Dostunuz hep olsun dostlarım

            22.10.2004

Aşık Veysel dizelerinde dile getirmiş dostu. "Dost dost diye nicesine sarıldım..." Ve başka bir ozan "Bir dost bulamadım gün akşam oldu..." Varlığını her yerde, her koşulda hissetmek istersiniz. Kolunuzu boynuna dolayıp sıcak nefesini içinize çekmek istersiniz. Güven veren sözlerin kulaklarınızda yankılanmasını, gülen gözlerin verdiği huzuru yaşamak istersiniz. Aslında o hep yanınızdadır. Bazen konuşur dertleşirsiniz yürekten yüreğe.

Dert ortağınız sırdaşınızdır o. Acıları, güzellikleri paylaşmak istersiniz sadece onunla. Bilirsiniz ki sizinle ağlar paylaşır acınızı. Bazen yanınızda, bazen çok uzaklardadır. Nerede olursa olsun o hep içinizdedir.

Sorunlarınıza ortak çözüm aranır. Belleğinizde kopyalıdır iki can bir beden gibisinizdir. Birbirinizi tamamlar, omuz verirsiniz güçlüklere. Sevindiğinizde o da mutludur yürekten. Ayrılmak geçmez aklınızdan. Ayrılmak isteseniz de koparıp atamazsınız içinizden. O hep farklıdır çevrenizdekilerden, elbette ki siz de onun için farklısınızdır.

Ömür biter bitmesine de, sevgi inadına artar. İzin vermezsiniz sevginin azalmasına. Bozmak isteseler de aranızı, düşüncelerde boğulur kötü niyetler. Aranızdaki sevginin bitmesine ne siz, ne de o izin vermez. Öylesine kaynaşılmıştır ki, kimse koparamaz sizi birbirinizden.

"Söyleme sırrını dostuna. Dostunun dostu da var" deseler de, sırrınızı paylaştığınız kişidir o. Elini tutup kalkmak istediğinizde, sırtınızı güvenle dayamak istediğinizde, ihtiyaç duyduğunuzda hep yanınızda bulduğunuz candır, canandır o.

Koruyucu melek gibidir, kol kanat gerilir. Zaman olur uğruna can da verilir. Gönül bağına birlikte girilir. O bize gülümsemeyi, biz ise kahkahayı öğretiriz. Bir ömürdür sürüp gider güven içinde. Bazen acı söyler. Göremediğimizi gözümüze, gönlümüze sokmak ister. Acıyı işaret ederken bilinir ki, onun da yüreği burkulur. Boğum boğum olur gerçeği işaret eden sözcükler ama, o gene de, söyler gelecekte yanlış yapmayalım, bedelini pahalıya ödemeyelim diye.

Ne para, ne pul yerini alamaz onun. Gülen bir yüz, yumuşak bir yürek, paylaşımcı bir düşünce bir bütün sermaye. Güzellikler üzerine kurgulu bir yaşamın yol haritasında karamsarlığa yer yoktur. Olumsuzluğa, kötü düşünce art niyete hiç yer yoktur. İşte o candır. İşte o acıyı hissettiğiniz her yerde varolan canandır.

Onun adı dosttur dostlarım. Ekmek kadar, su kadar, hava kadar gereklidir dost. Yaşam içinde arzuladığınız çok şeyiniz olmasa da, yanınızda bir dostunuz olsun. Dostlarınız dostunuz hep olsun dostlarım...

Bu yazı toplam 1004 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.