Deniz Baykal’ın başını yiyenler, Tanju Özcan’ın da başını yiyecek

Deniz Baykal’ın başını yiyenler, Tanju Özcan’ın da başını yiyecek

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun, CHP’de yaşanan genel başkanlık değişiminin ardından eski genel başkan Deniz Baykal’ın yönetimden ayrılması ile gerçekleşen sürecin Baykal’a yakın olan isimler içinde geçerli olacağını söyledi. Uzun yaptığı açıklamada CHP İl Başkanı Tanju Özcan’ın da koltuğundan olacağını ifade etti.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

Uzun’la yaptığımız röportajın devamında son dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun türbanla ilgili çıkışını ve CHP’nin yeni dönemdeki siyasi yaklaşımını konuştuk. Uzun çarpıcı açıklamalar yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu türbanlı öğrencilerin yaşadıkları soruna ilişkin açıklama yaptı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yapılan açıklama sizce samimi bir açıklama mıydı?

CHP stütokucu bir partidir. CHP vesayet sistemini savunan bir partidir. Kendisini hala 1923 yılındaki gibi tek siyasi parti olarak görmektedir. Sayın Kılıçdaroğlu Deniz Baykal’ı arkadan hançerleyip o koltuğu oturmuştur. Baykal’da bu konuyla ilgili gerekli açıklamayı yapmıştır. Deniz Baykal’ın yanında olan onun politikalarını destekleyen genel merkez yöneticileri partiden uzaklaştırılmıştır ve bu insanlara en ufak bir vefa gösterilmemiştir. Genel başkanlarına vefa göstermeyenler, insanların inançlarına vefa gösteremez.

Kılıçdaroğlu dönemi ile sizce CHP’de hiçbir değişiklik olmayacak mı?

40 yıllık CHP aynı tas aynı hamam. Hiçbir değişiklik yok. Sayın Kılıçdaroğlu meydanların gazına gelerek üniversitelerde başörtüsü sorununu çözeceklerine ilişkin bir açıklama yaptı. Ama derin CHP’liler düğmeye bastılar ve Kılıçdaroğlu bu beyanını geri aldı. Deniz Baykal başörtüsünü merdiven altındaki atölyelerde çalışan ve işyerlerinde çalışan hademe olan kadınalar reva görüyordu. Kılıçdaroğlu inancı gereği başörtüsü örten doktoru bir memuru bugünkü manada çağdaş bir bayanı kabul edemiyor. Bunların gördükleri başörtülü kadın demek ya tarlada patates çıkartanlar başörtülü olur ya Bolu’nun bir temizlik firmasında çalışanlar başörtülü olur ama bunun haricinde başörtülü okuyamaz doktor olamaz iş kadını olamaz. Akademisyen olamaz bürokrat olamaz bu adamların görüşü budur. Bu konuyu bu şekliyle biz ifade etsek bu kadar etkili olmazdı. Ama kendi ağızlarından söyleyip geri adım atmaları yeterlidir. Kılıçdaroğlu ile birlikte hiçbir şey değişmemiştir.

Parti içi demokrasinin de sağlanamayacağını düşünüyorsunuz o zaman…

Kesinlikle düşünmüyorum. Kendi genel başkanını yiyen bir parti yarın Tanju Özcan’ı da yiyecek. Çünkü Tanju Özcan’da Baykalcı kimliği ile partinin başına gelmişti. CHP’den istifa eden eski CHP’lilerde Baykalcı olmadıkları için partiden ayrılmışlardı veya ayrıştırılmışlardı. Deniz Baykal’ın başına gelen süreç önümüzdeki günlerde Tanju Özcan’ında başına gelecek. Çünkü Baykal’ı bu partide tutmayan genel sekreterleri küçük bir il olan Bolu’da partinin başında Tanju Özcan’ı da tutmayacaktır. Etme bulma dünyası diye bir şey vardır. Ben bu konuda bir kısadan örnek vermek istiyorum. Hayırsız bir evlat babasını küfeye koymuş ve küfeyle dağın tepesine çıkmış. Babasını nereden aşağıya atayım diye düşünürken küfeden babası oğlunun omzuna vurmuş ‘Oğlum’ demiş ‘Ben babamı şu tepeden aşağı atmıştım’ demiş. Etme bulma dünyası.

Abant’ta yapılan çalışmalar Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Bu onay sürecinde bazı sorunlar yaşandı ve sonuçlandı. Daha önce de size bu soruyu sormuştum ama güncel bir gelişme olduğu için tekrar sormak istiyorum. Siz Abant’ta yapılan çalışmaları doğru buluyor musunuz?

Oradaki yapılan çalışmalar yerli yabacı turistlerin Abant’ta daha fazla gelmesini sağlamak amacıyla mı yapıldı? Yoksa bugünkü iktidarla artık özdeşleşen bir rantın ön çalışması mı yapılıyor? Diye bir soru yöneltmiştim. Mevcut iki tane otelimiz var Abant’ta. Abant’ı koruyabilmek için yapılan yatırımların sonucunda bu kadar alan bize yetmiyor şu ormanlık alanı tıraşlayalım buraya bir otel daha yapalım. Bu oteli de çok uluslu veya Bolu dışındaki zengin elitlerin emrine verelim buradan biraz daha para kazanılsın görüşü mü var? Bu şüpheyi ben dile getirmiştim. Şimdi yangından mal kaçırırı gibi orada bir çalışma başlatıldı. Abant Bolu’nun Kızılay Parkı değil. Kızılay Parkı’nda bile yer yerinden oynadı. Bir grup buraya çok katlı binalar yapmak istedi. Bir grupta o alanın yeşil alan olarak kalmasını istedi. Burası sadece Bolu’ya ait olan bir yerdir. Şehir merkezindeki bir arsadır. Kızılay Parkı’nda bu kadar hassas davranan otoriteler neden Abant’ta sustular? Yani Abant Kızılay Parkı’ndan değersiz bir yer miydi? Abant dünyaya mal olmuş bir markadır. Burası birileri tarafından kazandırılmadı. Burası doğal bir göldür. Kendine ait bitki örtüsü olan doğa harikası olan bir yer burası. Burası ticari bir bölge değil. Eğer burayı ticari bir bölge olarak görürseniz oradaki yapılaşmaya tahribatlara bir mana veririz çünkü bir binanın yapılabilmesi için bir yerin tıraşlanması gerekir. Kimse itiraz etmez. Burayı doğal güzelliklerini koruyarak bizden sonraki gelecek kuşaklara bırakacağımız doğa harikası bir mesire yeri gibi bırakmak istersek o zaman bu yapılanlar yanlıştır diyoruz. Şimdi Milli Parklar Genel Müdürlüğü hatayı gördü ve geri döndü deniliyor. Ama ne kadar hata yapıldı? Açılan yollarda yapılan genişletme çalışmalarından geri mi dönüldü? Abant Nilüferi’ni koparana şu kadar ceza deniliyor. Abant Nilüferi’nin üzerine toprak döktüğümüz zaman oradaki cezayı kimden tahsil edeceksiniz? Yani yapılanlar yapıldı bundan sonra yapılacakların önünü kesmek için yapılmış bir revize planı olarak mı sunuluyor yeni plan. Bütün bunlarda bir muamma yani insanların kafası karışık şuanda. Gerçekten otorite olduğunu söyleyenler Bolu’da çıksın desinler ki ‘Arkadaşlar hiç boşu boşuna sağa sola sıkıntı yapmayın. Biz Abant’ta bin kişilik, iki bin kişilik ilave oteller yapacağız, golf sahaları yapacağız, bunları uluslararası bir şirkete vereceğiz, buradan para kazanılacak bununun karşılığında siz halk olarak buraya gelirsiniz bir masalık yer kaldıysa orada pikniğinizi yapar ve gidersiniz’ demeleri gerekiyor. Geri planda büyük bir tesis mi kurulacak oraya yoksa bizden sonraki nesillere kalacak bir doğa harikası mı olacak bunu açıklamaları lazım. Şuanda bu şüphe Saadet Partisi İl Başkanı olarak bende hala mevcut. Yarın bir gün o golf sahalarını da göreceğiz o dev otelleri de göreceğiz.     


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.