DOÇ.DR. OĞUZ GÜNDOĞDU; "Herkesin görüşü alınmalı"

DOÇ.DR. OĞUZ GÜNDOĞDU; "Herkesin görüşü alınmalı"

İnşaat Mühendisleri Odası’nın düzenlediği “Bolu’nun Yeniden Yapılandırılması” konulu panelde söz alan Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, kat sınırlaması konusunda işin uzmanı olsun ya da olmasın herkesin görüşle

İnşaat Mühendisleri Odası’nın düzenlediği “Bolu’nun Yeniden Yapılandırılması” konulu panelde söz alan Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, kat sınırlaması konusunda işin uzmanı olsun ya da olmasın herkesin görüşlerinin alınması gerektiğini, çünkü bu şehirde yaşayan herkesin geleceğine dair söz hakkının olduğunu belirtti.

Uzun bir süreden beri, Bolu'nun gündeminden düşmeyen kat sınırlamasıyla ilgili olarak, TMMOB 2. Başkanı Oğuz Gündoğdu, köylüsünden işçisine, esnafından vatandaşına, Valisinden Belediye Başkanı'na kadar birçok kesimin görüşünün alınması gerektiğini vurguladı. Konferansın oturum başkanlığını yapan Kemal Türkaslan ise, Gündoğdu'nun düşüncesini yanlış bulduğunu belirterek, bilim dışındaki kişilerin tartışmaya katılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Dün öğle saatlerinde başlayan konferans, akşam saatlerine kadar devam ederken, konferansta; TMMOB 2.Başkanı Oğuz Gündoğdu, BİB Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nden Şehir Planlamacısı Fatma Dündar, İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Şubesi Başkan Yardımcısı Mustafa Erdoğan ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Tuğrul Tankut birer konuşma yaptı.

HEPİMİZİN BİLGİLENMESİ GEREKİYOR

Konferansın açılış konuşmasını yapan Vali Ali Serindağ, “Ülkemizin yüzde 90'ı deprem kuşağı içerisinde, bunun için hepimizin deprem konusunda bilgilenmesi gerekiyor. İnanıyorum ki, bu konferanstan sonra da deprem hakkındaki bilgi dağarcığımız da artacak” şeklinde konuştu.

CİDDİ VE YOĞUN ÇALIŞIRSAK CAN KAYBI 100'DE 1'E İNER

ODTÜ Öğretim Üyesi Tuğrul Tankut ise konuşmasına, “Buraya geldiğimde anladım ki, bugünkü konu, kat sınırlaması olacak mı, olmayacak mı şeklinde geçecek” diyerek başlarken, betonarme binaların depreme karşı güçlendirilmesi ile ilgili olarak konuştu. Depreme her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Tuğrul Tankut konuşmasına şu şekilde devam etti; “Deprem öncesinde 10-15 yıllık bir çalışma yapılırsa, can kaybı 10'da 1'e iner. Bu ciddiyeti 30 yıl sürdürerek yaptığımız çalışma sonucunda ise, can kaybını 100'de 1'ine kadar indirebiliriz. Ancak bu yoğun ve ciddi bir çalışmayı gerektirir.” Orta yükseklikteki (3-8 katlı) binaların çoğunluğunun kötü malzeme, kötü proje, kötü yapım sonucu depremde en fazla hasar alan binalar olduklarını söyleyen Tankut, bu binaların kent merkezinin önemli bir bölümünü kapsadığını ifade etti. Tankut son olarak ise, “Binalar yapılırken, mühendislere esneklik tanınması gerekir, kendisi hangi güvenlik düzeyinde isterse, binayı o düzeyde inşa etmelidir” dedi.

HERKES TARTIŞMAYA KATILMALI

17 Ağustos depreminde Bolu'da olduğunu belirten TMMOB İkinci Başkanı Oğuz Gündoğdu ise, konferansta şunları söyledi; “Kat sınırlaması ile ilgili olarak, işin uzmanı olsun yada olmasın, buna herkes katılmalı. Ancak, herkes kendi açısından kat artırımına bakmalı. Vatandaşlar, esnaf, belediye başkanı, belediye encümeni, vali, üniversite, medya ve sivil toplum örgütleri de bu tartışmanın içinde olmalı.”

Erzincan Havzası ile Bolu Havzası'nın büyük benzerlikler gösterdiğini kaydeden Gündoğdu, Gerede fay hattının 100-150 yıl boyunca kırılmayacağını da söyledi.

KAT SINIRLAMASININ KALDIRILMASINI İSTİYORUZ

İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Şubesi Başkan Yardımcısı Mustafa Erdoğan, Yüksel Ceylan dönemindeki 3 kat sınırlaması kararının yanlış olduğunu ifade ederek, “Herkes 2 katlı binada oturmak ister, fakat buna maddiyat yetmez. Çeşitli üniversitelerde de, çeşitli kişiler tarafından yapılmış birbirinden farklı araştırmalar var. Ancak kat sınırlaması, deprem esnasında binaların alacağı hasarı engelleyemez. Biz İnşaat Mühendisleri Odası olarak, kat sınırlamasının kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde konuşurken; Şehir Planlamacısı Fatma Dündar ise, kat artırımı tartışmasının bu konferansın konusu olmadığına dikkat çekerek, sadece Belediye Meclisi'nin kat sınırlaması konusunda karar vermesini yanlış bulduğunu belirtti.

RAPORLARA VE BELGELERE DAYANARAK KARAR ALDIK

Konferanstaki konuşmacıların söyledikleri üzerine söz alan Eski Bolu Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, konuşmacıların yanlış aktarımlarda bulunduklarını belirterek, şunları söyledi; “TÜBİTAK, Ankara Üniversitesi, Bolu Belediyesi ve Bayındırlık'la birlikte bir çalışma yürüterek, 300 yerde sondaj yaptık. Konuşmacılar Bolu Belediyesi'nin kafasına göre karar aldığını ifade ediyorlar. Ancak böyle bir şey yok, biz karar alırken raporlara ve belgelere dayanarak karar aldık. Bolu Belediyesi ile Kandilli Rasathanesi ortaklığıyla bir master planı yaptık. Ardından da Ankara Üniversitesi bir çalışma başlattı. Fakat bu çalışmalar bitmeden, 5 katlı binalar yapılmak isteniyor. 1999 depremlerinde Bolu'daki binaların yüzde 48'i zarar görmüştü. Biz de bunu gözönünde bulundurarak karar verdik” diyerek tepkisini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.