Dostluğa katkı

Dostluğa katkı

Kalbinde delik bulunan 10 yaşındaki ilköğretim öğrencisinin ameliyatını, Yunanlı Profesör ile Türk doktorlar gerçekleştirdi. Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yeralan Yunanlı Profesör Eleftherios Sideris; "Bu olayın Türk-Yunan do

Kalbinde delik bulunan 10 yaşındaki ilköğretim öğrencisinin ameliyatını, Yunanlı Profesör ile Türk doktorlar gerçekleştirdi. Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yeralan Yunanlı Profesör Eleftherios Sideris; "Bu olayın Türk-Yunan dostluğuna bir katkı sağlaması beni mutlu eder" dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, 10 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi Halil İbrahim Ünalan'ın kendilerine kalbindeki bir ağrı şikayetiyle geldiğini belirterek, "Yapılan tetkiklerde hastanın kalbinin delik olduğu tespit edilerek, acilen ameliyata alınması kararına varıldı. Bu süreç sonrasında ise hastanın ameliyatı için girişimlere başlandı" dedi.

TÜRK VE YUNANLI DOKTORLAR SAĞLIĞINA KAVUŞTURDU

Uyan, 10 yaşındaki hastanın ameliyat kararının alınmasından kısa süre sonra Ankara'ya toplantı için geldiğini öğrendikleri, alanında tanınmış, Atina Pediatri ve Kardeoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Eleftherios Sideris'e bu ameliyatı birlikte yapma önerisi götürdüklerini ifade etti. Uyan, "Prof. Dr. Sideris ve benim de aralarında bulunduğum Türk ameliyat ekibi, yaklaşık 45 dakika süren kansız operasyonla, hastanın damarlarından kalbine ulaşarak başarılı bir operasyon yaptı" diye konuştu.

KANSIZ AMELİYAT

Konusunda uzman olan Eleftherios Sideris'le birlikte hastayı tıpkı bir anjiyo yapar gibi bacakta bulunan toplar damarlarından girerek ameliyat ettiklerine işaret eden Prof. Dr. Uyan, ameliyat edilen 10 yaşındaki çocuğun kalbinde bulunan damarlar arasında bir delik olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: "Çocuğun kalbinde doğuştan mevcut olan bu sorun normalde kalbin ameliyatla açılması ile yapılıyor. Biz bu ameliyatı çocuğun bacağındaki toplardamarlardan girerek kansız yapıp, çocuğun kalbinde deliğin bulunduğu noktaya burayı tıkayıcı bir alet koyduk. (Device) adını verdiğimiz bu işlem çocuğun sağlığına kavuşmasını sağladı. Kalpte bulunan bu delik, ana damarlar arasındaki açıklıktan kaynaklanan bir delik. Çocuğun yaşı çok küçük olmasına rağmen yaklaşık 45 dakika süren bu operasyon çok başarılı geçti. Bu olayın Türk-Yunan dostluğuna önemli katkı sağlayacağına inanıyorum."

TÜRK-YUNAN DOSTLUĞUNA KATKI

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Yunanlı Profesör Eleftherios Sideris ise şunları söyledi: "Bu olayın Türk-Yunan dostluğuna bir katkı sağlaması beni mutlu eder. Biz bilim adamları zaten yıllardır dostuz. Türkiye'de 10 yaşında ki bir çocuğun sağlığına kavuşmasında katkı sağlamak beni mutlu etti. Bu olayın ilerleyen günlerde yeni dostluklara vesile olmasını diliyorum."

AİLE SEVİNÇLİ

Kalbinde delik olduğu tespit edilen oğlunun bir Yunanlı Profesör tarafından ameliyat edilmesinin kendilerini sevindirdiğini belirten Rahmi Ünalan, "Çocuğumuzun başka bir hastaneye gönderilmeden burada ameliyat edilmesi bizi sevindirdi" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.