DEĞİŞEN EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖZÜM GETİRECEK Mİ..?

            22.04.2005

Türkiye’de en çok tartışılan Eğitim ve Eğitimdeki sistemsizlik olmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder M. Kemal Atatürk Eğitimin ülkenin milli meselesi olduğunu; eğitimde ÇAĞDAŞ MEDENİYET seviyesini yakalayıp, CAHİLLİK FUKARALIK tan kurtulmamız gerektiğini işaret etmiş, Onun döneminde ülkede eğitim seferberliği ilan edilmiştir. Kendisi baş öğretmen olarak bizzat vatandaşın Eğitim ve Öğretimi ile ilgilenmiştir.

Atatürk’ten sonra, Eğitim sistemimiz hem milli özelliğini kaybetmiş, hem de sistemsizliği sistem haline getiren uygulamalar başlatmıştır. Çok partili dönemde, birisinin yaptığını diğeri bozmuştur. Sonunda ezberci bir öğretim-Eğitimde ise, kendi kendine, topluma yabancı, üretken olmayan hazırcı bir yapı ortaya çıkmıştır. Bu sistemsizlikten yetişen gençler, üretici değil tüketici olmuş, kendisi ile ve toplumla barışık olmayan; Yeni arayışlarla DÜNYADA ki moda İDEOLOJİLERİN peşine düşmüş insan MODELİ yaratmıştır. Cumhuriyet’in milletleşme için harcadığı emekler boşuna gitmiş; Uzlaşmaz, herşeye ideolojisinin dar kalıplarında bakan, dogmatik kafalı bu insanlar milli ekonomiyi de tahrip etmişler. Ülkeyi ve insanımızı Emperyalistlerin insafına terk etmişlerdir.

BUGÜN TIKANAN EĞİTİM İÇİN BOLU PİLOT İL SEÇİLDİ UYGULAMA DEVAM EDİYOR..!

Yeni Eğitim modeli, önce 6 ilde daha sonra 9 ilde uygulanacak. Beş yıl içinde Türkiye genelinde uygulamaya girecekmiş..!

Eğitimcilere göre: Eski sistem dibe vurmuştu. Öğrenci ezberci ve tek tip; Araştırmadan, hazırcı bir sistemle yetiştirildiği için, bilgiye kendi ulaşmak yerine: Bilgi paket olarak verildiğinden sınavlarda başarılı olamıyordu. Bu başarısızlığı ortadan kaldırmak için, DERSANELER devreye girmiş öğrenci-veli adeta DERSANE, OKUL arasında sıkışmış kalmıştı. Eski sistem mahkeme etme ve araştırma yerine hazırcılığı (Ezberciliği, tek tip insan modelini) öngörüyor diye eleştiriliyordu..!

Yeni sistem neyi öngörüyor..?

Bu sistem oluşturmacı bir yaklaşımla Eğitimi ele alıyor. Bilgiye gidecek yolu arıyor. Bilgi verilmiyor. Bilgiyi öğrenci kendisi buluyor. Bu sistemin oluşturulmasında; 48 ülkenin programı incelenmiş, 24 ülke programından yararlanılmış..! 38 sivil toplum kuruluşu, 11 üniversite sistemle ilgili görüş belirtmiş; 1500 öğretmen eğitilmiş Pilot illerde 600 öğretmen görev almış, 53 öğretim görevlisi sistemi öğrenmiş..!

Bolu’daki pilot uygulamada % 95 başarı sağladığı belirtiliyor..!

Ders programları gereği bazı yeni dersler gelirken, Bazıları tamamen kalkacak, Bir kısım derslerin programları ise yeniden yazılacak.

Bu sistemle; okul öncesi eğitime ağırlık verilmesi gerekiyor. Sistemin öğrencinin BEYİN gelişimini artıracağı belirtiliyor.

Bu sistemde; Öğretmene daha çok görev düştüğü için, öğretmenin derslere hazırlıklı gelmesi gerekiyor. Bu nedenle öğretmenlerin sistemin başarısı için, hem iyi yetiştirilmesi, hem de iyi motivesi gerekiyor.

Peki bu sistem başarılı olabilecek mi..?

Sistemin başarılı olması için SİYASİ ERKİN bu sisteme tamamen inanması ve uygulama noktasında meydana gelen her türlü ihtiyaç ve sıkmayı çözmesi gerekiyor.

Üniversitelerin Eğitim fakülteleri, Bakanlık ve uygulamanın yapıldığı iller SİSTEMİN başarısı için birlikte çalışmaları koordine etmelidir.

Sistemle ilgili Tereddütler, Eleştiriler objektif bir yaklaşımla ele alınmalı ve düzeltilmelidir. Ülkemizde insan unsuru çok önemlidir. Eğer olaylara ideolojik bakışla, siyasi yaklaşımla girersek bu sistemde; Kredili sistem gibi başarılı olamaz. Bu arada da kaybedilen emeği, insanı yerine koyamayız.

Yeni sisteme en büyük eleştiri; Liberal insan modeli yetiştirecek millilikten uzaklaşma yani DÜNYA İNSANI yaratmaya yönelik bir çalışma olduğu şeklindedir.

Milli kimliğimizi kültürümüzü kaybetmeden; Sorgulayan araştıran, bilgiyi yakalayan insan yetiştirmek esas olmalıdır.

Milli eğitimde üzerinde herkesin mutabık kaldığı; Bayrak, vatan, millet, Cumhuriyet, Demokrasi gibi kavramlarda bile Tereddütleri olan idareci ve öğretmenlerin olması uygulanan sistemlere kuşku ile bakılmasına yol açmaktadır.

Uygulamayı görmek lazım..!

İnşallah iyi olur. Faydalı olur. Eğitim herşeyin ana kaynağıdır.

Bu yazı toplam 1228 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.