Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Depremi unutmayalım

            22.12.2004

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 deprem felaketlerinden sonra depremi unutmayalım, unutmayacağız gibi sloganlar ürettik, araçlarımız da dahil olmak üzere pek çok yere yazdık.

2004 yılının sonundayız. Depremi unutmuş gibi bir havamız var ama o kendini unutturmuyor. İşte en son Muğla’nın Ula ilçesi merkez olmak üzere 5.1’lik bir deprem tüm çevredeki yerleşim alanlarını etkiliyor, halk korku ile sokaklara dökülüyor.

Demek ki depremle yaşamayı öğreneceğiz ve unutmayacağız. Konutlarımızı ona göre yapacağız, bu arada mimarlara ve mühendislere de çok iş düşüyor.

Kat sınırlamasıyla depremden korunulmaz tek katlı da olsa, iki katlı da olsa fen ve teknik kaidelere uyulmazsa o konut insanların tabutu olur.

Mimari ve statik hesapları iyi yapılan depreme uygun ve kaliteli malzeme kullanılan fen ve teknik şartlara uyan konutlar isterse 5-6 kat olsun depremden etkilenme oranı ve riski iki katlı binalar kadardır.

Amerika’da, Japonya’da 7 şiddetinde deprem oluyor, 8-10-15 katlı binaların etkilenmediği gibi kimsenin de burnu kanamıyor, bizde 6 şiddetine yakın bir deprem neticesinde onlarca ölü, yaralı. Bu neden? Deprem öldürmez, konut öldürür.

Bir de ben müteahhidin malzemeden çalacağına inanmıyorum. Hele bu felaketlerden sonra müteahhitlerin eksik malzeme kullanacaklarına da pek ihtimal vermiyorum.

Bizde malzemeden çalmaktan ziyade cahillik, bilgisizlik ve ihmalkarlık var.

Siz istediğiniz kadar iyi fazla malzeme kullanın, tekniğin gerektirdiği ihtimamı göstermezseniz, müteahhidinizi iyi eğitemiyorsanız, babadan görme, kulaktan dolma bilgilerle inşaat yapılmasına fırsat verirseniz, bu ülkede daha çok canlar yanar, öyle kat sınırlamasıyla bu işin önüne geçemezsiniz.

Kat sınırlaması: İşini iyi yapan bilgili mimar ve mühendislere, kontrollere, hatta işini iyi yapan müteahhitlere zuldür, hele AB’ye girmeye çalışan ülkemizin yetişkin teknik elemanlarını küçümsemek değil midir?

Pekçok Türk mimar, mühendis ve müteahhit bugün yurtdışında büyük işler başarmaktadır.

Yurtdışında tercih edilen bir müteahhitler ordusuna sahibiz. Yurtdışında herşey dört dörtlük oluyor da, yurtiçinde neden olmasın?

Tekrar söylüyorum eğitim, eğitim, eğitim. Müteahhitlik yapacak kişilerin eğitilmesi şart.

Çok iyi biliyorum ki depremden sonra herkesin yatak odasının başucunda bir deprem çantası vardı, şimdi de var mı? Eğer yoksa depremi unuttuk demektir.

Depremi unutmayacağız, unutturmayacağız.

İnşaat işi ile ilgilenen, inşaat yapan yaptıran herkes her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı ve dikkatli olmalıdır.

ÖZLÜ SÖZ

Asil insan idare eder

Aciz insan şikayet eder

Basit insan iftira eder

Dürüst insan sabreder.

Bu yazı toplam 1431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.