Dörtdivan Kaymakamı Ali Edip Budan; "Tüm projeler tamamlandı"

Dörtdivan Kaymakamı Ali Edip Budan; "Tüm projeler tamamlandı"

İsmini sıkça duyamadığımız Dörtdivan ilçesi, sessiz sedasız büyük bir atılım içinde. KÖYDES kapsamında, projelendirilen çalışmalarda sona gelinmiş. Konuyla ilgili görüştüğümüz Kaymakam Ali Edip Budan'ın açıklamalarını ilgi ile oku

İsmini sıkça duyamadığımız Dörtdivan ilçesi, sessiz sedasız büyük bir atılım içinde. KÖYDES kapsamında, projelendirilen çalışmalarda sona gelinmiş. Konuyla ilgili görüştüğümüz Kaymakam Ali Edip Budan'ın açıklamalarını ilgi ile okuyacaksınız.

Dörtdivan, ünlü kayak merkezimiz Kartalkaya'nın eteklerinde kurulmuş şirin ilçelerimizden biri. Mengen, Gerede ya da Mudurnu gibi ismi sıkça görsel ya da yazılı basında yer almıyor. İlçe tanıtım faaliyetleri yeterli olmayan ilçemiz, sessiz sedasız bir atılım içinde. Dörtdivan'da yaşanan gelişmeleri duyurmak isteyen Kaymakam Ali Edip Budan, tamamladıkları projelerle örnek ilçe olduklarını söyledi. Bolu Gündem'e açıklamalarda bulunan Budan, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından projelendirilen çalışmalar hakkında bilgi verirken, ilçenin sorunlarından ve geleceğe dönük planlarından da söz etti.

SESSİZ SEDASIZ İŞİMİZİ YAPIYORUZ

“Sessiz sedasız işimizi yapıyoruz” diyen Edip Budan, 4 aydır Dörtdivan'da kaymakamlık görevinin başında. Bu kısa süre içinde, KÖYDES projesi kapsamında yapılması planlanan köy alt yapı ve yol çalışmalarını tamamlayarak örnek bir çalışma ortaya koymuş. Bu çalışmalardan en önemlisi ise, Bolu sınırına dayanan 6.5 metre genişliğindeki Dörtdivan'a bağlı Yağbaşlar-Tekkedere köyleri aynı zamanda Kartalkaya arasındaki bağlantı yolu. Bu 6 kilometrelik yolun özelliği ise, otobanda kullanılan Fransız patentli grip-fiber malzemesi ile kaplanan ilk köy bağlantı yolu olması. Kaymakam Edip Budan, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi; “Bu yol bizim için çok önemli. Yağbaşlar- Tekkedere köylerini birbirine bağlarken, Kartalkaya bağlantısını da sağlayacak. Çift kat uygulanacak ve otobandaki ile aynı uygulama yapılacak. Müteahhit firma, tırtıklı bir yapıya sahip olan bu kaplama çalışması ile güvenliği en üst seviyede önemli tutuyor. Kış şartlarımız ağır, kaymayı önleyen ve fren mesafesini kısaltan bir malzemenin çift kat kullanılması gerekiyordu. Çabalarımız sonucu yol değerinin çok altında bir maliyete tamamlandı. Ayrıca, Ali Ulutürk'ün yaptığı 37 kilometre stabilize köy bağlantı yolu da tamamlandı. 6-7 köyün kullandığı Yakacık-Göbüler grup yolu da 7 kilometre uzunluğunda. Bu yolu da KÖYDES kapsamında Dörtdivan'a gelen 1.2 milyon YTL ödenekten arttırdığımız para ile çift kat asfalt yapacağız. Tabi Valilik oluru ile. Bu yollar çizgilerine kadar tamamlanacak. Tüm projelerini bitiren örnek bir ilçeyiz.”

KÖROĞLU HEYKELİ İLE GELEN DÜZENLEME

Edip Budan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un himayesinde bir Köroğlu heykelinin Dörtdivan için yapıldığını açıkladı. Ekim'de gelmesi beklenen heykelle birlikte ciddi bir çevre düzenlemesinin de startının verileceğini belirten Budan; “İlçemizi önemli değişiklikler ve atılım bekliyor”dedi.

GÖÇ SORUNUMUZ

İlçenin sorunları hakkında da yorumlar yapan Budan, şunları kaydetti; “Dörtdivan'ın en büyük sorunu verdiği göç. İki büyük şehre yakınlığı, jeopolitik konumu nedeniyle göç olayları çok fazla. İşsizliğin de önemli boyutta olması nedeniyle gençlerimizi burada tutamamışız. Çözüm tabi ki istihdam yaratmak. Çalışmalar bu yönde devam edecektir.”

02.08.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.