Devleti kendi mülkiyetime sokmayacağım

Devleti kendi mülkiyetime sokmayacağım

Geçtiğimiz yıl 17 Temmuz'da yaşanan sel felaketi sonrası alabalık üretim çiftliği sel altında kalan alabalık üreticisi Yusuf Sarıhan, kendisine yardım edilmediğini söyleyerek, “Devleti kendi mülkiyetime sokmayacağım. Kaçak çalışacağım. Kaçak çalışanlara ne diyecek? Devlet bana böyle yaparsa ben de böyle yaparım. Ne yapayım?” diye tepki gösterdi.

Mudurnu ilçesi Taşkesti Beldesi'nde alabalık üretimi yapan Yusuf Sarıhan (45), 140 bin balığının 17 Temmuz 2009'da meydana gelen sel felaketinde yok olduğunu, çalmadık kapı bırakmadığını söyleyerek yaşadığı duruma isyan etti. Sarıhan, gazetemize yaptığı açıklamada, “35 ilde don, dolu, sel zararları karşılanıyorsa, Isparta'daki kiraz üreticilerinin zararı karşılanıyorsa ve onlar T.C. hükümetinin vatandaşıysa ben nerenin vatandaşıyım? Bunu hem kendime hem de devlete soruyorum. Bunu tüm siyasetçilere soruyorum” dedi.

MÜDÜRLÜĞÜN VERDİĞİ 200 LİRAYLA GEÇİNİYORUM

Yaşadığı mağduriyeti gazetemize anlatan Yusuf Sarıhan, “17 Temmuz 2009'da bir sel felaketi yaşadık. Taşkesti bölgesi dar alan olduğu için bu pek gündeme gelmedi. Tüm mal varlığım gitti, 140 bin balığım ve anacım da dahil öldü. Yetkililer hemen geldi. Tutanak tuttular ama bunun bana zararı oldu. Keşke gelmeselerdi. Devlet alabalık porsiyonu başına 1314 lira destek veriyor. Bu da yılda 17 bin lira yapıyor. Neyse oraları temizledik ettik. Bir arkadaştan borç karşılığı balık aldım ama ödeyemedim. Desteklemeden alacağım parayla ödeyecektim. Destekleme alamadık, her şey kaldı öylece. Devletin vatandaşın, çiftçinin, üreticinin yanında olması gerekir. Şu ana kadar benim yanımda Sosyal İl Hizmetler Müdürlüğü dışında olan olmadı. Müdürlüğün verdiği 200 lirayla geçiniyorum. Mağdurum, mağduriyetim var, işsizim. 2 çocuğum var, biri 6 yaşında, diğeri 17 yaşında lisede okuyor. Geçen yıldan bu yana 200 lira dışında bir şey görmedim. En çok eleştirdiğim bir kurum var, Ziraat Odası, o da bir kereliğine 250 TL verdi” diye konuştu.

ONLAR T.C. HÜKÜMETİNİN VATANDAŞIYSA BEN NERENİN VATANDAŞIYIM?

Başka illerde yaşanan afet durumlarında devletin gerekli yardımı yaptığın,ı ama kendisinin mağdur edildiğini söyleyen Sarıhan şöyle konuştu: “Ben bu durumumu milletvekillerine de anlattım. Ben diyorum ki 'Ey devlet dağdan geleni salıyorsun, bağdakini kovuyorsun.' Ben yıllık 78 bin TL vergi ödüyorum. Eskiden gelir vergisi veren biriyken, şimdi boş beyanname veren bir vatandaşa döndüm. Benim mağduriyetimi giderseydin de benim ödediğim vergiden, benim katma değerimden faydalansan olmaz mıydı? Benim işimi sağlasaydın olmaz mıydı diyorum. Ben kredi istemiyorum, hibe istemiyorum. Vereceğin desteklemeden kes bana vereceğin parayı, ben işime devam edeyim. Çiftlik şu an atıl duruyor, çalışmıyor, havuzlar boş. Zor durumdayım. Bir an önce benim zararlarımın telafi edilmesini talep ediyorum. 35 ilde don, dolu, sel zararları karşılanıyorsa, Isparta'daki kiraz üreticilerinin zararı karşılanıyorsa ve onlar T.C. hükümetinin vatandaşıysa ben nerenin vatandaşıyım? Bunu hem kendime, hem de devlete soruyorum. Bunu tüm siyasetçilere soruyorum. Buradan tüm çiftçilere sesleniyorum. Önümüzdeki seçimlerde boş oy kullansınlar. Hiçbir siyasiye mühür basmasınlar. Tepkini böyle göstereceksin. Sandığa gitmemek de çözüm değil.”

BOŞ HAVUZA KREDİ VERMEYİZ DEDİLER

Çalmadık kapı bırakmadığını ifade eden Sarıhan, “Kaymakamlık, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığına, TBMM Başkanlığına varana kadar dilekçe yazdım. Başbakanlık'tan bir yazı geldi. Şu ana kadar bütün işlemler yapılmıştır, artık bir işlem yapılmasına gerek yoktur diye bir yazı göndermişler. Geçen hafta AKP İl başkanıyla görüştüm, Tarım İl Müdürlüğü'yle görüşeceğim dedi, bir şey çıkmadı. Valiliğe de bir dilekçe yazdım. Onlar da Mudurnu Kaymakamlığına yazı yazdılar, bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Milletvekilleriyle de görüştüm, onlar da bir şey yapmadılar. Yapacak bir şey yok dediler. Bankadan kredi de çekemedim. Boş havuza kredi vermeyiz dediler. 2009 yılı desteklemesini de almadım. 2009 yılının desteklemesini 2010'da veriyorlar. Verseler hemen balık alacağım. Başkalarının da zararı oldu ama kısmen oldu, zaten garibanlar. Hakkını nerde arayacağını bilmiyor, ben biliyorum da ne oluyor gerçi. Benim tüm mal varlığım gittiği için kendimi paralıyorum” dedi.

BENİM KAYBEDECEĞİM BİR ŞEY YOK

Kaybedecek bir şeyi olmadığını ve çiftliği kaçak çalıştıracağını belirten Sarıhan sözlerine şöyle son verdi: “2010 yılı sonunda ruhsat yenilemesi var. O da para. Ama yenilemeyeceğim ruhsatlarımı. Vergi dairesine de dilekçe vereceğim çiftliği kapattım diye. Yapacağım şey şu olacak; kaçak çalıştıracağım çiftliği. Devleti çiftliğime sokmayacağım. Vergi de ödemeyeceğim. Benim kaybedeceğim bir şey yok. Eşim öldü, küçük kızımı kardeşimin yanına vereceğim, onlar bakacak. Oğlan da burada okuyor zaten. Bir tek ben varım. Devleti kendi mülkiyetime sokmayacağım. Kaçak çalışacağım. Kaçak çalışanlara ne diyecek? Devlet bana böyle yapar sa ben de böyle yaparım. Ne yapayım?”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.