Devlete saygı, topluma hizmet

            23.09.2005

Komşunun tavuğunun kaz göründüğü bir ortamda, herkes kendi hakkı olanın fazlasını elde etme hırsı içinde. Hemen herkes paylaşımın adaletsizliğinden şikayetçi ama hiç kimse çalıştığı alanda üretimi artırmaktan söz etmiyor. Hemen herkes devletin güçlü olmasından yana ama herkes devlet malını deniz olarak görmekten vazgeçmiyor. Hemen herkes sabırlı olmanın erdeminden bahsediyor da olur olmaz olaylarda dinamit gibi patlamaktan geri durmuyor. Sanki insanlarda denge çubuğu bozuldu. Söylemler farklı, eylemleri farklı. Açıkgöz olmada kavramlar değişti gibi. Açıkgözlük; haketmediğini elde etme becerisi gibi algılanmaya başlandı...

Zaman zaman devlete olan saygı gösterimini, pısırıklık olarak değerlendirip kendimizi suçladık. Vergimizi zamanında ödeme görevimizi yerine getirme gayreti içinde olduk, suçlandık. Türkiye’de en az elektrik kaçağı olan illerden birisi, asayiş yönünden olaysız bir il olmanın avantajını kullanamamış olsak da, devlete saygıda kusur etmemeye özen gösteren bu toplumun, düşünüp mantıklı karar vermesini bile, manda eti yemekle suçluyoruz. Barbar, çığırtkan olma özellikleri olmayan bayrak açıp sokakları, vurdu kırdıya, yalan, dolana, hile hurdaya iltifat etmeyip, yasalara uyum gösteren bu insanlar, devletine saygıda kusur etmemenin cezasını çekmekten de bir türlü kurtulamıyorlar. Teşvik yasası ve yatırımlarda en az payı almak gibi.

Devletine saygıda kusur etmeyen bu insanlar, karşılığını alamasa da bu topluma hizmetten, geri durmuyorlar.

İşte Bolu insanının gösterdiği örnek bir davranış. Etkilenmemek elde değil. O insanlar adına yapılan yakıştırmaların ne büyük haksızlık olduğunu görüyor eziliyorsunuz.

Geçenlerde bir yazımda Çıkınlar ve Sümer Mahallelerinde başlatılan yol genişletme çalışmalarından bahsetmiştim. Olay Sümer Mahallesi İmam Hatip Lisesi önünden üniversiteye çıkan yol üzerinde yapılan 25 metrelik yol genişletme çalışmalarında, vatandaşların gösterdiği duyarlı davranışlar, bir örnek

Başkana soruyorum; “Bu yol üzerindeki bazı alanlar özel mülkiyet. Buraları istimlak mı ediyorsunuz?” Ses tonu çatallaşıyor. Gösterilen davranış karşısında çok duygulandığını ifade ediyor. Bu arsa sahiplerini hiç tanımadığını, Batıdan gelen yol çalışmalarının kendi tarlalarına da uğrayacağını, dolayısıyla yol hizasına kadar olan çitini, tel örgüsünü kendiliğinden içeriye alıyorlar. Hatta tarla kenarındaki ağaçlarını da keserek, alanı hazır hale getiriyorlar. Müthiş bir olay!

Bu insanların gösterdiği davranışa sadece teşekkür ediyorum. Bu insanların şov yapmadan yaptıkları bu davranış karşısında belde insanlarım adına sadece minnet duygularımı dile getiriyor, duacı oluyorum dedi.

İşte Bolu insanı bu! Devlete saygıda kusur etmiyor. Topluma hizmette geri kalmıyor.

Gönlü gani insanlar! Bu insanlar ne yaygara etmesini biliyor, ne de yaygara yapmak için acele ediyor. Onun gönlünde yatan sevgi, iş üretene kolaylık sağlamak. Onun gönlünde paylaşmak az verenin mutluluğunu yaşamak oluyor. O sadece görevini yapabilmenin mutluluğunu sessizce yaşamakta buluyor.

Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.