Değişim

            09.04.2004

Demokrasilerin güzelliği, nöbet değişimlerinde görünen fotoğraflarda daha net olarak ortaya çıkmakta. Halkın iradesi tecelli ettiğinde yarışı kazanmanın sevincini yaşama fırsatını verirken, kazanamayana da nerede hata yaptığı sorusunun yanıtını bulma olanağı tanıyacaktır.

Yerel yönetimlerde beldeye ve belde halkına hizmet esas olmakla beraber, bireysel isteklere cevap vermek de en az toplum menfaatine olan işlerin yapımı kadar önemli oluyor. Değerlendirmelerde bu durumu gözden uzak tutma olanağı yok. Çünkü; toplumsal sorunlarla bireysel isteklerimizi çok net olarak birbirinden ayırmayı ciddi anlamda düşünmeye ihtiyaç hissetmiyoruz.

28 Mart yerel seçimlerinden önce yapılan üç Belediye seçimlerinde de Bolu’daydım. Bu seçimin de diğerleri gibi olaysız geçmesi Bolu halkının olgunluk göstergesidir. Seçimlerin dost bir havada geçmesi kadar devir-teslim töreninin de dostça tamamlanmış olması işin ayrı bir güzelliği. Demokratik anlayışın ayrı bir görünümüydü. Yapılan hizmetlere teşekkür kadar yeni yönetime başarı dilekleri, bu güzelliğin göstergesi, ana teması olarak belleklerde kalacaktır.

Ülkemiz genelinde böylesi görev değişikliklerinde trafiğin tebrik anlamında yoğunlaşması çok doğal. Ancak, bunun da bir sınırı olmalı. Sorumluların görevlerini yerine getirme trafiğinin yavaşlatıldığı bu dönemlerde, çalışma temposunun düşürülmesine, sevenlerin engel oluyor olması, ciddi anlamda düşünülmesi gereken hassas davranışlardan biri olmalı.

Bu görevde başarılı olunması, kadronun yeterli, projelerin uygulanabilirliği kadar, zamanı iyi kullanmaya gösterilen özene de bağlı olmalı. Böylesi zamanlarda sevenler sevdiklerinin önünde zamanı kullanma açısından bariyer olmamalı.

Bolu Belediyesi’ndeki hizmet yarışında yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde, görevliler kadar belde halkının da sorumlulukları elbette olacaktır. İşin başında kim olursa olsun hizmet, halkın içinde olduğu takım oyununa bağlıdır. Takım oyununda zaman israfı başarıyı engelleyebilir. Bu konuda insanlarımızın göstereceği özen, hizmette verilecek start için önemli olmalı diye düşünüyorum.

Bu tür kamusal hizmetlerde masanın ön yüzü ile arka yüzü çok farklıdır. Belde halkının işaret ettiği sorunlar ve istemler elbette temsilciler tarafından dikkate alınacaktır. Bu bağlamda yeni Belediye Başkanımız Sn. Alaaddin Yılmaz ve Belediye Meclisi üyelerimize görevlerinde başarılar diliyor, Sn. Yüksel Ceylan’a da hizmetleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Değişim, Belde ve belde halkı adına hayırlı, herşey herkesin gönlünce olsun.

Bu yazı toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.