Doğalgaz ihalesi üçüncü kez iptal edildi. Ancak; "Yıl sonunda Bolu’da"

Doğalgaz ihalesi üçüncü kez iptal edildi. Ancak; "Yıl sonunda Bolu’da"

BOTAŞ ve doğalgaz ihalesine giren firmalar pazarlık masasında anlaşamadı ve ihale, üçüncü kez iptal edildi. Ancak, bu iptalle birlikte bulunan yeni formül, doğalgazın yıl sonuna kadar Bolu'ya gelme olasılığını da arttırdı. AKP Bolu Milletvekili Metin Y

BOTAŞ ve doğalgaz ihalesine giren firmalar pazarlık masasında anlaşamadı ve ihale, üçüncü kez iptal edildi. Ancak, bu iptalle birlikte bulunan yeni formül, doğalgazın yıl sonuna kadar Bolu'ya gelme olasılığını da arttırdı. AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz, iptal ve bulunan formül hakkında Bolu Gündem'e konuştu.

Bir türlü olmuyor. Şubat ayı başında sonuçlanması gereken ve firmaların verdikleri yüksek tekliflerle sekteye uğrayan doğalgaz ihalesi, sıkı bir pazarlığa da sahne oldu. Masaya oturan BOTAŞ ve teklif veren firmalar, fiyatların indirilmesi konusunda anlaşamayınca ihale üçüncü kez iptal edildi. Hayal kırıklığı yaşatan bu gelişme üzerine Bolu Gündem'e bilgi veren AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz, buldukları yeni formülden söz etti.

BOLU- DÜZCE BÖLÜMÜ AYRILDI

Adalet ve Kalkınma Partisi Bolu Milletvekili Metin Yılmaz, BOTAŞ Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol'la yaptığı toplantının çıkışında Bolu Gündem'e yaptığı açıklamada, ihalenin üçüncü kez iptal edildiğini belirterek, yeni ihalenin şeklini ve önümüzdeki hafta başlayacak süreci anlattı. Firmalar arsında rekabet ortamı sağlayacak yeni ihalenin, ayrılan Bolu-Düzce hattını kapsayacağını ve önümüzdeki hafta içinde askıya çıkacağını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti; “Karabük-Gerede-Yeniçağa-Bolu-Düzce, hattını kapsayan doğalgaz ihalesi 3. kez iptal edildi. Firmalar fiyat indirimi yapmadı ve BOTAŞ'la süren pazarlık olumsuz sonuçlandı. Biz de yeni bir formül geliştirdik ve Bolu-Düzce hattını ihaleden ayırdık. Mevcut şekli ile, çok uzun bir sahayı kapsayan boru hattı, birkaç firmanın yada çok güçlü bir firmanın ihaleye girmesini gerektiriyordu. Bolu-Düzce hattının ayrılması ile bu mesafe kısaldı. Şimdi 70 kilometrelik bir saha, Şubat ayı sonunda Mart ayı başında askıya çıkacak. Mesafe kısalınca, ihaleye giren firma sayısının artması ile oluşacak rekabet ortamı fiyatları da makul bir seviyeye çekecek.”

FİRMANIN MAYIS'TA SAHAYA GİRMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Önümüzdeki hafta içinde askıya çıkacak ihalenin mayıs ayında hem tamamlanmasını, hem de ihaleyi alan firmanın sahaya girmesini sağlayacaklarını ifade eden Metin Yılmaz; “İhale yeni belirlenen şekli ile önümüzdeki hafta askıya çıkıyor, mayıs ayında da sonuçlanmasını bekliyoruz. Döşenecek doğalgaz için, çelik boruların alımı yapıldı. Güzergahtaki istimlak işlemleri de daha önce tamamlanmıştı. İhalenin sonuçlanması ile birlikte, firmanın mayıs ayı sonu gibi sahaya girmesini sağlayacağız” dedi.

2007 SONUNDA DOĞALGAZ BOLU'DA

Firmanın 70 kilometrelik Bolu-Düzce hattında çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlayacağını ve doğalgazın 2007 yılı sonunda Bolu'ya ulaşacağının altını çizen Metin Yılmaz, yaz aylarında şehir içi boru döşeme ihalesini alan firmanın da çalışmalarına başlayacağını, belediyenin planlama yaptığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.