Doların 2.El araç satışlarında etkisi ne oldu?

Doların 2.El araç satışlarında etkisi ne oldu?

Döviz kurundaki artış 2. El ve sıfır araç alım satımını da vurdu. Bolu Galericiler Sitesinde Esnaflık yapan Gürkan Güler, araç fiyatlarının yükselişi hakkında “Yükseliyor, yükselecek, yükseliş devam edecek” diye konuştu.

 

 

2.El ve sıfır araç alım satımlarına doların etkisi halen sürüyor. Geçtiğimiz sene 200 milyara satılan araç bu yıl 400 milyardan pazarda boy gösteriyor. İlimizin Galericiler Sitesinde esnaflık yapan Gürkan Güler, araç alım satım piyasası hakkında gazetemize konuştu. Esnaf Güler araç fiyatlarının yılbaşına kadar yükseleceğini belirterek, “Herkes bu işi yapmaya başladı. Bir de yani geçen yıl 200 milyara aldığınız araba bu yıl 400 bin lira. Bundan dolayı da işte biz fiyatı yükseldi. Prim yaptı diyoruz ama aslında bunun adı enflasyon” ifadelerini kullandı. Gürkan Güler öte yandan öğrencisinden doktoruna kadar herkesin al-sat işine iştah kabarttığını belirtti.

“ARTIK ELLİLER, YETMİŞLER, YÜZLER OYNAMAYA BAŞLADI ARABA FİYATLARINDA”

Gazetemize özel konuşan galerici esnafı Gürkan Güler şu ifadelere yer verdi:

“Maalesef ülkede alabalık geçen yıl da böyle bir şey oldu ama son on beş gündür üç haftadır falan diyelim aşırı bir çıkma var, aşırı bir yükselme var. Eskiden biz arabaların fiyatları inecek diye favori eklerdik. Şimdi sabah akşama bakıyoruz ne olmuş diye bakıyoruz. Beş bin lira, on bin lira oynamıyor. Artık elliler, yetmişler, yüzler oynamaya başladı araba fiyatlarında.”

“MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ İNDİRİMİNİN ETKİSİ VAR”

Bu neden oldu? Döviz kurunun geçen haftaki ani dalgalanmasından oldu. Bunu da tabii merkezin etkisi var. Merkez Bankası'nın faiz indiriminin etkisi var. Arkasından Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra dövizin bir ekonomik Kurtuluş Savaşı'nı başlatıyoruz dedi. Akabinde ertesi günü bir yükselmesiyle ilgili ivme oldu. İnsanlar bir de arabalarını satmamaya başladı. Mesela alıp satmaya araba alacağız. Diğer büyük illerdeki esnaf arkadaşlarımız. Bunlar bir duralım diyorlar. İşte yapıyorlar. Aynısını biz de yapıyoruz. Satmıyoruz.”

“YAPRAK OYNAMADI BİLE”

“X aracı, atıyorum Beş yüz bin lirayı sattık, E bakalım aynısını yerine koyalım. Beş yüz yirmi bin liraya koyuyoruz. Beş yüz on beş bin liraya koyuyoruz. Öyle bir şey oluştu. biz de bu döngüden çıkmak için biz de satmamaya başladık yani. Ama tabii ben ufak ufak satıyorum. Mecburum. Riski yayıyorum yani. Hem arabada kalıyorum. Hem nakitte kalıyorum ki bunun tersi de geçtiğimiz yıl oldu. Aralık ayından itibaren de geri gelme vallahi ocak şubatta da geri düştü fiyatlar. Onlar oldu. Ona yakalanmamak için yapıyoruz. Yaprak oynamadı bile.”

“BU ÇIKIŞ BENİM ÖNGÖRÜM BİR AY FALAN DAHA OLACAK”

“Bu çıkış benim öngörüm bir ay falan daha olacak. Tabii ülkeye giren yeni araçların hepsi şu anda çip sıkıntısından dolayı üretim az tedarik yok. Bu gelen araçların hepsi 8-9

dolar kurundan bahsediyorum. Oradan geldi. Ama dolar şimdi on bir, on iki, on iki buçuk lira bugün. Oradan gelecek. O yokluk buradan gelecek. Bu otomatikman etkileyecek. Araba fiyatları artacak. Bir de iki gün önce Resmi Gazete'de yayınlandı. Vergi harçlarına yüzde otuz dört zam geldi yani. MTV'de arabanın üzerindeki vergi yeterdi yüzde otuz dört yansıyacak otomatik mi? Böyle bir de bir durum var yani. Bu Türkiye'mizin gerçeği maalesef.”

“YANİ GEÇEN YIL 200 MİLYARA ALDIĞINIZ ARABA BU YIL 400 BİN LİRA”

“Şimdi bizim işte herkesin gözü var. Herkes iştah kabartıyor. Öğrencisi memuru zaten binici kalmadı piyasada. Onu söyleyeyim. Polise, askere, öğretmene, doktora herkes al sat dediğimiz işi yapıyor. Al satçı olmaya başladı. Herkes bundan nemalanıyor. Neden? Araba çünkü çok çabuk eve göre çok çabuk bozdurulabilir. Çok çabuk satılabilen bir vasıta bir araç. O yüzden buna herkes iştah kabartıyor. Herkes bu işi yapmaya başladı. Bir de yani geçen yıl 200 milyara aldığınız araba bu yıl 400 bin lira. Bundan dolayı da işte biz fiyatı yükseldi. Prim yaptı diyoruz ama aslında bunun adı enflasyon.”

“YÜKSELİYOR, YÜKSELECEK, YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK”

“Açıkçası yani hızlı. Yani biz araba satıyoruz, satmamaya çalışıyor onu söyleyeyim ama yine de müşteriyi boş çevirmiyoruz. Satıyoruz. Eskiden mesela bizim dün pazarımızdı bizim. Bir buçuk ikiden sonra kimse kalmadı. Dün beşte dahil insanlar eşleriyle, çocuklarıyla geziyordu. Ve inanılmaz bir ivme var. Cuma günü verdiğim fiyata pazar günü veremedim ben aracı.

Neden? Çünkü dediğim gibi baktım oralara araba kalmamış. Veremedim. Arkadaş da geldi hatta da beni de tanıdım. Abi dedi ne oldu dedi. Ya dedim kardeşim cuma görüşünü al sen bana hayırlı olsun demedin. Bu ben yerine koyamıyorum. Böyle de bir durum var. Sen buna dedim binecek misin dedim. Yeni bir araçtı. Yok abi garajda bekleteceğim dedi. Yükseliyor, yükselecek, yükseliş devam edecek yani bunu gösteriyor yani.”

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum