Devir teslimde gergin anlar

Devir teslimde gergin anlar

CHP Genel Merkezi tarafından görevden alınan Cahit Çıngı ile göreve getirilen Yüksel Ceylan arasındaki devir teslim töreni sırasında, gergin anlar yaşandı. Çıngı, Genel Merkezin kendileri ile uyumlu çalışacak başkanları atadıkları

CHP Genel Merkezi tarafından görevden alınan Cahit Çıngı ile göreve getirilen Yüksel Ceylan arasındaki devir teslim töreni sırasında, gergin anlar yaşandı. Çıngı, Genel Merkezin kendileri ile uyumlu çalışacak başkanları atadıklarını ifade etti.

CHP Bolu İl binası önünde toplanan bir grup CHP Bolu İl Başkanı Yüksel Ceylan'ı çiçeklerle karşılarken, il binası içinde yapılan devir teslim töreninde ise, gergin anlar yaşandı. CHP Genel Merkezi tarafından ilk görevden alınan il yönetimi olan Bolu'da, il yönetimine yöneltilen suçlamaların neler olduğunu anlatan eski CHP Bolu İl Başkanı Cahit Çıngı, demokrasiden başka bir şeyi savunmadıklarını, onun haricindeki tüm suçlamaların ise yalan olduğunu ifade etti. Çıngı, yeni CHP Bolu İl Başkanı Yüksel Ceylan için, "Ne zaman nerede olacağını, hangi tarafı tutacağını, şimdiye kadarki yaptığı manevralarla Bolu kamuoyuna ispatlamıştır" şeklinde konuştu.

"GENEL MERKEZLE AYNI DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİLİZ"

Eski CHP İl Başkanı olan Cahit Çıngı, görevden alınan ilk il olmalarına rağmen, kamuoyunun haklarındaki iddiaların gerçek dışı olduğunu bildiğini belirtti. Çıngı daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti; "Cumhuriyeti kuran, çok partili sisteme geçişi sağlayan, demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla benimsemiş bir partinin il yöneticileri olarak, tabii ki her konuda Genel Merkezle aynı düşünmek zorunda değiliz. Özellikle de Bolu yereli sözkonusu olduğunda görüşlerimizi bildirmek durumundayız."

"SUÇLARINI ANLATTI"

İlk suçlarının kurultayda, Bolu'daki tüm partililerinin tüzük değişikliğine karşı görüş bildirmesini dile getirmek olduğunu söyleyen Çıngı, diğer suçlarıyla ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı; "Daha sonra yerel seçimlerde parti içi demokrasi gereği Bolu'da önseçim yapılmasını istedik. Bolu'da parti içi demokrasi ve ön seçim istemekle başka bir suç işlemiş olduk. 2004 Haziran ayında, 2003 yılında getirilen antidemokratik bulduğumuz tüzüğün değiştirilmesi için, tüzüğün verdiği haklara dayanarak tüm Türkiye'de imza toplandı. Bolu delegasyonu da buna büyük ölçüde destek verdi. Görüldüğü gibi tüzük değişikliğini yasal yollardan talep etmek gibi bir suç daha işledik. Sonraki süreç kamuoyunun gözünde cereyan etti. Demokrasilerde seçim varsa, birden fazla aday olması ve herkesin de kendi görüşleri doğrultusunda oy kullanmasından doğal bir şey yok diye düşündük. Sayın Altan Öymen de demokratik bir seçimle Sayın Deniz Baykal'a karşı kaybetmişti. Zaten tüzüğümüzde de mevcut Genel Başkanımıza oy verilecek diye bir hüküm yoktur. Bir hata da burada yaptık, örgütün sesini yansıtmak istedik."

"KUL DEĞİL, ÖZGÜR DÜŞÜNCELİ BİREYLER OLMAYI SEÇTİK"

Suç dosyalarının hayli kabarık olduğunu söyleyen Çıngı, diğer suçlamaların hepsinin gerçek dışı olduğunu savundu. Suçlarının çok büyük olduğunu, bunun nedeninin ise; kul değil, özgür düşünceli bireyler olmayı seçtiklerinden kaynaklandığını söyleyen Çıngı, "Tüm Türkiye'de farklı sesli örgütlere karşı bir kıyım yapılmış, alınan örgütlerin yerine de genel merkezle uyumla çalışacak başkanlar atanmıştır" dedi.

"45 GÜN İÇİNDE SEÇİM YAPILACAK"

Yüksel Ceylan hakkında ise önemli açıklamalarda bulunan Çıngı, 1996 yılına kadar Ceylan'ın CHP'de görev yapmış olan değerli bir yönetici olduğunu belirtirken, Ceylan hakkında şunları söyledi; "Kendisi ne zaman nerede olacağını, hangi tarafı tutacağını, şimdiye kadarki yaptığı manevralarla Bolu kamuoyuna ispatlamıştır. Tam partide disiplin süreci başlamışken, Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etmiş, bir süre ÖDP'de gönül gezdirmiş, daha sonra da DSP'de ikbal görerek bu partiye geçmiştir. 1999 yılındaki Bülent Ecevit rüzgarıyla Belediye Başkanı seçilmiş, 2002 genel seçimlerinde CHP'nin milletvekili çıkarmaması için gerekli çabayı göstermiş, bir ölçüde bunda da başarılı olmuştur. Bu arada partisi DSP de çok hızlı bir düşüşle %2'lere inmiştir. 2002 genel seçimlerinde grafiği yükselen CHP, yerel seçimler öncesinde Ceylan'ın hedefi olmuş, genel merkez kararıyla da CHP Bolu İl Örgütü'ne kaydı yapılmıştır. 28 Mart seçimlerinde MYK kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan adayı olmuş, bu durum çok ciddi sıkıntılara yol açmış, ancak giderilemeyip seçim kaybedilmiştir." Tüzükleri gereği Yüksel Ceylan'ın Başkanlığında oluşacak 7 kişilik İl Geçici Kurulu'nun 45 gün içerisinde seçimleri yapmak üzere Olağanüstü İl Kongresini toplayacağını söyleyen Çıngı, yeni CHP Bolu İl Başkanı Yüksel Ceylan'a kendi şahsı ve yönetim kurulu adına başarılar diledi. Ayrıca haksız ve hukuksuz bir şekilde görevden alındıklarını belirten Çıngı, bir üst merciye itiraz haklarını yasal süreçte kullanacaklarını dile getirdi.

"BOLU ARTIK DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLACAK"

Genel Merkez kararı ile CHP İl Başkanlığı görevine getirilen eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan ise, görev devir teslim töreninde şu konuşmayı yaptı: "18 il yönetimi görevden alınmıştır. Bolu'da da şahsım il başkanı olarak görevlendirilmiştir. Benim görevim, Eylül-Ekim ayına doğru yapılacak olan genel kurula Bolu'yu hazırlamaktır. Ülkemiz önemli sıkıntılardan geçmektedir. Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partililere, Cumhuriyetin temellerini korumak ve kollamak görevi düşmektedir. Bolu'da bir bayrak değişimi yaşanmıştır. Eski arkadaşlarımız görevlerini yapmış, ancak Genel Merkez tarafından bu değişiklik yapılmıştır. CHP Bolu İl Örgütü hem Bolu'da hem de Türkiye'de artık daha fazla söz sahibi olacak."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.