Dernek ve vakıflardaki değişim

22.01.2004 tarihinde kabul edilen 5072 sayılı kanunla Dernekler ve Vakıflar yeniden düzenlendi. Bu kanun: Kamu kurum ve kuruluşlarını, kamu hizmetlerini veya personelini desteklemek üzere kurulan dernekler ve Türk Medeni Kanunu’na göre kurulan vakıflar ile bunların kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerini düzenler ve kapsar. Kanunla kurulan dernek ve vakıflar, bu kanun kapsamı dışındadır...diyor.

Kanunun çıkışındaki espiride, bir kısım kamu kurum ve kuruluşları adını taşıyan dernek ve vakıflar o kamu kurum ve kuruluşlarında işi olan insanları yardım yapmaya zorlayan baskıdan kurtarmak var. Bu durumu meclis görüşmelerindeki Tv’de izledik.

Resmi kurumlarda işi olan insanlar, işlemler için evrakları noksansız dahi olsa da, kuruma ait dernek veya vakıfa bağış yapmadığı sürece işinin olmayacağı kanaati herkeste uyandı. Bu baskının kaldırılması nedeniyle değişikliğin yapılması güzel. Güzel olmayan ve açıklama yapılması gereken okullara ait dernek ve vakıfların nasıl olacağıdır. Günümüzde okullarımızda yeteri hizmetli olmadığı için temizlik hizmeti, temizlik şirketlerinden satın alınmaktadır. Büro hizmetlerinde kadrolu memur olmadığı için özel anlaşmalarla bu noksan giderilmektedir. Eğer boş geçen dersiniz varsa, o da ücretli öğretmenle kapatılmaktadır. Ders araç gereçlerdeki ihtiyaçlarda çoğu zaman aynı yöntemle dernek veya vakıflar kanalıyla karşılanmaktaydı. Şimdi ne olacak???

572 Sayılı kanun madde 2-a) Dernek ve vakıflar, kamu kurum ve kuruluşların ismini alamaz. Bu kurum ve kuruluşların hizmet binaları ve müştemilatı için de faaliyet gösteremez ve bu kuruluşlara ait araç ve gereci kullanamaz.

Madde 2-b) Dernek ve vakıflar kamu kurum ve kuruluşlarının sundukları hizmetlerle ilgili olarak gerçek ve tüzel kişilerden ücret bağış, katkı payı ve benzeri adlar altında herhangi bir karşılık alamaz. Şimdi bu iki maddeye uyan derneği okul için gelin kurun bakalım. Okul içinde bulunamazsınız, okul için yardım toplayamazsınız!

“Fakir Öğrencileri Koruma Derneği” adı altında derneği veya vakfınızı kurdunuz diyelim. Hangi okula ve öğrencisine hizmeti götüreceksiniz? Hangi alanlarda nasıl yardım yapılacak?

İllerde dernek idari birimleri kurulacakmış. Kurulduysa açıklamalarda bulunmalılar. Kanunun uygulanması için altı aylık bir süre var zaman pek de fazla değil. Çabuk geçer. Üstelik bir de işin içinde yanlış uygulamalar sonucu üç aydan bir yıla kadar hapis cezası nedeniyle yöneticiler zorlanacak. Haydi hayırlısı.

Bu yazı toplam 1023 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.