Dört mevsim bahar özlemi ve tavuk gübresi

Mevsimlerin şahı, padişahı olmalı bahar. Yaşamın yeniden başlaması, doğanın renklenip çiçeklenmesi bahar. Sadece usta bir ressamın fırçasından çıkan tablo gibi mi? Bahar, renk cümbüşünün yanında gönüllere rahatlık veren hoş kokusuyla da bir ayrı güzel...

    Kış mevsiminin sertliği kadar, saf ve temizliğin simgesi beyazlığı ve yaz ayının bereketiyle de, bir başka güzel olan memleketim Bolu’da, baharın yeri bir başka oluyor.

    Ancak; son zamanlarda bu güzellikleri bozan bir kısım faaliyetlerden söz edilmesi, gündemden düşmez oldu. Bir yandan Bolu’nun gelişmesi yönünde Turizm’in öne çıkarılması konuşulurken, bir yandan da Turist’i ürkütecek tavuk gübresi kokusundan, su kaynaklarının kirlenmesi ve toprağın verimsiz hale gelmesinden söz ediliyor.

    Elbetteki ülke ekonomisi dikkate alındığında, beyaz et üretiminde % 25,30’lara varan Bolu Tavukçuluk sektörünün katkısını bir tarafa koyamayız, gözden ırak tutamayız. Gene de öyle bir ikilem içinde kalıyoruz ki, olumlu olumsuz görüş ve söylemler karşısında neyi nasıl değerlendireceğimizi bilemiyoruz.

    Teknolojinin gelişmişliği dikkate alındığında, meydana gelen bu çevre kirliliğinin mutlaka bir çözümü vardır. Zararlı olduğu söylenen tavuk gübresinin bazı kimyasal işlemlerden geçirilmek suretiyle toprağı güçlendirip daha verimli hale getirildiğine dair, dünyada örnekleri olduğu duyumları alındıkça, kafalarda değişik sorular oluşuyor, bundan da toplum rahatsız oluyor.

    Bu konuda çok şeyler yazıldı çizildi. Hepsinde amaç, “Bolu’nun kendine özgü doğal güzelliğini bozmayalım” düşüncesiydi. Şimdi sevindirici bir çeşit gelişmeler oluyor. Kümeslerde verimliliği artırmanın yanında, kötü kokuları ve gübrenin faydalı hale dönüştürüleceği iddiasıyla, yurt dışı bağlantılı bir firma şu anda Bolu Merkez’de çalışmaya başladı. Bunun haberini aldığımızda mutlu olduk ve hemen kendisini ziyaret ettik.

    “Kaplan Ticaret Kümes Market”, yüksek basınçlı sisleme yöntemiyle kokunun nötralize edilmesi üzerine çalışmalarına başlamış, oldukça da iddialı. Teknik özellikler olarak, kümes sıcaklığının ayarlanması, civcivlerin ilk hafta ihtiyaçları olan nem seviyesinin % 70 seviyesinde tutulması, her tür dezenfekte işleminin sağlanması. Altlıklarda oluşan tozun bastırılması, özel bakteri ve enzimler ile koku problemine kesin çözüm iddiası. Kurduğu sistemin, teknik anlamdaki çalışma prensibini detaylı bir şekilde anlatan Ziraat Mühendisi Sn. Mustafa Kaplan, bu konuda oldukça iddialı. Yurt dışında kullanılan bu sistemin, dünyadaki en ciddi laboratuvarlarından alınan raporlarla ne durumda olduğunu izah etti. Teknik anlamdaki çalışma yöntemi ve sonuçları itibariyle çizmeden yukarı çıkmak benim işim değil. Firmanın reklamını yapmak gibi bir amacım da yok. Bu sektörün içinde bulunanların ilgileneceklerini ve toplumun rahatsız olduğu konuda çözüm olabilir mi, tetkik edilmesini düşünüyorum. Bir başka düşüncem de, para kazanmak amaçlı yapılan bir çok faaliyetin çok süslü ve coşkulu sözcüklerle faydalarından bahsedilip de sonuç alınamayışından mağdur olan insanlar artık lafa değil, uygulamadaki sonuca bakıyor. Sistemin ne olduğunu, görülen sonuç örnekleriyle daha iyi anlayacağız.

    Eğer herşey anlatıldığı gibi çıkarsa memleketim dört mevsim bahar kokusuyla gönüllere ferahlık verecektir.

19.12.2005

Bu yazı toplam 799 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.