Depremin Boludağı Tüneli’ne maliyeti 105 milyon dolar

Depremin Boludağı Tüneli’ne maliyeti 105 milyon dolar

AİBÜ’de düzenlenen konferansa katılan Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, Boludağı Tüneli’nin sorunlu bir zemin üzerine yapıldığını ve yaşanan depremlerde zarar gördüğünü açıklayarak; “12 K

AİBÜ’de düzenlenen konferansa katılan Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, Boludağı Tüneli’nin sorunlu bir zemin üzerine yapıldığını ve yaşanan depremlerde zarar gördüğünü açıklayarak; “12 Kasım depreminin Boludağı Tüneli’ne maliyeti 105 milyon dolar” dedi. Tünelin bulunduğu bölgedeki fay hattının 6, 6.5 şiddetinde bir depreme neden olabileceğini, bu şiddetteki bir depremin de tünele zarar veremeyeceğini söyledi.

    Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, ''12 Kasım depreminin Boludağı Tüneli’ne maliyeti 105 milyon dolar'' dedi.

    Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Topluluğu tarafından üniversite kampüsü pembe solunda düzenlenen ''Boludağı Tüneli’nin Depremselliği'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

    Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, Boludağı Tüneli’nde bitme noktasına gelindiğini belirterek, ''Yapımına 1990 yılında başlanan Boludağı Geçişi projesinde sona yaklaşıldı. Boludağı Tüneli dünyanın en sorunlu zeminlerinden bir tanesinin üzerine yapıldı. 15 yıldır devam eden çalışmalar sonucunda tünellerdeki kazı çalışmaları tamamlandı'' diye konuştu.

    Tokgözoğlu, yaşanan depremlerden Boludağı Tüneli’nin de zarar gördüğünü kaydederek, şöyle konuştu: ''17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremin ivmesi küçüktü. Bu depremde tünel fazla zarar görmedi. 12 Kasım 1999 yılında meydana gelen depremin ivmesi çok büyüktü. Bu depremde tünelin viyadükleri ve giriş kısımlarında zararlar oluştu. 12 Kasım 1999 yılında Bolu'da meydana gelen depremin Boludağı Tüneli’ne maliyeti 105 milyon dolar oldu. Boludağı Tüneli’nde yapılan çalışmalar sigortalı olduğu için depremden sonra sigorta şirketi tünele gerekli incelemede bulundu. İki yıl süren bir çalışma sonucunda, sigorta şirketinden 105 milyon dolar alındı.''

BOLUDAĞI’NDA EN FAZLA 6.5 ŞİDDETİNDE BİR DEPREM OLUR

    Boludağı Tüneli’nin fay hattı üzerinde bulunduğunu kaydeden Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, ''Tünelin bulunduğu bölgede Bakacak ve Elmalık Fay hatları geçmekte. Bu faz hatlarının uzunlukları yaklaşık olarak 12 kilometre. Deprem konusunda uzman kişiler tarafından yapılan incelemelerde 12 kilometre uzunluğundaki bir fay hattında en fazla 6 ile 6.5 şiddetinde bir deprem olabileceği tespit edilmiştir. Bu şiddetindeki depremlerin Boludağı Tüneli’ne zarar vermesi gibi bu durum söz konusu değildir. Deprem konusunda her türlü önlemi almış bulunmaktayız'' dedi.

YANGIN KORKUTUYOR

    Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, tüneller içerisinde meydana gelen yangınların korkuttuğunu ifade ederek, ''Tüneller içerisinde meydana gelebilecek yangınlar konusunda son teknoloji ile her türlü tedbirimizi aldık. Tünel 24 saat boyunca kontrol panelleri ile kontrol atında olacak. Tünel içerisinde ve tünel çıkışında yangına anında müdahale edilebilecek şekilde sistemle donatıldı'' diye konuştu.

15.12.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.