Doğalgaz bilmecesi -1-

            02.06.2005

Hava kirliliğinin olduğu bölgelerde adından en çok bahsedilen çevre dostu Doğalgazdır. Çevre dostu olmasının yanında diğer takıtlara göre daha ucuz ve kullanım kolaylığı olan doğalgaz zaman zaman siyasi düzlemde kurtarıcı göreviyle de gündeme oturmaktadır.

Bolu’da doğalgaz, biraz da siyasi tetiklemelerin sonucunda ciddi anlamda telaffuz edilmeye başlandı. Ticaret ve Sanayi Odamız’da yapılan bilgilendirme toplantısında, konunun sorumlu uzmanları tarafından gelişmeler anlatıldı. Doğalgaz bilmecesinde ip uçları yavaş yavaş görünmeye başladı.

Ticaret ve Sanayi Odamız’ın Başkanı Sn. Sabahattin Yamaner’in hazırladığı doğalgaz çalışmalarının ilimize yönelik "Dünü Bugünü" çalışmasından kesitlerle başlamak istiyorum.

-2000 yılı Haziran’ındaki söylemelerde 5 yıl içinde Türkiye’nin dörtde üçünün doğalgaza geçeceği, 2003 yılı sonu itibariyle 27 il arasında Bolu’nun da yer alacağı söylendi.

-2002 yılı başında Botaş tarafından yıllık 16 milyar m3 doğalgaz tüketime sunulma zorunluluğundan, Bakanlar Kurulu tarafından 57 il için acele kararı alınmış ve bu kararın içinde Bolu’nun adı yine vardı.

-2002 yılında Bolu Belediyesi Kırıkkale Üniversitesi ile doğalgaz çalışması yapmış, sonuçta 2006 yılına kadar, Botaş’ın programına alınmamış.

-2003 Temmuz’unda ilimize gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Hilmi Güler, Bolu için, çalışmalarının müjdesini vermiştir.

-2003 yılında Düzce’ye gelen doğalgazın Bolu’ya getirilmesi çalışmalarını zamanın Belediye Başkanı Sn. Yüksel Ceylan başlatmıştır.

-2003 Aralık’ında Bolu’ya gelen CHP Genel Başkanı Sn. Deniz Baykal, doğalgazın getirilmesi için Botaş’la görüşmeler yapacağını söylemiştir.

Aynı ayda Valiliğimiz’e Botaş tarafından 3 ayrı alternatif güzergahı bulunduğu bildirilmiştir.

-Mİlletvekillerimizce 2005 yılı Ağustos ayında Bolu’ya ulaştırılacağı açıklanmıştır. İzleyen günlerde AKP İl Başkanı Sn. Fatih Metin’in Botaş Genel Müdürü ile görüşme yaptığı ve 2005 yılında ilimize doğalgazın getirileceği sözünün alındığını söylemiştir.

-01 Mart 2004 yılında Başbakan’ın Bolululara yaptığı konuşmada, Bolu’daki hava kirliliğinin doğalgazla aşılacağını söylemiştir.

-16 Mart 2004 yılında Ticaret ve Sanayi Odası’nda Botaş Genel Müdürü Yardımcısı Sn. Fuat Celepci’nin başkanlığında Valimiz’in, Belediye Başkanımız’ın, milletvekillerimiz, meslek kuruluşları, vakıflar, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Üniversite, yerel basın ve sanayici üyelerimiz davet edilerek, Bolu’da Kırıkkale Üniversitesi tarafından yapılan anketler sonucunda, yeterli talebin olmadığının tespiti yapılmış. Doğalgazın 2005 yılında Bolu’ya gelmesi öncülüğünün sanayi kurumlarında olduğu ifade edilmiştir. Toplantıdan iki gün sonra, Ticaret Sanayi Odası’nca yapılan araştırmada 2005 yılı ihtiyacının 56 milyon metreküp olduğu tespiti yapılmış. 19 Mart 2004 tarihinde durum, Botaş’a bildirilmiştir.

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Hilmi Güler tarafından 21 Mart 2004 tarihinde doğalgazın götürüleceği 50 ilin arasında Bolu’nun da yer aldığını ve 2005 yılında doğalgazın Bolu’ya geleceğini söylemiştir.

Bu yazı toplam 730 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.