Doğal güzelliklerin sergilenmesi

            04.11.2004

Doğa güzelliklerini insanoğlunun hizmetine sunmuş, siz o güzellikleri layık olduğu şekilde kullanamıyorsanız anlamı ve yararı var mı? Siz sahibi olduğunuz güzellikleri vitrine koyup teşhir edemiyorsanız, başkalarının görmesine, bilmesine olanak var mı? Siz bütün bunları yaptınız diyelim. Gelen konuklarınızın güvenini sağlayamıyor, onları huzur içinde düşleriyle başbaşa kalacak şekilde dinlendirecek ortamı sağlayamıyorsanız, bu güzelliklerin bir anlamı olur mu?

Genelde bu sorulara verilecek yanıtların ortak noktası elbette yok, elbette olamaz şeklinde olacaktır. Peki hiç düşündüğümüzle eylemlerimizin örtüştüğü görülüyor mu? Bu soruya da evet demek mümkün değil.

Doğa güzelliklerinde başbaşa kaldığımızda başkalarının da olduğunu düşünmeden kendi özgürlüğümüzün sınırsızlığı içinde olumsuz her eylemi yapabileceğimize inanıyoruz.

Bağırmak mı istiyorsun? Allah’ın dağı, ormanı değil mi? Bağır avazın çıktığı kadar. Etrafta başkaları da varmış dert edinme!

İki kadeh alkol alınacakmış. Her şişeyi bitir ki dibi görünsün. Sonra bakışlar değişsin. Dilin peltekleşsin, meramını anlatama. Sonra içtiklerini boşaltmak için yalpaklayarak dikil bir ağaç dibine, hem aşağıdan hem yukarıdan boşalt aile varmış, çocuk varmış, genç kız varmış ne gam! Yeter ki sen özgürlüğünü yaşa, dert edinme!

Şişede durduğu gibi durmaz ki meret. İç içebildiğin kadar açık hava, bol oksijen nasıl olsa çarpmaz de kantarın topunu kaçır, dal aile arasına salla narayı, yarat süz ovada sivri belayı. Düşünme hiçbir şeyi. Sen özgürlüğünü yaşa derdin olmasın.

Peki iyi güzel de, benim özgürlüğüm ne olacak? Getirdiğim misafirimin, eşimin, çocuklarımın özgürlüğü ne olacak? Yürekleri pır pır eden gençlerin, yeni evlilerin, bekar hanımların özgürlüğü ne olacak???

Bize doğa gerçekten cömert davranmış. Abant’ımız, Yedigöller’imiz, Aladağ, Sarıalanımız, Gölcük’ümüz, daha birçok yaylamız. Dünya cenneti güzel yerlerimizin dışında burnumuzun dibindeki "Çakmaklar Çamlığımız." Çok eskilerden Çatladılar Çamlığı olarak köklü bir ailenin adıyla anılan bu çamlık çok güzel olmasına karşın, ailelerin tercih etmediği bir doğa harikası yer. Gidilmemesinin nedeni, sarhoşların mekanı, hoş olmayan işlerin yatağı olarak isminin çıkması. Milli Parklar’a ait olan bu yeri Çatladı ailesinin torunlarından "Cumhur Çatladı" kiralamış. "Çamaltı Mangal Restaurant ve Çay Bahçesi" olarak halkın hizmetine açmış. Ailelerin rahat biçimde istirahat edip hoşça vakit geçirmelerini sağlamak, eski kötü imajını silmek için içkisiz hizmet verdiğini öğreniyoruz. Grupların gelebileceği, sabah kahvaltılarının yapılabileceği, düğünlere ait hizmetin verilebilmesi için bir kısım ilavelerle huzur ve güven veren bir mekan haline getirmiş. Dedelerinin adına kurulan bir çamlıkta insanlara hizmet verebilmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Sn. Cumhur Çatladı’ya teşekkür edebilmek için, hizmeti görmek gerek. Çakmaklar Çamlığı şimdi daha huzurlu ve güvenli.

Bu yazı toplam 705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.