Depremin aldığını Yüksel Bayındır verdi

Hani şu asrın felaketi adı verilen, hani şu 45 saniyede evlerimizi başımıza yıkan, hani şu akşam zengin yatıp sabah yoksul kalkan, evlâdı anadan, anayı eşinden ayıran 1999 depremi vardı ya. İşte acımasız o deprem, öğrencilerimizi aydınlığa götüren teknoloji ürünü bilgisayar laboratuvarlarını da götürmüş...

    Amacımız; soran, sorgulayan, araştıran, irdeleyen gençler yetiştirmekse; ilimi bilimi yakalayıp gelişmiş ülkelerin seviyesine gelmekse; gençlerimizi, teknolojinin gelişmiş olan araç gerecini kullanılmasına hazırlamak zorundayız. Bu bakımdan eskiyeni yenilemek, bozulanı düzeltmek, yıkılanı ayağa kaldırmak görevimiz olmalı. Diyeceksiniz ki, İlköğretim zorunlu ve devletin bakımında. Doğru! Doğru da nüfusun her geçen yıl artması, ülkenin genç nüfusuna hizmeti yeterli düzeyde getirilmesini engelliyor. Okullarımızda normal hizmetli, memur, öğretmen kadrolarını muhafaza edemezken, ekstradan bilgisayar laboratuvarlarının kurulmasını beklemek hayalcilik oluyor.

    Peki bu hizmeti devlet yapmazsa ne olacak? Bu çocuklara “Harç bitti, yapı paydos” mu denecek? İşte bizim kültürümüz bu duruma duyarsız kalmıyor, kalamıyor. Devlet-vatandaş işbirliği anlayışında, vatandaş devreye girerek noksanı tamamlamaya çalışıyor, tamamlıyorda.

    Örnek mi? İşte 50. Yıl İzzet Baysal İlköğretim okulu. Bu okulumuzda, depremin tarumar ettiği bilgisayar laboratuvarını hayırseverimiz Sn. Yüksel Bayındır yenileyerek öğrencilerimizin hizmetine sunuyor.

    21 bilgisayar, 3 dizüstü, 3 projeksiyon, 2 yazıcı ve 1 güç kaynağı ile bilgisayar laboratuvarını kuran Yük-sel Bayındır, Bolu’nun sayın Bayın-dır ailesinden. Kendisi Halk Bankası Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’ndan emekli olmuş.

    Daha önce Nezih Tütüncüoğlu tarafından kurulan laboratuvar, depremde yok olduğundan yenisini kurmak Sn. Yüksel Bayındır’a kısmet oluyor. 850 civarında öğrencinin yararlanacağı bu hizmet için, Yüksel Bayındır’a teşekkür ediyoruz.

    Sayın Bayındır konuşmasında en önemli konunun eğitim olduğunu vurgulayıp, dünyanın her tarafında eğitimin öne alındığını, çağdaş konuma getirildiğini söylüyor.

    Bilgi işlemle dünya küçük bir top gibi avucumuzun içinde. Günümüzde en yeni teknolojilerden yararlanmak gerekiyor. Bu hizmetin yürütülmesinde devletin gücü yetmiyor. Fakir zengin herkesin taşın altına elini sokması gerekiyor.

    Sayın Yüksel Bayındır, İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir oda donatıp, bir de böbrek taşı kırma cihazı alıp armağan etmiş. Bu hizmetiyle de rahmetle andığımız İzzet Baba’nın, “Bolulular bu vakıf sizin, ona sahip çıkın” vasiyetini de yerine getiriyor. Sağolsun varolsun. Allah kazancını bol etsin.

    Valimiz Sn. Ali Serindağ tarafından plaket, Milli Eğitim Müdürü tarafından da teşekkür belgesi alan Sn. Bayındır’ın mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

    Valimiz yaptığı konuşmada “Görevimiz ne olursa olsun, herkes gerekli katkıyı yapmalı, bilgi çağında öğrencilerimizi donatmalıdır. Bilgisayar dünyanın her yerindeki bilgiye ulaşmada yarar sağlayacaktır. Esas olan bu kervana katılmaktır” dedi.

    Mutlu bir gündü. Katkıları için Zuhal ve Yüksel Bayındır’a teşekkür ediyor, okulumuza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Başarılarıyla övünç duyduğumuz okulumuzun bu kazanımı, başarıyı daha da hızlandıracaktır.

    Geleceğin teminatı olan gençlerimize yapılan her tür yatırım, ülke kalkınmasında tetikleyici güç olacaktır.

    Hayırlı olsun.

25.11.2005

Bu yazı toplam 855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.