Dede mücadeleye başladı

Dede mücadeleye başladı

Annesinden dayak yediği gerekçesiyle Devlet tarafından çocuk yuvasına yerleştirilen 3.5 yaşındaki S.A.’nın dedesi, torununu geri alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı.

Annesinden dayak yediği gerekçesiyle Devlet tarafından çocuk yuvasına yerleştirilen 3.5 yaşındaki S.A.’nın dedesi, torununu geri alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı.

S.A'nın dedesi Mustafa Alakaz'ın avukatı Haki Yücetürk, küçük çocuğu geri alabilmek için Bolu Aile Mahkemesi ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan "Koruma ve Tedbir" davasına müdahil olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Küçük S.A'nın dedesinin avukatı olarak küçük çocuğu geri alabilmek için bir hukuk mücadelesi başlattık. Çocuğun dedesine verilmesi yönünde Bolu'daki mahkemede bir karar çıkartamazsak, Yargıtay'a başvuracağız. Türkiye'deki hukuki yolları denedikten sonra bu süreçten bir sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız."

"ÇOCUĞUN DEDESİNEVERİLMESİNE ENGEL YOK"

Basında S.A'nın dedesinin imam nikahıyla yaşadığı için çocuğun dedeye verilemeyeceği yönünde haberler çıktığını hatırlatan Yücetürk, bu durumun Medeni Kanun'un velayetle ilgili maddelerinde bir engel teşkil etmediğini tespit ettiklerini ifade etti.

Hedeflerinin ilk aşamada S.A. için bir hukuksal mücadele vermek olduğunu belirten Yücetürk, şunları söyledi: "Bu süreç sonrasında aile talepte bulunursa S.A'nın kardeşi İ. Için de hukuksal bir süreç başlatarak, İ.'yi de devletten geri alabiliriz. Zaten küçük S.A. bugüne kadar dedesinin yanında büyümüş. Bu bizim için büyük bir avantaj. Benim kişisel düşüncem de çocuğun dedesine verilmesi yönünde."

KIZIMIN YURTTA KALMASI DOĞRU OLUR

Annesinden dayak yediği gerekçesiyle yurtta kalan S. A.'nın babası Ali Alakaz ise 3.5 yaşındaki kızının, annesinin mahkemesi bitinceye kadar yuvada kalmasının doğru olacağını vurguladı.

Ali Alakaz, "Kızımın bu süreçte dedesine verilmesi doğru olmaz. Kızım dedesine bu süreçte verilirse, ifadesini değiştirebilir. Mahkeme sonuçlandıktan sonra kızımın dedesine verilmesi için ben de her türlü desteği vermeye hazırım" diye konuştu.

Dede Mustafa Alakaz ise avukatının gerekli açıklamayı yaptığını belirterek, basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.