Doğrusu nasıl olmalı?

             13.01.2005

Devlet, vatandaşının güvenliğini, sağlığını, eğitimini, yaşam düzenini sağlamak için vardır. Toplumun kendi arasında karmaşa yaratacak olaylara önlem almak üzere kurallarını koyar, takipçisi olur. Demokratik kuralların işlemesinde yol belirlenmesi, hukuk düzeni içinde olur.

Olsa olsa metoduna göre, sabahleyin erken kalkanına gününün kuralını koyma şansı yoktur. Hukuk devleti sistemi içinde vatan toprakları üzerindeki her bireyin hakları, devletin koyduğu kurallar çerçevesinde, eşit olarak uygulanması sonucunda elde edilir. En büyük güç, devlet! En büyük yöntem, demokrasi ve de demokrasinin sağlıklı uygulanabilmesini sağlayan adalet sistemidir. Bunu herkes bilir. Herkes, bu yöntemin kurallar zincirini oluşturan halkalara uyar, uymak zorundadır. Çünkü bu halkaların yapımcısı millettir.

Sistem, anayasa şemsiyesi altında işlevini sürdürür. Bireyin, Anayasa’nın belirlediği çerçeve dışına çıkma lüksü, özgürlüğü yoktur.

Teknolojinin gelişmişliği, insan yaşamını kolaylaştıran birçok ürünü hizmete sokmuştur. Ancak; yaşamını kolaylaştıran bu ürünlerin beraberinde getirdiği birçok zararları olduğu da, bir gerçektir. Bireyi bu zararlardan koruyan kullanım talimatlarına uyulmadığından da, hem bedensel olarak insan sağlığını, hem de doğayı tahrip etme riski her zaman vardır.

Son zamanlarda yediden yetmişe hepimizin kullandığı cep telefonları, yaşam içinde vazgeçilmez iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Zengin-fakir, ekmek-su gibi ihtiyaç olduğunu düşünerek kullanıyor olmaktan son derece mutludur. Ne var ki, bu aletin çalışabilmesi için de baz istasyonu denen donanıma ihtiyacı vaardır. Kuzunun, “kelemi görünce kivir kivir, bıçağı görünce meee” demesi gibi, cep telefonu kullanmak için koşar adım evet, baz istasyonu kurulmasına kazma kürek tepki.

Buradaki yanlışlık, baz istasyonlarının sağlığa verdiği zararın ne olduğu hakkında, halkı bilgilendirmesi gereken kurumların, güvenilir biçimde yerine getirememiş olmasındandır.

İşletmecinin rant peşinde olduğu anlayışı, sağlık kurulunun bu konudaki görüşünün belirgin olmayışı, vatandaşın kafasında soru işaretlerini çoğaltmaktadır. Oluşan bu karmaşada kazma kürek yasal olan ticari özgürlüğe kelepçe vurulmaya kalkışılmaktadır.

Devlet gücü doğrunun yanında olur, düşüncesine zaafiyet gelmemesi için baz istasyonları zararlıdır ya da zararsızdır, kararının net olarak verilmesi gerekmektedir. Zararı yoksa, yanlış bilgilendirme sonucu konan tepkiye devlet gücünün geri adımı yanlış. Zararı varsa, insan sağlığını etkileyen bu olaya vatandaşın sağlığını korumayı üstlenen devletin birimleri, gerekli önlemi neden almaz? Eğer zararlıysa, Hisar Tepesi’ndeki binlerce öğrencinin bulunduğu alandaki istasyon neden durur?

Bu yazı toplam 755 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.