Doğalgaz’a merhaba diyen işletmelerimiz

Ürettiğiniz ürün ister iç pazarda, ister dış pazarda istenen düzeyde alıcı bulsun istiyorsanız maliyete etki eden değerlerin hesabını iyi yapmak durumundasınız. Kullanılan hammaddenin kalitesi yanında, maliyetinin ucuzluğu, işçilik, ısıtma aydınlatma gibi, ulaşım, reklam vb. giderler en ince ayrıntısına göre işlem yapılarak mâl oluşunun hesabı çıkarılır ve belli kâr marjıyla peşin veya vadeli satışa sunulur.

    Bu konudaki hesabınızı ne kadar hassas yaparsanız yapın, pazarda rakibiniz varsa, satışa sunduğunuz ürünün albenisi olacak özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellik kalite olur, görüntü güzelliği ambalajlama olur, en önemlisi de satış fiyatındaki ucuzluk olur.

    Dünya pazarlarında yer bulmak isteyen işletmeler, sürekli teknolojilerini yeniliyor, bilişim çağının getirdiği otomasyonla üretim yapmanın yanında, girdilerde sinekten yağ çıkarırcasına ince ince hesap yapıyorlar.

    İşletmeler için ciddi çalışmaların başında gelen, maliyet hesabı ve buna bağlı pazar bulma işlemi, doğalgazın ilimize getirilmesi çalışmalarında BOTAŞ yetkililerinin, sanayicilerimizle yaptığı bilgilendirme çalışmalarında, doğalgaz tüketiminde ortaya çıkan rakamların, ciddiyeti karşısında yetkililer şaşırmış, talebin yeterliliği karşısında, doğalgaz gelecek projesine Bolu’nun da alınması çalışmalarına başlanmıştı. Şimdi belli bir aşamaya gelmiş olan çalışmalar sonucu 2006 yılı sonu, ya da 2007 yılı başlangıcında çevre dostu doğalgaz ile Bolu insanının tanışacak noktasına geldiği, yetkililerce anlatılıyor.

    Benim anlatmak istediğim, bu gelişmeleri sizlere aktarmak değil. Benim anlatacağım bu bilgilendirme çalışmalarında teknik anlamda, sorularıyla bilgi almak isteyen Filiz Gıda’nın üretim planlamacısı Sn. Sabri Kartallıoğlu, yaklaşık 3 ay önce sıvılaştırılmış gazla işe başlayarak doğalgaza merhaba demiş.

    1969-1970 yılı Sanat Enstitüsü’nden mezun olan Sn. Kartallıoğlu, Yıldız Teknik’ten Elektrik Mühendisi olarak mezun olduktan sonra göreve başladığı Filiz Makarna Fabrikası olarak bilinen fabrikada, şu anda hem üretim, hem de mühendislik hizmetlerinden sorumlu. Bu sorumluluğun bilincinde, üretime etki eden enerji giderleri üzerine Fuel-Oil fiyatlarıyla, doğalgaz fiyat analizlerini yaparak yaklaşık % 50’ye varan tasarrufla sıvılaştırılmış gaz LNG ile sistemi çalıştırmaya başlamış. Doğalgaz geldiğinde vananın bir tarafı kapanacak, bir tarafı açılıverecek hale getirilmiş. Geçenlerde Okul Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Vakıf Başkanı Azmi Özaydın ve ben, ziyaretine gittiğimizde sistem hakkında bilgi verip gezdirdi. Şu anda sıvılaştırılmış gazla sistemi çalıştıran Kartallıoğlu % 50 tasarruf, yarın doğalgaza bağlandıklarında da bir o kadar tasarruf sağlayacaklarını ifade ederken, o mutluluğunu, biz de gururumuzu paylaşmaya çalışyorduk. Öncülüğünü Kartallıoğlu’nun yaptığı sistemi bugün Arçelik, Bolpat işletmelerini de uyguladığını öğrendik.

    Bu konuda ayak üstü aldığım teknik bilgileri, sizlere aktarmak istiyorum. Yaklaşık 20 milyara mâl olan sistem; LNG (Liqued Naturel Gaz) sıvılaştırılmış doğalgaz, -163C derecede geliyor, hiç bir enerjiye tabi tutulmadan -150C derecede buharlaşıyor.

    1 ton sıvı LNG, 2,19 m3 gaz, 1 m3 sıvı LNG, 600 m3 doğalgaza eşit. LNG yoğunluğu, 0,457 gr/cm3. Havadan ve sudan hafif, renksiz, kokusuz ve zehirsiz. 1 kg kalorifer yakıtı Fuel-Oil, 9200 kcal/kg. Verim % 82. 1 kg LNG, 13.000 kcal, verim % 92. 1 kg kalorifer yakıtı Fuel -Oil, 1.100.000 TL/kg. 1 m3 LNG 760.000 TL/kg. 1 m3 LNG, 550.000 TL/m3. 1 m3 doğalgaz 305.000 TL/m3

    Yaklaşık bir yıl önce sorduğu soruları garip karşılanan Kartallıoğlu’nun kuruma kazandırdığı ortada. Kendisini bir kez daha kutluyor, onunla gurur duyuyorum.

08.12.2005

Bu yazı toplam 841 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.