Dostluk içinde nice bayramlara

            23.11.2004

Filiz Düğün Salonu’nda kutlanan bayrama ilgi fazlaydı. Bu ilginin orijin noktası, ilimizde göreve yeni başlayan Sn. Valimizi yakından görebilme merakından olabilir.

O mikrofonda kısa ve öz olarak bayramların sevgi ve hoşgörünün egemen olduğu insanların birbiriyle kucaklaştığı günlerdir diyerek sağlık ve başarılar dileğinde bulunan kısa ve öz konuşmasını bir kez daha tekrarlayarak noktaladı.

Her emeğin sonucunda yaşanan huzurun adı olmalı bayram. Üstlenilen görevin, yasaların öngördüğü şekilde sonuçlandırılması, her zaman bayram sevincini yaşamıştır. Gerçek sevinç, gerçek güven, gerçek huzur işe hile karıştırılmadan yapılan çalışmalar olması gerekirken, zaman zaman değerlendirmeler ideoloji ve siyasetin gölgesinde kalıyor. Zaman oluyor sırtınızı dayayacağınız yasalarla örülü sağlam bir duvarın yerini alıyor siyasi tercihler.

1950’den bugüne hep yaşadık bu siyasi tercih senaryolarını. Bazen tepe noktalardan esen rüzgarlar yönlendiyor olsa da, çoğu kez taban rüzgarları oluşturuyor tercihleri.

Siyasi tercihlerle kazanıldığı sanılan başarılar ve bu başarıların sonucundaki mutlulukların hiçbirinin bayram sevinci yarattığını düşünemiyorum. Çünkü, o mutlulukların ömrü kısa oluyor. Çünkü o mutlulukların sonucunda, hep bir diyet ödemek gerekiyor.

Nedense hep unutuluyor, siyasi şovun doruğa vurduğu zamanlarda, toplumların yönetimi için kabul edilen anayasa ve onun şablonu içinde yerini bulan yasalar. Nedense unutuluyor, toplumsal barışa neden olan kardeşlik, adalet, eşitlik ilkelerinin oluşturduğu sevgi. Böylesi bayramların sonucunda toplumun değil, siyasi yandaşlığın sevincinin yaşandığını anlamak istemiyor ne hikmetse insanlar.

Demiri kendi pası çürütürmüş. Belki de bu tür siyasi tercihlerin sonucunda oluşan ömrü kısa sevinçler ya da mağdurların üzüntüsü demokrasilerin güzelliğine gölge düşürüyor.

Anlamak mümkün değil siyasi tercihin anlamını. Anlamak mümkün değil, görevin her kademesinde yasa dışına çıkmayan masa sorumlulukların, bir işaretle masalarını terketmeleri için tepeden inme buyruklarla hüküm vermesini.

Dostluk içinde nice bayramlara temennisinde bulunurken, dostlukları düşmanlığa çeviren siyasi tercihlerin şu bayramların güzelliğinde sona ermesidir bir başka dileğim. İnsanları siyasi tercihlerine göre değil, yasalara göre masaların haklarını verenlere yaşatalım bayram sevincini.

Bu yazı toplam 746 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.