Doğum günü ve özeleştiri

Doğum günlerinin yaşama merhaba diyenler için belki pek anlamı olmayabilir. Onlar nereye geldiklerini, ne için geldiklerini, gelecek zaman diliminde nelerle karılaşacaklarını bilemedikleri için, çevresindekiler mutlu olurken ağlıyor olabilirler. İster çocuğunuzun doğum günü, ister iş hayatına atılan ilk adım olsun. O günde mutluluk, o günde coşku, o günde ayrı bir gurur vardır. O günün heyecanına ele gelen nesnenin geleceğe hazırlanması sorumluluğu eklendiğinde, olayları daha ince hesaplamak, yol haritanızı daha bilinçli ve ayrıntılı çizmek zorunda olduğunuzu kabullenmek zorunda kalırsınız. Doğum gününde yeni birşeye sahip olmanın sevinciyle birlikte, sağlıklı yaşatabilmenin sorumluluğunu da düşünmeye başlarsınız.

Dışa açılan pencereyi kapalı tutar, dışınızdaki insanlarla iletişim kuramaz, gelişmeleri yeterince takip etmezsek, kendi yaptığıızın en doğru olduğu yanılgısıyla bir gün gelir, yanlışlar girdabında boğulur yok olur gideriz. Onun için cama bakmayı değil, camdan bakmayı bilmeliyiz. Cama bakarsak camın kirini, camdan bakarsak çevreyi görürüz. İşte o zaman toplumun neresinde olduğumuzu daha net görme şansına sahip olabiliriz.

Toplumun neresinde olmayı bilmek, her zaman yeterli olur mu? Toplum içindeki yerimizi bilmek kadar, çevreyle iletişim kurmak da önemlidir. Bu iletişimde yerini alan dostların çıkışları kadar, eleştirilerinin olması doğru adresin bulunmasında en güzel davranış, en geçerli tetikleyici güç olur.

Eleştiri ekşi elma gibidir. Vücut için ne kadar yararlı olduğu bilinmesine karşın, gene de damakta bir burukluk meydana getirir. Ne var ki, tatlının ne olduğunun bilinmesi için, acının nasıl olduğunu bilmek gerekir. Onun içindir ki, doğrunun, güzelin oluşumunda yıkıcı, kişilik haklarını zedeleyici olmamak koşuluyla, eleştiriye hemen hepimizin ihtiyacı vardır. Doğru adrese, başarıya ulaşmanın bir yolu da eleştiriye kulak vermekten geçer.

İşte bu düşünce doğrultusunda, Köroğlu Sürücü Kursu, Köroğlu Televizyonu ve Köroğlu Gazetesi’nin kuruluş yıldönümleri olan 30 Mayıs tarihinde, Bolu Öğretmenevi’nde düzenlenen yemekte, Köroğlu ailesi, yaklaşık 60 çalışanıyla bir araya geldi.

Köroğlu ailesi adına açış konuşmasını yapan Sn. Ercan Gülen, 29 Mayıs 1989’da Köroğlu Sürücü Kursu’nun, 30 Mayıs 1994’de Köroğlu Televizyonun, 31 Mayıs 2005’de Köroğlu Gazetesi’nin faaliyete geçirilmiş olması nedeniyle, bu yemeğin düzenlendiğini. Bu yemekte doğum günü sevincini birlikte paylaşırken, başarının geleceğe taşınabilmesi için nelerin yapılabilirliğine ait fikir alışverişinde bulunmanın hedeflendiğini söyledi.

Bir bakıma yapılanların, yapılamayanların, yapılmak istenenlerin neler olduğuna yönelik sohbette, yemeğin garnitürü olacaktı. Aile içinde emeği geçen herkes, kendi alanına giren konuda görüşünü gündeme getirerek hem övgü, hem yergi anlamında eleştirilerde bulundu.

Eleştirinin dozunu iyi ayarladığınızda, başarının en iyi reçetesi olduğu bilinen gerçek. Bizim doğrularımızın ne kadar doğru olduğunu tespit edebilmek, dostların gözüyle olayları değerlendirmekle mümkün. Bize göre doğru olan, başkasına ne kadar doğru, bunu öğrenebilmenin yolu eleştiriden geçiyordu.

Eleştirinin içinde alınganlık da vardı. Alınganlık eleştirinin ayrılmaz bir parçası gibidir. İnanıyorum ki, fazla hassas olan insanlar yanlıştan uzak durmasını bilen kişiler olmalı.

Demokrasilerin olmazsa olmazlarından birisi olduğunu söyleyip de, bir türlü tahammül gösteremediğimiz eleştirinin özgürce yapıldığı güzel bir yemek, güzel bir birliktelik, güzel bir dayanışma örneğiydi. Düşünenlere, katılanlara teşekkürler. Doğum gününüz kutlu olsun.

06.06.2006

Bu yazı toplam 1072 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.