DERS ZİLİ 12 EYLÜL DE ÇALACAK

            09.09.2005

Ülkemizin en önemli sorunu nedir sorusuna herkes Eğitim diyor. Hangi taşın altını kaldırsak altından Eğitim-Öğretim çıkıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında yok denecek okumuş insan sayımızı % 86-90 seviyesine getirdik. Ancak Eğitim–Öğretimde ülkenin ihtiyacını karşılayacak kaliteyi, sistemi oturtamadık. Bu sistem hem kendisine, hem ülkesine yabancı KABUK insan modeli yetiştirdi. O nedenle bu ülkenin okullarında okuyan ve kendine aydın diyenlerin İHANETİNE, OYUNLARINA alıştık. Bu sistemden ancak bu kadar bekleniyordu. Eleştirenler iyi yapayım derken daha kötüsünü yaptılar.

2005- 2006 ÖĞRETİM YILI SİLBAŞTAN YENİLİKLERLE BAŞLIYOR

Türkiye’de siyaset makamı: Ülkenin kültürüne, tarihine, örfüne adetine, bilimdeki gelişmelere ve ihtiyaçlarına göre eğitim sistemini düzenlemek gerekirken; Ya taklitçilikle başka ülkelerin sistemini kopya etmiş, Ya da kendisine kul köle olacak bir nesil yetiştirmek peşinde koşmuştur. Bu sistemde yetişen, sistemden beslenenler, sistemle bütünleşmiş (Aynileşmiş) “Gelen Ağam, Giden Paşam” vurdum duymazlığı ile hareket etmiştir.

Bu yıl sistem yeniden sil baştan uygulanacak Yeni uygulama okul öncesi Eğitim-Öğretim ve İlköğretimden üniversiteye kadar bir dizi değişimi beraberinde getiriyor. Liseler 4 yıl oluyor. Ders müfredatı tamamen değişiyor. Bu müfredat Lise birinci sınıflarda uygulanacak. Daha sonraki yıllarda diğer sınıflarda devam edecek Okulların hazırlık sınıfları kaldırılıyor. Süper Liseler Anadolu Lisesi oluyor. Değişen ders çizelgesi ile seçmeli derslerin adedi artıyor.

İlköğretimin 1. Basamağında cümlelerin (Fiş) yerini sesler alacak. Çocuklar harflerin seslerini öğrenip cümlelere ulaşacak. Yazı tekniği olarak el yazısı kullanılacak. Bu sistem öğrenciyi ezbercilikten kurtararak araştıran, sorgulayan bir yapıya kavuşturmayı hedefliyor.

Okullarda ödül sistemi ile öğrenci-veli-öğretmen arasında daha sıkı ilişki kurulması amaçlanıyor. Çalışanla çalışmayanın farklılaştırılması isteniyor.

DEĞİŞTİRİLEN SİSTEM BİRİKEN SORUNLARI ÇÖZECEK Mİ...?

Ülkemizin nüfusunun büyük bölümü genç ve çocuklardan oluşuyor. Her yıl 16 milyon çocuk ve gencimiz dersbaşı yapıyor. Devletin okulları hem alt yapı, hem öğretmen açısından yetersiz. Çift tedrisat uygulanıyor. Sınıf standardı 18-22 olması gerekirken 50-60 kişiye çıkabiliyor. Okul malzemeleri çok pahalı, okulların temizlik ve kültürel faaliyetlerine ödenek ayrılmıyor. Bu nedenle her öğretim yılında kayıt parası adı altında velilerden para isteniyor Bu da bugün tartışmalara yol açıyor.

Okulların bakımı, temizliği tek tedrisata geçilmesi, öğretmenlerin yeterli olması, kaliteli olması gerekiyor. Devletin parası ve imkanı olmayanı okutması yani (Sosyal Devlet) özelliğini bırakmaması gerekiyor. Devlet okulunda süresini dolduran hiçbir Matematik, Fizik, Türkçe öğretmeni durmuyor; emekli oluyor. Gerek özel derslere, gerekse dershanelere ciddi paralar aktarılıyor.

Okulları yetersiz olan küçük ilçe ve beldelerde bile ÖZEL DERSANELER mantar bitercesine çoğalıyor Bütün dershaneler tribünlere oynuyor. Başarılı öğrenci peşinde koşuyor. Parası olanın peşinde koşuyor. SONUÇ OLARAK...!

Sorun yumağı içinde yeni bir eğitim ve öğretim yılı daha başlıyor

. Değiştirilen sistemin etkileri en erken ilköğretim süresi sonunda anlaşılabilecektir.

İnsana yapılan yatırımlar hem pahalı hem de hedeflenen neticeye götürmesi uzun zaman almaktadır. Bu sistemin milli duyguları zayıflatacağı, Dünya insanlığı kavramını zihinlere yerleştireceği endişesi mevcuttur. Okulların açılmasından önce memur maaşlarının avans olarak ödenmesi iyi olsa da ana sorunu çözmez.

Öğretmen maaşları çok komik bir düzeydedir. Öğretmen öğrencisine her yönüyle örnek teşkil etmelidir. AB ve ABD’lerinde öğretmen ne ise bizde de o olmalıdır. Okul çağına gelip te okula başlayamayan çocuklarımıza Devletimizin şefkatli eli uzanmalıdır.

Tüm Öğretmenlerimize, Velilerimize, Öğrencilerimize yeni ders yılının başarılı geçmesini temenni ediyorum.

Bu yazı toplam 1031 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.