Ateşurgun, Bolu şehir merkezinde esnaflık yapıyor. Ateşurgun konuyla ilgili olarak şu şekilde konuşuyor; "Suyumuz kesilince mecburen abone olduk. Halbuki abone olduğumuz su, dağkent elmalıktan gelen kendi suyumuz. Yağmur yağınca çamur akan bir su, yani sizin anlayacağınız çamur akan suya abone olduk. Daha önce 2 kere abone olun diye yazı geldi. Fakat suyumuzu keseceklerine dair herhangi bir belge gelmedi. Suyumuzu kesmeden önce bu belgenin gelmesi gerekiyordu. Yine de suyumuzu kestiler. Açalım dedik ama, davalarla uğraşıp bir de ondan ceza almayalım dedik. Abone olalı 2 gün oldu, hala suyumuzu açmadılar. Eğer suyumuz adam akıllı akacaksa, çamur akmayacaksa bir ay bile kesik kalmasına razıyız. Yeter ki bu su çamur olarak akmasın, sağlıklı, klorlu bir şekilde evlerimize gelsin. Biz abone olmayız demiyoruz, ama çamur akan suya niye para verelim diyoruz. Belediye su parası alacaksa, temiz ve sağlıklı su hizmeti versin, çöplerimizi toplasın. Çöplerden dolayı evimizin etrafında fareler var, her gün bir tane görüyorum. Yine çöplerden dolayı Dağkent'te köpekten yürünmüyor. Belediye sorunlarımıza çare olsun."

Ercan Yücel: "Sudan kurbağa yavrusu çıkıyor"

37 yaşında olan ve esnaflık yapan Ercan Yücel ise; Dağkent'teki sorunları şu şekilde anlatıyor; "Su sadece çamur olarak aksa neyse, sudan kurbağa yavruları, böcekler çıkıyor. Belediye de bize; 'Bu suya abone olup, para vereceksiniz' diyor. Önceden deprem zamanında insanlardan para alınmadığı için direkt su borularına bağlantı vardı. Şimdi ise su saati takmak istiyorlar. Belediyeye geçtik ama, belediyeden aldığımız hiçbir hizmet yok. Dağkent'teki su içilebilecek bir su değil, suyumuzu ıslah etsinler ondan sonra para istesinler. Üstelik suya abone olmak için iskânının ve DASK'ının olması gerekiyor. Yoksa abone de yapmıyorlar. Dağkent'te depremin ardından kurulan ve şu an yaklaşık 100 konutun bulunduğu mahallemizde, Belediye tarafından herhangi bir hizmet verilmiyor. Çöpler prefabrikler varken toplanıyordu, şimdi ise bir hafta toplanmadığı oluyor. Temizlik işlerini arayarak durumu ilettiğimde ise, 'Ağabey adam yok, idare ediverin' cevabını alıyorum. Çöplerden dolayı Dağkent'te bir çok köpek var ve sürekli ürüyorlar. Bu köpeklerin hepsi çöplerden besleniyor. Köpeklerin dağıttığı poşetleri de görevliler toplamıyor, sadece çöp tenekesinin içindekini alıyorlar."

Zafer Güreşir: "Paramızın karşılığını istiyoruz"

Bir bankada yönetici olan Zafer Güreşir (47) ise; "Böcekli suya niye para verelim, imkan yok vermem o parayı. Belediyenin benden hizmet bedeli karşılığında para alması için, ilk önce bana hizmet vermesi gerekir. Musluklarımıza filtre taktırmasak, suyu içemeyeceğiz. Caddelerde yeterince ışıklandırma yok, akşam yemekten sonra komşumuza sohbet etmeye bile gidemiyoruz. Asfalt çamur, kısacası belediye Dağkent'le ilgilenmiyor. Su parası vermeyelim demiyoruz, ama verdiğimiz paranın karşılığını almak istiyoruz" şeklinde konuştu.

İsa Çuhadar: "Kendi suyumuzu bize satmaya çalışıyorlar"

Fotoğrafçı olan İsa Çuhadar da Dağkent'te oturuyor ve "Belediye bize kendi suyumuzu parayla satmaya çalışıyor. Dağkent'te, Bolu'dan temiz su bağlasın, biz de 170 milyon lira olan abone parasını verelim. Su saatinin takılmasına ve bizden belediyenin para toplamasına karşı değiliz, ancak belediye bize hiçbir hizmette bulunmazken, niye onlara para ödeyelim ki? Bolu'ya daha yakın olan Paşaköy, Sandallar gibi köyleri abone yapmazken, bizi abone yapmak için uğraşıyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.