Dünden bugüne kapitülasyonlar!

Bu başlık; Ankara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın SİNAN AYGÜN tarafından hazırlanan TARİHİ BİLGİLERİ İBRET levhası olarak günümüze taşıyan kitabın adıdır. Sayın Sinan AYGÜN vatanını, milletini seven tarihi ders ve ibret almak için takip eden; duyarlı bir Türk aydını. Aynı zamanda ATO gibi önemli bir sivil toplum kuruluşunun Başkanı. Bulunduğu makamı kendi çıkarları için değil, toplumun geliştirilmesi, aydınlatılması için kullanan bu amaçla ÇOK anlamlı projeler üreten, üretilmesini sağlayan değerli bir insan.

Genellikle kitap okuma alışkanlığımız yok. Alışkanlığı onlar için bu ekonomik sıkıntılar içinde kitabı verecek parası olan çok az; Değerli ATO Başkanı, toplumun yararlanmasına sunulmak üzere: Milli konularımızı tarihi temelleri ile alıp günümüze taşıyan: “DÜNDEN BUGÜNE KAPİTÜLASYONLAR”, “KIBRIS’IN DÜNÜ, BUGÜNܔ, “Avrupa Birliği’nde MASKELİ BALO dayatmalar ve gerçekler” isimli araştırma kitaplarıyla ders alan düşünen için yeni ufuklar aralanmasına sebep oluyor.

Ülkemizin hayati çıkarları konusunda: bazı kesimlerin ne kadar vurdumduymaz davrandığı, bazılarının da geçmişte olduğu gibi ülkemizin çıkarlarını savunuyor görünse de nasıl YABANCI güçlerin maşası haline geldiğini ibretle görüyorsunuz.

Osmanlı’yı 1536 yılından önce FRANSA, daha sonra İngiltere, Almanya ve diğer AVRUPA devletleri vasıtasıyla kapitülasyonlara bağlayıp; milli egemenliğini elinden alan bu güçlerin serüveni “TAM BAĞIMSIZLIĞIN yegane şartı, ekonomik bağımsızlıklar deyip” hem milli kurtuluş savaşını başaran, hem de ekonomik kurtuluş savaşını başaran ATATÜRK’le son bulmuştur.

Ancak Lozan görüşmelerinde; çok çetin pazarlıklar sonucu kaldırmayı kabul ettikleri KAPİTÜLASYONLARIN acısını nasıl çıkaracaklarının da tarihi sinyalini Lozan görüşmecisi İNÖNܒye Corcil şöyle demişti:

“Sizin itiraz ettiğiniz tüm konuları şimdilik cebimize koyuyoruz. Ama birgün bizden ekonomik yardım talep ettiğinizde tek tek cebimizden yine çıkaracağız! Bunu unutmayın!.."

Evet, CORCIL’in bahsettiği dönem, 1950’den sonra tekrar başladı. Ekonomik bağımsızlığımız (DIŞ BORÇ TALEPLERİMİZ) arttıkça AVRUPALI tarih bilincini harekete geçirdi. Bizi sıkıştırmaya başladı. EGE SORUNU, KIBRIS SORUNU, ERMENİ SORUNU, BÖLÜCÜLÜĞE DESTEK VERME, Ekonomik yönden kalkınmamızı engelleyecek ablukalar misyonerlik faaliyetleri IMF ve DÜNYA BANKASI YAPTIRIMLARI, TAHKİM YASASI, DOĞU ve GÜNEYDOĞU sorunu, IRAK’TA KÜRT DEVLETİ kurdurma planları gibi birçok sorunu KURTULUŞ SAVAŞI’NIN (LOZAN’IN) RÖVANŞI olarak sahneye koymaya devam ediyorlar.

ATATÜRK, içinde yaşadığı ülkenin sorunlarını iyi özümsemiş, toplumun ve halkın görüşlerine önem veren, bağımsızlığın önemini iyi anlamış, yapılan hataların neler olduğunu tahlil etmiş milli duruş sahibi bir liderdi.

Oysa şimdiki; liderlerimiz...!aydın geçinenlerimiz, yabancıların isteklerini bir emir gibi düşünürken, uygularken halkının, milletinin durumunu hiç dikkate almayarak tekrar ülkeyi BAĞIMLI duruma düşürmüşlerdir. Bunun tek nedeni; TARİHTEN ders almamak ve milli ŞUUR sahibi olmamaktır.

ULUSAL EGEMENLİĞİMİZ: ÇIKARCI, LİBOŞ, BEYİNLERİ KUŞATILMIŞ AYDIN GEÇİNEN AMA ülkeye sadece mideleriyle bağlı bazılarınca tehlikeye sokulmuştur. Dönüşü olmayan bir yolda umutsuzca yolculuğa çıkmıştır.

Sayın Sinan AYGÜN bu araştırmalarıyla (En son araştırması da ÇİN MALLARININ 30 sektörümüzü çökertmek üzere olduğu, resmi rakamlarda 2.5 milyar dolar, gayri resmi rakamlara göre de 7.5-8 milyar dolarlık paramızın ÇİN istilasına gittiği yönündeki çarpıcı araştırmalarıdır) toplumun ÖZÜNE IŞIK TUTMA fırsatı vermektedir.

Başkalarına güvenerek, başkasının kazancıyla saltanat sürerek BAŞI DİK, ALNI AÇIK yürümek mümkün değildir. Kendimize güvenelim, kendi değerlerimize sahip çıkalım. DERS ALALIM, DERS ALMASINI BİLELİM, TARİH DERS ALMAK İÇİN VARDIR..!

Bu yazı toplam 2271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.