Doğum günü

Varlığında kıymetini bilip kutlayamadığımız, ya da kutlamaya fırsat bulamadığımız doğum günleri vardır.

1938 yılından sonra ölümüyle hissedilen acıyı elde mendil gözyaşlarıyla yıkayıp anmaya çalıştığımız Atatürk’ün doğumunu bir asır sonra aklımıza getirip kutladık. Bu yıl da 125.yıldönümü, kutlu olsun.

Doğumundan bugüne köprülerin altından çok sular aktı. Türk’ün tarihini yıkayan bu sular, kimi zaman duru, kimi zaman bulanık, kimi zaman da kanlı akıp gitti...

Sular bulanmayınca durulmaz derler, öyle de oldu. Bir kurtuluş mücadelesi ki sular kanlandı, kabardı bendine sığmayıp taşarak esaretin, kudurmuş köpüğünü götürüp Akdeniz’in engin sularına döküverdi.

Saf duru bir kaynak oluştu Anadolu’da. Hayat suyu can suyu gibiydi. Kuruyan gövdeye yeni bir güç, yeni bir aşk verdi bu kaynak. Adına Cumhuriyet dediler. Halkın iradesi, demokrasi dediler. Cumhuriyetle açtı yaşamı renklendiren çiçekler. Vicdanlar hür, düşünceler hür, bayram yeri gibiydi Anadolu. Bağımsızlık türküleri yayılıyordu dalga dalga Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Antalya’ya. Yalnız Anadolu mu? Mazlum milletlerin de kulaklarının pası siliniyordu bu melodiden.

Yurtta sulh, cihanda sulh diyordu orkestranın şefi Gazi Mustafa Kemal. O bir saatçi ustası gibi, dağılan parçaları bir araya getirmiş. Kırık dökük onarılmış, yeni bir kurguyla çalışmaya başlamış saat.

“Çıktık açık alınla, on yılda onbeş milyon insan.... Demir ağlarla ördük Anayurdu dört baştan...” diyordu insanlar. Mustafa Kemal milleti, millet Mustafa Kemal’i düşünüyor... “Yine bizimle beraber, her yerde/ Yaşıyor dört köşesinde vatanın. /Yaşıyor damar damar yüreklerde..”diyor Ümit Yaşar Oğuzcan.

Aradan geçen 125 yıl. Doğum gününü kutluyoruz Ata’nın. Sanki kurduğu orkestranın akordu bozulmuş. Sesi cılız çıkıyor topluluğun. Sesi cılız çıkıyor biz Atatürkçüyüz diyenlerin. Sesi cılız çıkıyor biz onun sesiyiz diyen sivil toplum kuruluşlarının.

Bu ülkede yaşayan her cins ve yaştaki insanın hürriyetinin borçlu olduğu Atatürk’ün doğum gününü şiirlerle, kompozisyonlarla kutlamaya çalışırken, kaynak aranmasına şaşıyorum.

Tüm yaşamını vatanın kurtuluşuna, insanlarının mutluluğuna ve uygarlaşmasına adayan insanın yapılan duralarda isminin anılmadığına şaşıyorum.

Rahmetin bol, mekanın cennet olsun.

26.05.2006

Bu yazı toplam 707 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.