Doğalgaz doğuyor gibi

            24.03.2004

Doğumun kolayı sezaryenle olanı. Onda da bıçak yarası var. Doğum ne kadar sancılı olursa olsun, bebek sağlıklı olarak gözlerini dünyaya açıyorsa dökülen gözyaşları mutluluktandır. Bolu sanki bu mutluluğu yaşıyor gibi. Şu anda ortada bebek yok ama, en azından doğacak olan doğalgaza hamile olduğumuzu öğrendik.

Yerel seçimler nedeniyle siyasetin göbeğine oturan doğalgaz olayı ortalığı ısıtmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Ticaret ve Sanayi Odası’nda gene Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin konuk ettiği BOTAŞ yetkilileri ile bir toplantı gerçekleşti.

Sanayi Teşvik Yasası nedeniyle Bolu’da neler yapılabilir, adına bir dizi toplantı yapılıyordu. Bu toplantılardan birisi Organize Sanayide işadamlarımızın katılımıyla gerçekleşti. Bu toplantıda sorunların orijin noktasında enerji maliyetlerinin pahalı oluşu yer aldı. Neler yapılmalıydı sorusu karşısında Düzce’ye kadar gelen Doğalgazın Bolu’ya getirilmesi konusunda çalışmaların yoğunlaştırılması, siyasi iradenin itici gücünün hareketlendirilmesi suretiyle doğalgaz Bolu’ya getirilmeli dedim. Beni Filiz Makarna adına Sn. Sabri Saçlıoğlu takviye etti. Maliyete yaptığı etki üzerinde yaptığı çalışmaları anlattı.

Ticaret Sanayi Odası Başkanı Sn. Turgut Kalaycıoğlu yaptığı temaslar sonucu BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı’nı ekibiyle Bolu’ya getirdi. Ticaret Sanayi Odası’nda yapılan toplantıyı doğalgazın sadece sanayi açısından değil, ilde mevcut hava kirliliği ve maliyetinin de ucuzluğu açısından tercih nedeni olduğunu söyleyerek toplantıyı açtı.

Daha sonra kürsüye gelen Sn. Valimiz, espirisiyle başladı konuşmasına. Doğalgaz Bolu’da o kadar da önemli değilmiş. Baksanıza salon bomboş! Doğalgaz iki yönden önemli. Birincisi hava kirliliği, ikincisi Sanayicinin ucuz enerji kullanımı. Şimdiye kadar Bolu’da karanlıkta kurşun sıkıyorduk. Bugün bu konuda ortalık aydınlık, net olarak bilgileneceğiz dedi.

Ve bu konuda başından itibaren Valilik olarak ne tür çalışma yapıldıysa madde madde belgeleriyle salona açıkladı.

Daha sonra kürsüye BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Sn. Fuat Çelepci geldi. Sinevizyon gösteriminde makinalı tüfek gibi çıkıyordu kelimeler. Birini diğerine eklemekte zorlandık. Bolu’nun gündemine acilen düşüveren doğalgazın dağıtımındaki serüvenini anlatıverdi bir çırpıda. Doğalgazın Bolu’ya gelebilmesi için sanayicinin BOTAŞ’ı tetiklemesi gerektiğini söyledi. Öyle ya ağlamayan çocuğa meme verilir miydi? Hoş bizler ağlamasına ağlıyorduk da, onların anlayabileceği dilden değilmiş.

Bu toplantı sonunda anlaşılan sanayicinin bireysel olarak gereksinimini hissettikleri doğalgazı ne kadar kullanacaklarına ait BOTAŞ’a müracaat şartı, mecburiyeti sonradan öğrendiğim kadarıyla yerine getirilmiş. Sanayicilerimizin büyük bir bölümü müracaatını yapmış. BOTAŞ’ın kayıtlarından çok daha fazla miktarda (56 milyon m3) gaz ihtiyacına ait müracaat yapılmış.

Şimdi top sanayiciden BOTAŞ’a geçti. Artık işin mazereti kalmadı, bebek sağlıklı doğsun. Gol olsun diyoruz.

Bu yazı toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.