Din-Devlet-Siyaset ilişkisi

Birinde “Türkiye Sorunlarına Çözüm” konferanslı, birinde özel bir toplantı nedeniyle katılamadığım konferanslardan olan Din-Devlet-Siyaset ilişkisine ait notları Müftümüz Sn. Ahmet Okutan’dan alarak bazı kesitlerini sizinle paylaşmak istedim.

Yetişmekte olan gençlerimizin Din-Devlet-Vatan gibi ortak değerleri hakkında çok bilgili olmaları gerektiğinden bahisle, anne-baba, öğretmen ve din adamlarına büyük işler düştüğünü söylüyor Sn. Okutan. Din nedir?

Batılı bilimadamı Geertz; dinin özünde insanın varoluşuna anlam kazandıran bir kültür sistemi olduğunu söylüyor. Dinin böyle bir anlamı oluşturabilmesi için evrensel bir işleve sahip bulunduğuna işaret ediyor.

Geertz’e göre, tarihin derinliklerinden beri insanoğlunda oluşan, sonra da hep devam eden çok çeşitli, güçlü ve uzun ömürlü tutumlar, davranışlar ve ruh hallerini ayrı ayrı anlamlı kavramlar haline sokar. Bu açıdan din hem çağların bize iletiği mesajı doğru anlamak, hem de gelecek kuşaklara bırakacağımız dünyayı şekillendirme gücü olduğu için çok önemlidir.

İslam dininin çizdiği yolda uyulması gereken emirler, uzak durulması gereken yasaklar ve topluca ahlak kuralları vardır. İslam dininin emir ve yasaklarından amaç, başta adaletin sağlanması, zulmün ve kötülüğün ortadan kaldırılması, kamu düzenine uyum ve kamu malını koruma vardır.

Dinin yanında devlet denen bir otoriteye ihtiyaç vardır. DEVLET NEDİR dersek; Devlet, belli sınırlar içindeki insan topluluğuna ait siyasi hakimiyetin teşkilatlanmış şeklidir.

İslam alimi Sosyolog ve düşünür İbn-i Haldun’a göre, devlet, insanoğluna mutlak anlamda gerekli olan doğal bir kurumdur. Yine İslam siyaset biliminin ünlü ismi Maverdi; etkin bir devletin çok farklı arzu, ihtiras ve çıkar arayışı içinde olan insanları kontrol eden, onları uzlaştırıp kaynaştıran ve birbirine zarar vermekten alıkoyan, kurduğu hukuk düzeni sonunda düşmanlık ve haksızlıkları önleyen bir sosyal ve siyasal yapı ve otoritedir.

Peki siyaset nedir? Siyaset en yakın anlamıyla, insanların devleti yönetme sanatıdır. Hemen belirtelim ki, yöneticilerin ortaya koydukları siyaset modeli ilahi değil, dünyevi ve insani bir nitelik arz eder ve her türlü eleştiriye de açık olur. Siyasette ideolojilerin belirleyici rolü vardır. İdeolojiler ise insan zihninin ürünü olup belirleyici sosyal bir gruba ait anlayışların bütününü ifade eder. Kısaca din kutsal, siyaset ise seküler, yani dünyevi alanı temsil eder diyebiliriz.

Bu yazı toplam 1209 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.