Deprem gibi salladı -2-

            10.03.2005

İlimizde bir Fen Lisemiz’in olduğu, herkes tarafından biliniyor. Zaman zaman bu okulumuzla ilgili, olumlu gelişmeleri, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla ilgisi olanlar, takip ediyor, öğreniyor. Fen Lisesi adı üzerinde, fen bilimlerine ağırlık veren eğitim-öğretim programlarıyla, öğrencilerini geleceğe hazırlar.

Bu okulumuza Yusuf Ziya Atabek adında, Konya’dan bir müdür ataması yapıldı. Bu değerli müdürümüzle tanıştık. Okuluyla ilgili yeni ve güzel projeleri var, kendisine başarılar dileriz.

Bu müdürümüz, ayağının tozuyla belki de, çok katların gündeme oturduğu şu günlerde, bilimsel verilerle, toplumun bilgilendirilmesini düşünerek, Prof. Dr. Ahmet Ercan’ı konuşmacı olarak getirtti.

Arama Kurtarma Araştırma (AKA) Derneği Başkanı olan Sn. Ercan, bu işin uzmanı yerbilimcileri arasında yerini alan değerli bir bilim adamı. Bu konuda çok sayıda eseri, insanların bilgilenmesine sunmuş.

Belediye Eski Nikah Salonu dolu. Salonu dolduranların çoğunluğu, "Ne zaman deprem olacak? Yurtta oluşan ve İstanbul’da olacak depremler konuşulurken, Bolu’da durum ne?" Sorularının yanıtını almak merakında. Bu merak cevabını buldu mu? Sanmıyorum. Gördüğüm birşey varsa, hocanın anlattıklarıyla inşaat sektörü ve inşaattan sorumlu olanları, deprem gibi biraz salladı.

Neler mi dedi? Buyrun birlikte okuyalım:

- Biz bilim adamları, bilimsel anlamda yaptığımız çalışmaları bildirilerle açıkladık ama siyasilerimiz yaptığı yanıtlarla, insanları yüz yüze bıraktılar. Bu suç büyüklerdedir. Suçları nerede işledik, bunları burada anlatacağız.

- İnsanların uygarlığını ne kadar su, ne kadar elektrik kullandığına bakarak değerlendirdik. Oysa günümüzde ne kadar sivil toplum örgütüne üye olduklarına bakılıyor.

- Türkçe’yi Türkler küçümsüyor. İzzet Baysal caddenizi gezdim, sanki yabancılar dolaşıyormuş gibi geldi. Bütün tabelalarınız yabancı. Konuşmasına böyle başlayan Sn. Ercan, her söylediği yabancı kökenli kelimenin Türkçe’sini de söyleyerek, sanki dilbilgisi dersi verdi.

Sinevizyon gösterimi ile çeşitli şekil ve haritalar üzerinde, depremler neden oluyor? -Bolu’nun deprem kimliği. Depremden korunma. Deprem kestirmeleri- Yer-Yapı-Deprem ilişkisi. Yapıların bakımı ve son durumları.

Ana başlıklar olarak sıraladığı bu konulara geçmeden önce, ekonomik olarak 35.000 doları olan insanların, olası depremlerden daha iyi korunabilme şansına sahip olduğunu söyledi. Bunu derken belki de, Bolu’da bir tehlike yok. Sizler, zaten gelişmiş iller sıralamasında ön sıralarda bulunuyorsunuz.

Fert başına düşen gayri safi milli hasılada kabul edilen değerlerin üstündesiniz. Merak etmeyin, binalarımızı yüksek yapabilirsiniz (!) der gibiydi.

Bu yazı toplam 734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.