Damak tadı

            05.04.2004

Dünyanın neresine giderseniz gidin tüm uğraşlar "Yaşamak için yemek" üzerine kurgulanıyor. Yemenin içeriğinde karın doyurmak varsa da, insanların ekonomik durumları elverdikçe damak tadı alabilecekleri yiyecekleri aramaktanvaz geçmiyor.

Mutfaklarında mutlu olan insanlar, deneme sınama yoluyla damak lezzetini verebilecekleri yemeği pişirebilme arayışlarından vazgeçemiyorlar. Kimi insanlar "Karın doyurmak değil mi?" bu deyip bir dilim ekmeğin yanında bir kelle kuru soğanla mutlu oluyor. Bir kısım insanlar da zengin çeşitle donatılmış sofralarda karınlarını doyurabilmenin özlemi içinde oluyorlar. Gene bir kısım insanlar, yediği yemeğin damağında bıraktığı lezzetin tadını alabileceği bir kap yemek için binlerce kilometre yolu katetmekten geri durmuyorlar.

Turizmin hareketlenmesi, bereketlenmesi için doğa güzelliği deniz, güneş, orman ve iyi hizmet alabilmenin yanında güzel yemekle damak zevkini tatmin edebilmenin önemi de var.

İşte ilimizde belki denizin güzelliği yok, ama insan yaşamı için güzel hava, soğuk ve temiz kaynak suları, içlerinde oynaşan çeşitli balıkları ile gölleri, göletleri, ormanları var. Bütün bu göze hitap eden güzelliklerin yanında dünyaya ün salan yemek pişirme ustalarımız var. Var da mezesi, alafrangası, alaturkası, sıcağı, soğuğu ile her yemeğin ustası olan becerili eller Bolu'ya özgü bir yemeği öne çıkaramamışlar. Onlara sorarsanız Bolu'da yenen her yemek meşhurdur. Damak tadı olarak Bolu yemeklerini birbirinden ayıramazsınız.

Bu yıl kutlanacak Turizm Haftası’nda, daha önce yapılan Foto Safari turlarıyla Bolu'nun coğrafi konumu içinde doğal güzelliklerine yönelik tanıtımından sonra, damak tadı alınacak yemek çeşitlerimiz, mesleklerinde uzmanlaşmış aşçılarımız tarafından pişirilip ortaya konacak ve bu işin değerlendirmesini yapan ünlü gurmeler yemek tadının ne olduğuna ait takdirlerini yapacaklar.

Bu sayede yemeklerimiz yurtiçi ve yurtdışında tanıtılacak.

Bu yıl Turizm Haftası Valimiz Sn. Mehmet Ali TÜRKER önderliğinde Vali Yardımcımız Sn. İsmail EROĞLU'nun programlaması ile turizm sektör temsilcileri ve ünlü aşcılarımızla Belediyelerimizin yapacağı katkılarıyla bir başka kutlanacak.

Bu yazı toplam 893 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.