Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Dünya mimarları İstanbul’da buluştu

            13.07.2005

UIA 2005 İstanbul 22.dünya mimarlık kongresi için İstanbul'a mimar yağdı. Evet kelimenin tam anlamıyla İstanbul'a mimar yağdı.

1999 yılında Pekin'de yapılan UIA genel kurulunda UIA 2005 22.dünya mimarlık kongresinin İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı. Daha doğrusu kongreye katılan ulusların mimarları İstanbul'u seçti. Türkiye mimarlar odası genel merkezi bu tarihten itibaren hummalı bir şekilde çalışarak 30 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında yapılan bu kongreye hazırlandı.

Başkan olduğum dönemlerde genel başkanımız Oktay Ekinci'nin verdiği görevle ben de bazı çalışma ve etkinliklere katılmıştım. Kongre ve bağlı etkinlikler konferans vadisi olarak adlandırılan Harbiye askeri müze ve kültür merkezi, Hilton center, İstanbul uluslararası kongre ve sergi merkezi, Cemal Reşit Rey konser salonu, açık hava tiyatrosu, Muhsin Ertuğrul tiyatrosu, İTÜ Taş kışla kampüsünde ve Habitat Parkı, Maçka Parkında sergiler, mimarların kişisel sergileri, sanatçı mimarlar sergisi, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarınca açılan sergiler, yurt dışından gelen özel sergiler, sivil toplum kuruluşlarınca açılan sergiler yer aldı.

Serbest kürsü alanları, sohbet odaları, açık tartışma platformları, dia ve film sunuşları, folklorik ve diğer kültürel etkinlikler yer aldı.

Kongrenin kentin tümüne yayılan etkinliklerle mimarlığın kentle, kentliyle, halkla buluştuğu bir büyük uluslararası mimarlık şenliğine dönüştü.

Dünyada söz sahibi olan pekçok mansiyon, yarışmalar kazanan büyük eserlere imza atmış kendilerine dünya mimarı dedirtecek kapasiteye ulaşmış mimarlar İstanbul'u Mimarlıkların Pazar yerine çevirdiler.

Böyle bir fırsat doğmuşken keşke bizim Mimarlar odamız ve Bolulu mimarlarımızda Karabük, Zonguldak, Mardin, Kahramanmaraş, Antakya, İskenderun vs. temsilcilikler gibi bu etkinliklerde görev alsaydı bu insanlarla tanışıp birlikte olsaydı.

Her mimarın kenti için söyleyeceği sözü vardır.

UIA nedir ?

UIA mesleki ve meslekle ilgili ortak konularda mimarların uluslararası dayanışmasını örgütler. Mimarların mesleki eğitim ve uygulama standartlarına ilişkin program geliştirir.

UIA uluslararası mimarlar birliğinin Fransızca karşılığıdır, 1948 yılında kurulmuştur merkezi Paris'tir, 92 ülkenin ulusal mimarlık örgütleri üyedir. UIA kayıtlı bir milyondan fazla mimarın uluslar arası sivil toplum örgütüdür. Kent ve çevre sorunlarına eğilir, çözüm yolları geliştirir ve önerdiği çözüm yollarının uygulanması için girişimlerde bulunur.

Mesleki ve meslekle ilgili ortak konularda mimarların uluslararası dayanışmasını örgütler. Mimarların mesleki eğitim ve uygulama standartlarına ilişkin program geliştirir. İnsan haklarının gözetildiği, doğanın, tarihi ve kültürel varlıkların korunduğu, yaşanılır bir dünya, yaşanılır bir çevre için mimarlığın katkısını ve bunun için mimarların işbirliğini hedefler.

1948 yılından bugüne her 3 yılda bir düzenlenen UIA dünya kongreleri, mimarlık, kent ve çevreye ilişkin güncel konuların ele alındığı meslek platformlarıdır.

Faaliyet alanının genişliği ve katılımcı sayısıyla Birleşmiş Milletler Habitat konferansından sonra gelen UIA kongrelerine, yan programlarıyla bir haftayı geçen bir süre için günde ortalama 10.000 kişi katılmıştır.

UIA 2005 İstanbul Mimarlık Kongresi, mimarlık perspektifimize büyük değişiklik getireceğini umuyorum.

Mimarlık uygarlıktır.

Bu yazı toplam 1296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.