DEMOKRASİ VE DEMOKRATİKLİK..!

Hak ve hürriyetlerin hakim olduğu yönetim biçiminin adı DEMOKRASİ’dir. Demokrasinin yaşayabilmesi için gerekli olan HUKUKİ düzenlemelerin yapılması şarttır. Başka bir ifade ise, Demokrasi hukukun üstünlüğünün benimsendiği bir sistemdir. Hukukun işlediği, insanların hukuka güvendiği bir uygulamadan ADALET çıkar. Adaletin olduğu yerde kişisel vicdan ve toplumsal (kamu) vicdan rahat eder. Bu rahatlık milletin birbirine saygı ve sevgisini artırır. Kurumlar, kuruluşlar çalışmalarından daha verimli hale gelir.

Peki demokrasiyi kim geliştirecek?.. Öncelikle kanun yapıcı durumunda olan SİYASET MAKAMLARI...Bu makamlar gerekli düzenlemeleri yapmadan sistemden şikayet hakları var mı? HAYIR... Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra... Kendileri uymamaya hakları var mı? HAYIR...

Topluma örnek teşkil eden kişiler, kurumlar ortaya koydukları fikir, davranış, yaşama biçimiyle DEMOKRASİYE uygun davranmalıdır.

Bir zamanlar Rahmetli ÖZAL, Anayasa’nın bir defa çiğnenmesinin bir zararının olmayacağını söylemişti. Demokrasi zaafların tatminsizliklerinden hakimiyetini kaldırmaz... Demokrasi sınırsız bir özgürlük, sınırsız bir yaşama biçimi de değildir.

DEMOKRATLIK..!

Demokratlık başkalarını eleştirirken kendisinin de eleştirilmesine tahammül göstermektir. İnsan hak ve hürriyetlerini yaşamak ve yaşatmaktır.

Dışa dönük (gösteriş) demokratlık olmaz. Gösteriş için, desinler diye demokrat olunmaz. Ülkemizde dışa dönük demokratlık modası vardır. Başkaları, sırtımızı sıvazlasın diye hoşgörülü görünürüz. Başkalarının eleştirilerine karşı sahte alçak gönüllülük gösteririz. Ama içimizden birileri bizi eleştirdi mi; gerçek yüzümüz ortaya çıkar. Adeta maskemizi çıkarır. Altından FAŞİST bir tavır ve duruş sergileriz. Bu tutumun her kesiminde olmakla birlikte; Özellikle SİYASİLERİMİZDE var. Kendilerinin eleştirilmesine hiç tahammül edemezler. Ama kendileri eleştirirler. Dışa dönük olarak da çok demokrattırlar. Ama parti içinde ya da partiler arası ilişkilerde ne hikmetse anında o sahte demokrat yüz gider, yerine ANTİDEMOKRATİK yüz çıkıverir.

Türkiye’de demokrasinin önündeki en büyük engel bu tavırdır. İnsanlarımız kendi doğruları üzerinden DEMOKRASİYE ve DEMOKRATLIĞA ulaşacağını sanmaktadır. Ya da buna kesin inanmaktadır. Karşısındaki aksini söylediğinde de, tehdit etmekte, vurma, kırma, dökme işlemine başvurmaktadır. İkna etmek, inandırmak için, dinlemek için çaba göstermemektedir.

Aslında yok birbirimizden farkımız. Ama ben senden daha çok demokratım anladınız mı?

Bu yazı toplam 1408 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.