Değerini buldum mu satarım

Değerini buldum mu satarım

Nostaljik otomobil ve motosiklet tutkunu Mustafa Tuncay'la, antika otomobiller üzerine kısa bir söyleşi yaptık.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

Kapıdan içeri girdiğimde biz zaman tünelinin içindeymişim gibi hissettim. Etrafımda en az otuz kırk yıllık otomobiller, motosikletler. Hepsi bakımları yapılmış ve brandalarla örtülmüş alıcılarını bekliyor. Antika otomobil ve motosiklet tutkunu Mustafa Tuncay, antika otomobil ve motosikletlere olan ilgisinin nasıl başladığını anlattı.

Otomobil ve motosiklet koleksiyonu yapmaya ne zaman başladınız?

1985 yılında başladım.

Nasıl başladı bu merak?

Çocukluktan beri süregelen bir ilgim vardı arabalara. Esas ben Amerikan arabaları ile uğraşıyorum. Bu güne kadar hep Amerikan arabaları yaptım. Bu arabalar da sahada hoşuma gidip de aldığım arabalar.

Ne yapıyorsunuz bu araçları? Kendiniz özel koleksiyon mu yapıyorsunuz, yoksa meraklılara mı satıyorsunuz?

Hoşuma gidenleri bulunduruyorum, hoşuma gitmeyenleri satıyorum. Öyle yürüyor işte. Hoşuma giden bir araç olursa da alıyorum.

Şuan kaç aracınız var?

Aslında sayısal olarak bende kaç tane olduğunu bilmiyorum. On iki on üç tane aracım var şuanda.

Elinizde bulunan araçların fiyat aralıkları nasıl? Pahalı mı? Antika otomobillere ve motosikletlere meraklı insanlar çoğalıyor…

Aracın tarzına göre ucuz olanı da var. Pahalı olanı da var. Aracın durumuna bakımına göre değişiyor. Çok pahalı olanı da var ucuz olanı da var.

Daha önce otomobil tamiri ile ilgili bir mesleki alanda mıydınız?

Hayır, aslında sizin söylediğiniz gibi otomobil tamiri ile ilgili bir alanda çalışmadım. Daha önce Tuncer Ticaret diye iş yerimiz vardı. Müzik Yapımcılığı yapıyorduk. Uzun yıllar orada çalıştım sonra kendi payımı kardeşlerime devrederek bu işe başladım.

Yani bu işi ticari bir gerekçe ile yapıyorsunuz?

Hayır, ticari bir gerekçeyle yapmıyorum, hobi olarak yapıyorum. Boş kaldığım zamanlarda bu arabaların tamiri ile uğraşıyorum. Çünkü bu arabaları tamir edecek usta kalmadığı için zamanım oldukça bu araçların tamiri ile uğraşıyorum. Bu arabalarla uğraşmakta hoşuma gidiyor. Yavaş yavaş yapıyorum işte.

Şuan elinizde bulunan araçların içinde çok uzun süre arayıp bulduğunuz sonra da kimseye satmam dediğiniz araçlar var mı?

Bu güne kadar yüzden fazla araç yaptık sattık. Koleksiyonculara, müzelere değerli araçlarımızı sattık. Şuan üç dört tane aracım var. Alıcısını bulduğumuz zaman değerinde olursa satıyorum.

Ne marka araçlarınız var?

İki tane İmpalam var. Bir tane 1967 model Mustang'ım var.

Peki, bu araçlarda herhangi bir arıza olduğunda parçalarını temin etmek zor olmuyor mu?

Parçaları eskiden bulmamız çok zordu. Şimdi yurt dışından internet aracılığı ile temin edebiliyoruz. Bütün otomobil markalarının kendilerine göre siteleri var.

Yani antika araba meraklıları parça temininde zorlanmıyorlar…

Evet zorlanmıyor. Ama bizim ülkemizde antika arabalar olan merak çok fazla değil. Bir tek gelir seviyesi çok üst seviyelerde olan insanlar bu araçların meraklısı oluyor. Bu işle ilgileniyor. Bolu'da örneğin Yılmaz Becikoğlu biraz meraklıdır. Bir de Gümüşçü Haluk var. Gümüşçü Haluk'un arabalarının bakımlarını genelde ben yaparım.

06.08.2010

 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.