DEVLET BAZI SEKTÖRLERDEN ÇEKİLSİN Mİ...? DEVLETİ EKONOMİDEN UZAKLAŞTI

            05.08.2005

Özellikle Serbest piyasa ekonomisi savunucuları ile GLOBAL ekonominin güdümündekiler. Devletin küçültülmesini yok seviyeye indirilmesini en önemli fikir olarak ortaya koymaktadır. Onlara göre her şeyi özel sektör yapmalıdır. Ama özel sektör kendi içinde rekabet yaratabilmesi için de ; "BIRAKINIZ YAPSINLAR BIRAKINIZ GEÇSİNLER" vahşi kapitalizmin en önemli öğesine göre serbest bırakılmalıdır. Yani Vergiyi isterse vermeli, Kayıt dışılık Sosyal adalet ,Belge düzeni, Fiyat, Kalite, Dünya ölçüsünde üretim standardı v.b. konularda ise aman üzerimize gelmeyin bırakın gideriz, işsizlik artar, üretim aksar düşüncesi hakimdir. Kapitalizmin beşiği ABD'lerinde bile bu klasik anlayış değişmiştir. Devlet sosyal adaleti Serbest piyasa ekonomisinin en önemli bir öğesi olarak almış. Vergi kaçıranı adam öldürmeden daha kötü görecek düzenlemeleri yapmıştır.

Osmanlı imparatorluğunun yıkılıp ; Yerine Milli mücadele sonunda kazanılan zaferle Cumhuriyet kurulunca her şey yeni bir yapılanmaya tabi tutulmuştur. Ekonomi sıfırdır. Ekonomiyi ayağa kaldıracak ne sermaye, nede bilgi, teknoloji vardır. Kim yapacak bu işi Devlet..! 1923 iktisat kongresinde Devletin öncülüğünde milli müteşebbis oluşturma kararı alınmıştır. Devlet Alt yapı ve Teknolojik yapılanma ile ekonomin MOTORUNU oluşturmuş, özel sektöre zemin hazırlamıştır. Zaman içinde Ticari işletme olarak Devlet tarafından kurulan bazı kurumlar Teknoloji ,bilgi birikimi ve ürün çeşidi açısından eskimiştir. Ayrıca Bu kuruluşlar siyasilerin ARPALIĞI haline gelmiş; Devlet bürokrasi işin içine girince faaliyetlerini istenen ölçülerde yapamamıştır..!

ÖZELLEŞTİRME

Serbest piyasanın gelişmesi ; Özel sektörün Sermaye, Bilgi ve Teknolojide geldiği seviye dünyadaki gelişmeler sonunda: Devlete ait işletmelerin özelleştirilmesini gündeme getirmiştir. Evet Devletin et, süt, kereste, v.b. işlerle uğraşmayı bırakması gerekiyordu..! Ancak özellikle son dönemde Devleti ekonomik anlamda küçültmek (özelleştirmelerle) yerine: Devletin Tüm kurum ve kuruluşlarıyla küçültülmesi neredeyse yok edilmesi anlayışı türedi. Devletin stratejik kurumları, kar eden kurumları ve kurumsal hizmet üreten işletmeleri bu anlayışın kurbanı olmaya başladı. Devlet mi bırak canım hangi işi başardı da Telefon işini başaracak, Sağlığı başaracak, Savunmayı, Güvenliği ulaşımı ve benzeri laflarla ... istikrar tedbirleri adı altında Kamu Kurum ve kuruluşlarına neredeyse bir iğne bile aldırmayarak : Bina , mefruşat, kullanılan alet, edevat ve araç gereç yönünden Devlet ciddiyetine yakışmayacak konuma getirildi. Esas önemlisi uzun yıllardır yeterli personel alınmaması nedeniyle hizmetleri yerine getirme , mevzuatı uygulama: yani iş bilen personelle çalışma imkanı kalmadı.

KAMUDA EMEKLİLİK SANCISI

Kamu kurum ve kuruluşlarında son 15 yıldır yeterli personel alınmaması nedeniyle ve halen çalışan personelin % 41 inin emekliliğini doldurmuş olması nedeniyle büyük sıkıntı yaşanıyor. Son iki yılda 171.000 memur emekli oldu. Eğer personel rejiminde düzenleme yapılıp Çalışırken alınan maaş ile emekli maaşı arasındaki uçurum kapansın emekliliği dolmuş bulunan 700.000 memurun hemen emekli olması kaçınılmaz görünüyor. Devleti idare edenler bu durumu görüyor ve biliyor. Kamudaki personel açığı özel şirketlere verilen TEMİZLİK, GÜVENLİK, BAKIM ONARIM, YAZILIM V.B. gibi hizmet ihalelerinden karşılanıyor.

Memur sorumluluğu olmayan kişilere kamunun her alanında (Temizlik işçisi diye giren bir elemana) iş veriliyor ama sorumluluğu yok..! Bu durum hem ciddi güvensizliğe hem de Devlet kurumlarında zafiyete yol açıyor. Bir anlam da Devletin hafızasını takip edecek insanlar birer birer yok oluyor ve yerine yetişmiş, yetiştirilmiş personel gelmiyor.

Son beş yılın emekli sayıları:

2000 yılında emekli olanlar 61157

2001 yılında emekli olanlar 75829

2002 yılında emekli olanlar 69772

2003 yılında emekli olanlar 85566

2004 yılında emekli olanlar 86168

Ülkemizde işsizlik ciddi boyuttadır. Emekliliği gelen insanların ayrılması işsizler için bir umuttur. Ancak bu umut palyatif çözümlere kurban edilmektedir. Devlet Kurumları potansiyel emekli olacak personel nedeniyle çalışamaz haldedir. Devletin Başbakanlık Personel Daire Başkanlığı vardır. Bu zafiyetlerini görmemesi mümkün değildir.

Görüldüğü halde hiçbir tedbir alınmıyorsa Devlet kurumları bilerek bir zafiyete mi sürükleniyor sorusu sorulmalıdır..!

Devletin ekonomik faaliyetlerini küçültme ile Devleti küçük düşürme: Zaaf içine sokma karıştırılmamalıdır.

Devlet Başa Kuzgun Leşe

Bu yazı toplam 1590 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.