Dağlardaki şenlik

Geçmiş zamanda şahları, padişahları koynunda konuk eden dağlar, yaz gelende bir başka şenleniyor. Bir uçtan bir uca Köroğlu narasının yankılandığı, ceylanların oynaştığı dağlarda şimdi Tanrı’ya yakarışın ilahi sesleri yükseliyor semaya.

Kır çiçeklerinin renk renk boy verdiği yaylalarda, lalelerin boyunları dik. Bülbüllerin kafes kapıları açık özgürlük türküleri söylüyor. Kartallar alçaktan uçuyor yüksek tepelerde. Sanki güneş daha yakından ısıtıyor bedenleri. Çayırlarında kuzuları oynaşırken, salına salına geliyor göğüsleri dolu dolu sarıkızlar, alacalar akkuyruklar.

Serin serin esen rüzgarda secde eder gibi kalem kalem yükselen çamlar, köknarlar. Bir hışırtı, bir uğultuya karışıyor mekanik aletlerden çıkan ilahi sesler. Süleyman Çelebi’nin dizeleri dökülüyor yanık sesli hafızaların dudaklarından. Dünya hırsının günahlarından arınmak için biraraya toplanmış gibi insanlar. "Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül muhabbet ister kahve bahane" sözlerinde olduğu gibi "Gönül huzur istiyor, sevgi, dostluk ve güven istiyor olmalı yayla mevlitlerinde."

Dağlarda şenlikler başladı. Birbirini kovalıyor yayla mevlitleri. Önceleri milletin efendisi kaynatırken sıra sıra kazanları, besbelli ki efendinin de cebi delinmiş, yardım bekler olmuş kazan altını yakmak için.

Herşey iyi güzel de, "Hamam suyu ile dost gönüller gibi." Son zamanlarda yayla mevlitlerinde de harcamaların kaynağı ile organizatörlerin adresleri birbirinden farklı. Davulu çalan başka,parsayı toplayan başka. Böyle olunca sevabı kimin akıl karışıyor.

Karadeniz bölgesinin diğer yaylaları gibi, Bolu yaylaları da görülmeye değer farklı güzellikte. Ne var ki bu güzellikleri gene kendi ellerimizle bozmak için adeta yarış halindeyiz. Yaylalarımız sanki yaylalıktan çıkıyor gibi. Plansız, projesiz, birbirinin içine girmiş çeşit çeşit evleriyle yeni yeni köy mü, yayla mı, modern bir semt mi ne olduğu belli olmayan bir fotoğraf vermeye başlamış.

Öyle bir gün gelecek, hayvanların özgürce gezinecekleri alan kalmayacak. Öyle bir gün gelecek sütü,yağı peyniri, loru doğal olan yiyecek bulamayacağız.

Hayvancılıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlarımızın yaptıkları, Cumartesi’den Cumartesi’ye kullandıkları binalarla hayvancılığın gelişmesine katkı nasıl oluyor anlamak zor.

Bunun bir planı, projesi olmalı. Bunun bir yaptırımcısı olmalı.

Bu yazı toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.