DP’den istifa depremi

DP’den istifa depremi

Türkiye'de olduğu gibi, Bolu'da da Demokrat Parti istifalarla sarsılıyor. Partililerin yoğun tepkisini çeken genel merkez aday sıralaması, Bolu'da da istifa depremi yaşanmasına neden oldu. DP'nin Bolu 3. sıra adayı İrfan Bayar'ın adaylıktan çekildiğini

Türkiye'de olduğu gibi, Bolu'da da Demokrat Parti istifalarla sarsılıyor. Partililerin yoğun tepkisini çeken genel merkez aday sıralaması, Bolu'da da istifa depremi yaşanmasına neden oldu. DP'nin Bolu 3. sıra adayı İrfan Bayar'ın adaylıktan çekildiğini açıkladığı basın toplantısında, bir çok partili de istifa dilekçelerini verdiler.

4 Haziran'da YSK'ya teslim edilen milletvekili aday listeleri Demokrat Parti'yi vurdu. Yeni ismi ile seçimlere girecek olan DP'de, sıralamaları beğenmeyen ve ortaya çıkan söylentilerle birlikte adaylıktan çekilen isimlerle sarsıldı. ANAP'la birleşme sürecide sekteye uğrayan partide yaşanan gelişmelerin Bolu'daki ayağında ise listede Oktay Türesin ve Fahrettin Yılmaz'ın ardından üçüncü sıra adayı olarak açıklanan İrfan Bayar, dün düzenlediği basın toplantısı ile adaylıktan istifa dilekçesini Seçim İşleri Başkanlığı’na verdiğini ve istifa haberinin Mehmet Ağar'a iletildiğini belirterek, onun vereceği karar doğrultusunda hareket edeceğini bildirdi. Bayar; “Ben bilgi donanımımı, öncelikle Bolu olmak üzere ülkeme yansıtmak amacıyla aday adayı oldum. Ben cesurluluğumla, bilinçliliğimle bu yola çıktım. Listeler açıklandıktan sonra yapılan sıralamaya da bir diyeceğim yok. Genel Merkez'in ve genel başkanımızın takdiridir, saygı duyuyorum. Dilekçem genel başkanımıza iletilecek. Meslek etiğim, onun vereceği karar doğrultusunda hareket etmemi gerektirir. Sayın Ağar benim kalmamı uygun görürse diyeceğim bir şey yok. Ancak istifamı kabul ederse de bu durumda da yapacak bir şeyim olamaz” diye konuştu.

KIRGIN DEĞİLİM

İrfan Bayar, Mehmet Ağar'a ve partiye bir kırgınlığının olmadığını vurgulayarak, sadece şaşkınlık ve içine sindirememe yaşadığını vurguladı. “Sizlerin sesi olarak, adaylıktan istifa dilekçemi verdim. Bu tepki salt İrfan Bayar'ın tepkisi ve tavrı değil. Partililerimin ve hemşeHrilerimin yoğun telefonları, benim hakkımdaki ifadeleri ile bugün bu açıklamayı yapıyorum. Kırgın değilim. Sadece şaşkınlık ve içine sindirememe yaşıyorum” diyen Bayar, istifa etmek için bu güne kadar beklemesinin nedenini meslek etiği ile bağdaştırdı ve ulusal basına da yansıyan Balıkesir milletvekili Turan Çömez'in; “Benim bildiklerimi bilseydiniz aday olmazdınız” sözleriyle örnekleme yapması dikkat çekti.

KÜÇÜKKAYA; “DURUP DURURKEN İSTİFA ETMİYORUZ”

Öte yandan istifalar, Bayar'la sınırlı kalmadı. Kadın kollarından Selma Küçükkaya'nın; “Durup dururken istifa etmiyoruz. İçimiz acıyarak, partimizin bundan sonraki çalışmalarında yokuz. İl dururken ilçeden aday gösterilmesini içimize sindiremedik” tepkli açıklaması ile, DP merkez ilçeden 11, Merkez İlçe Disiplin Kurulu'ndan 8, İl Yönetim Kurulundan da 2 partili istifalarını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.