Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Deprem unutulmamalı

            11.08.2004

Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nün verdiği tip (örnek) projelerle köylerde denetimsiz ve kontrolsüz inşaatlar yapılmakta.

Köylerde yaşayan her ailenin yaşam tarzı, ekonomik ve sosyal durumu farklı olduğundan, aldıkları tip projelere uyulmamakta, ancak bir formaliteyi tamamlamak için göstermelik olarak projeyi almakta evini de kafasına göre hiçbir mimar veya mühendisin denetimi olmadan yapmaktadır.

Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü bu projeleri vatandaşlara neden veriyor?

Her proje, yapılacak olan arsanın özelliklerine göre dizayn edilir. Bu genel bir kaidedir.

Eskiden kamu binaları Bakanlığın verdiği tip projelere göre yapılırdı. (O zamanlar mühendis ve mimar çok azdı.) Sonradan Bakanlık mevcut olmadıkça bu uygulamadan vazgeçti. Bu tip projelerin inşaatları, hem pahalıya mal oluyor, hantal ve sevimsiz binalar ortaya çıkıyor, hem uygulandığı arsada uyumsuzluklar meydana geliyor, hem de depremde en çok hasar alan binalarda kamunun tip proje binaları olduğunu görüyoruz.

Merak ettiğimiz en önemli konu;

Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nün 28 milyon liraya verdiği bu projelerin inşaatlarını kim denetliyor? Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nden hangi meslektaşımız bu projelerin altına sorumluluk taşıyan imzasını atıyor? Fenni mesuliyetini kim alıyor? Vatandaşlarımızı denetimsiz bina yapmaya teşvik etmeyelim.

Bir garibanlıktır, fukaralıktır edebiyatı tutturduk gidiyoruz. 30-40 milyar harcayarak kendine ev yaptıracak kişi, evini güvenilir ve sağlam yaptırmak için 500-600 milyon lirayı sakınmaz. Eğer bu gerçekten fukaralıksa, amaç vatandaşa yardımsa, o zaman Özel İdare de bunlara inşaat malzemesi versin, olsun bitsin.

Zaten verilen projeleri alan köylü vatandaşımız bile, o projeleri beğenmiyor. Bayındırlık ve İskan Müdürü’ne "Bize daha güzel projeler ver, Bolu’nun mimarisine, estetiğine uygun olsun" diyebiliyor.

Bu işlem fakir fukaraya yardım değil, popülistitimine kadar kontrolü ve denetimi yapılan, sorumluluğu taşınan, mimari ve statik projelerin bedeli 500-600 milyon liradır.

Önemli bir iş yapıyormuş gibi vatandaşa hoş görünmek için, eski Bayındırlık ve İskan Müdürü Adnan Cumhur’un başlattığı bu uygulamanın derhal kaldırılmasını, kimsenin sorumluluk almadığı bu inşaatlara birer sorumlunun bulunmasını, Sayın Valimizden ve Bayındırlık İskan Müdürümüz Mimar Hayrettin Huyut’tan talep ediyorum.

İnanıyorum ki meslektaşımız Hayrettin Huyut, Türkiye’de eşi ve benzeri olmayan bu yanlış uygulamaya bir çözüm bulacaktır.

Mimarlık bir meslektir, elbette onlar da verdikleri emeğin ve taşıdıkları sorumluluğun karşılığını alacak. İşi sadece "Bazı mimarlar para kazanamıyor diye karşı çıkıyorlar" demek kolaycılıktır.

Bu sistem niye Düzce’de uygulanmadı? Amaç fukara, gariban köylüye yardımsa, gayri safi milli hasılaya baktığınız zaman Bolu, Düzce’den kat be kat zengin. Elbette Düzce’de uygulanamaz. Mimar ve Mühendisler ayaklandı, teknik olarak bu işin yanlışlığı ortaya kondu. Müdür Adnan Cumhur da gördüğü bu tepki karşısında vazgeçti.

Bolu’ya tayin olan aynı müdür, Düzce’de başaramadığı bu uygulamayı Bolu’da başlattı.

Bizim meslek odalarımızdan da cılız birkaç sesten başka, güçlü bir ses çıkmadı.

Meslektaşlarının haklarını koruyamamak idare-i maslahatçılık, sivil toplum örgütleri ve meslek odaları için en büyük tehlikedir. Odaların sonu demektir.

Mimarların haklarını kim koruyacak? Sağlam ve güvenilir konut yaptırmak isteyen vatandaşları kim yönlendirecek?

Birinci derece deprem bölgesinde yaşadığımız unutulmamalıdır.

Bu yazı toplam 1347 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.