Denizden gelen melodi

Yer Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mavi Salon. Koltuklar alışılmışın dışında dolu. Sahnede siyah beyaz giysili pırıl pırıl gençlerden kurulu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Donanma Bando ve Orkestrası. Başlarında siyah giysileriyle kabına sığmayan hareketli ve sempatik davranışlarıyla salonda bulunanların sempatisini alan şef.

    Kürsüde Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sn. Esergül Balcı Bucak. Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen etkinlikler içinde yerini alan Donanma Komutanlığı Bando ve Orkestrasının tarihçesinden bahsedip "hoşgeldiniz" diyor.

    İki bölümden oluşan konser başlıyor. Parçaların hepsi de yabancı olmasına karşın kulakta yankılanan melodinin etkisiyle bir kıpırdanma, bir dalgalanma başlıyor kendiliğinden. Hani araba gıcırtısına oynama özelliğimizden olmalı herkes kıpır kıpır, yerinde duramıyor.

    Sahnenin karşımıza gelen duvarında asılı ay yıldızlı bayrağımız.

    Sağ alt köşesinde Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün maskı. Konser anında sanki bakışlardaki anlam değişiyor. “İşte düşlediğim modern Türkiye’nin kahraman ordusunun modern bandosu” der gibi.

    Duvarın bir başka köşesinde üniversitemizin amblemi. Sonsuzluğa uzanan bilimin öncüsüyüz der gibi. Kenarı çevreleyen altın sarısı yapraklar bu şehrin havasını değiştireceğiz, bu şehre ve ülkeye hayat vereceğiz anlamında.

    Konserin ikinci bölümünün başında Rektör Prof. Dr. Sn. Yaşar Akbıyık geliyor kürsüye. “Cumhuriyet güneşi, Cumhuriyet coşkusuyla çevreye saçtığı Cumhuriyet ışığıyla üniversitemizin bu tür faaliyetlerini daha da yaygınlaştırarak yapacaktır. Bizim üniversitemizin çevresine ışık saçan, Cumhuriyet ışığı yayan kuruluştur” diyerek konuklara hoşgeldiniz diyor.

    İkinci bölümde Güzel sanatlar öğrenci korosu da sahnede yerini alarak son bölümde deniz bandosunun eşliğinde Eğitim Fakültesi marş ve bütün salonun katılımıyla onuncu yıl marşını coşkuyla seslendiriyorlar.

    Denizden gelen melodi kulaklarımızın pasını sildi. Çok güzel bir konser oldu herkesin beğenisini aldı.

    Keşke bandonun vakti müsait olsaydı da şehir merkezinde halka bir konser verebilseydi. Sn. Dekanla konuyu görüştüğümüzde neden olmasın diyerek konuyu komutanlıkla görüşmek suretiyle olur almıştı. Ancak vakit darlığı nedeniyle konserin konserin gündüz salonun doldurulamayacağı düşüncesiyle baş salona konser vermesi hoş olmaz diyerek gündüz seansından vazgeçildi.

    Nice güzel günlere Cumhuriyet kutlamalarına milletçe ulaşmak dileğimle emeği geçenlere, bandonun gelmesinde katkısı olan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sn. Esergül Balcı Bucak’a teşekkürler.

10.11.2005

Bu yazı toplam 824 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.