DEPREM DEDE’NİN VALİ AKPINAR’A SİTEMİ; Deprem mi önemli, misafir mi!

DEPREM DEDE’NİN VALİ AKPINAR’A SİTEMİ; Deprem mi önemli, misafir mi!

Marmara depreminin 10. yılı etkinlikleri kapsamında, Erzincan'dan pedal çevirmeye başlayan bisikletçiler, Bolu'ya ulaştı. Kızılay Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Vali Halil İbrahim Akpınar'ın bir misafiri nedeniyle Bolu'da gerçekleşen organizasyona katılmamasına sitemde bulunarak, "Misafiri mi önemli, yoksa 18 bin 847 kişi kaybettik, o canlar mı önemli" dedi.

Kızılay, Kocaeli Üniversitesi ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün, Marmara Depremi'nin 10. yılı nedeniyle düzenlediği "Kuzey Anadolu Fay Hattı Bisiklet Turu" kapsamında 30 bisikletçi, "Deprem aklımızda hayat önümüzde" sloganıyla, 11 Ağustos'ta Erzincan'dan pedal çevirmeye başladılar. Cuma akşam saatlerinde Bolu'ya ulaşan bisikletçiler, kent merkezinde tur atarak, Hükümet Meydanı'nda etkinliğin tanıtımına katıldılar. Prof. Dr. Işıkara, Vali Akpınar'ın etkinliğe katılmamasına sitemde bulunarak, "Vali Bey konusunda çok alındığımı söyleyebilirim. Erzincan Valisi katıldı, Samsun Valisi katıldı, Çorum Valisi katıldı. Bolu iki deprem yaşadı. Hem 17 Ağustos'u, hem de 12 Kasım'ı yaşadı. Bugün Vali'nin buraya gelmemesine çok alındım. Bir misafiri varmış, misafiri mi önemli yoksa 18 bin 847 kişiyi kaybettik o canlar mı önemli. Onu takdirine bırakıyorum. Bu mesajı da İçişleri Bakanı'na arz ediyorum. Çok alındım, çok kırıldım. 70 yaşında bir insanım. Erzincan'dan başladım bu tura, buraya kadar geldim. Daha da devam edeceğim. Neden Bolu'yu unutmadık, gelmemizin nedeni bu. Dolayısıyla üzgünüm. Eğer yöneticiler bu kadar duyarsız olursa, bu ülkeye yazık" dedi.

PROF.DR. IŞIKARA: “BİZ DEPREM ÜLKESİNDE YAŞIYORUZ”

Depremin ne zaman olacağını söylemenin mümkün olmadığını belirten Işıkara, "Yarın da olur ama benim ısrarlı şekilde söylediğim öngörüm var. Yılda bir kere 6'nın üzerinde deprem olurken, Türkiye'de, 8-9 yılda bir 7'nin üzerinde deprem olurken, 1 Mayıs 2003'den beri 6'nın üzerinde deprem yok. Yarın Türkiye'de 6'nın üzerinde deprem olabilir. Biz deprem ülkesinde yaşıyoruz” diye konuştu.

Işıkara, Marmara'da 2 tane potansiyel deprem tehlikesi olduğunu açıklayarak, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bunlardan bir tanesi Adalar'ın güneybatısı. Bir de Gemlik. Marmara için iki tane potansiyel var. Küçük küçük depremlerin kümelendiği yer var. Bu kümelendiği yerler büyük depremin yeri olabilir. Bu İzmit Körfezi'nde vardı. Müdürlüğüm zamanında takip etmiştim. Kümelenen yerler büyük depremin yeri olabiliyor. Aynı kümelenme Gemlik Körfezi'nde var. Bir de Gemlik Körfezi'ni önemli kılan Kuzey Anadolu fay durumunun güney kolu. Yani Geyve, İznik ve Gemlik'ten giren kol. Burada 250 yıldır deprem olmuyor. Dolayısıyla bu da başka bir açıdan Gemlik’i önemli kılıyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.