Duygu yüklü bir Genel Kurul

            14.02.2005

Her kuruluş, bir amacın gerçekleşmesi, gerçekleşenlerin de sürekliliğini sağlamak için oluşturulur.

Dernek ve vakıfların da kurulması, bu düşüncedeki insanların alanlarına giren uğraşların, gelecek kuşaklara yarar sağlaması inancından gerçekleşir.

İşte 1967 yılında kurulan "Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği." Merkezi Ankara’da olan bu derneğin, yurt genelinde iki şubesi var. 50 üyesinden fazlası olan illerde şubesi açılabilen bu derneğin şubelerinden birisi Bolu’da, diğeri de İstanbul’da.

Üye sayısının 46’ya düştüğü Bolu şubesinin Genel Kurul toplantısındaydım. 25 üyenin katılımıyla toplantı başlıyor.

Kongre üyelerinin yaş ortalaması 70’in üzerinde. Solana girip selam veren, bir zamanlar beraber yola çıktıkları arkadaşlarına soruyor. "Yahu, Reşat niye yok? Haber mi vermediniz, yoksa hastamı?"

"O Ahmet Abi, sen de mi bastona düştün? Bir zamanlar atın üzerinde Köroğlu gibi heybetliydin." Bu ve benzeri espiriler devam edip gidiyordu.

Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği’nin Bolu Şube Başkanı Sn. Sami Esen, yeni üye kayıtlarının olmaması nedeniyle, ayakta kalmanın zorluğuna işaret ediyor, üyelerimizin yaşlı olması sonucunda aktif olamadıklarını anlatmaya çalışıyordu.

İşte şehrin en büyük hayır sahibi, rahmetle andığımız İzzet Baysal’ın yaptırdığı Tıp Fakültesi’nde bir oda düzenlemeyi düşündükleri halde gerçekleştirememişlerdi. Bizim de bir çivimiz olsun diyorlardı ama şimdiye kadar yapamamışlardı. İçlerinden bir üye, buğulu gözlerle duygularını dile getiriyorken, derin bir ah çektiklerini görmemek mümkün değildi.

Bir zamanlar bu cennet vatanın yeşil kalması için, alınteri döküp çaba harcayanlar. Tuttuğunu koparıp taşı taş üstüne koyanlar. Çorak toprakları ağaçlandırıp, yaşama katanlar, şimdi yaşlanmış, bastondan destek alıyorlardı.

Anılarını belleklerinde yaşatmaya çalışan Yeşil Türkiye Ormancıları, belki de yeşili, kurdukları derneğin başlığında görmüş olmaktan mutlu olmaya çalışıyorlar, hatıralarını yaşatabiliyorlardı.

Divan Başkanı Sn. Haluk Karabörklü, çok genel kurallarda divan başkanlığı yapmıştır. Ama buradaki başkanlığı, duygu ağırlığı bakımından bir başka olmalıydı. O şöyle diyordu; "Belli ki zordayız. Bizler geçmişteki inancımızı, varlığımızı devam ettirmek zorundayız. Bütün bu olumsuzluklara rağmen ayakta durmak zorundayız".

Ve genel kurul tamamlandı. Yeni yönetimde Sami Esen - Mustafa Gülerkaya - Ali Günaydın - Mustafa Özşahin - Aynur Kelebeoğlu asil, Selehattin Kılıç - Figen Kara - Serap Arat, yedek üyeliklere, Selçuk Kayacan Denetleme Kurulu asil, Gürsel Esen yedek üye seçilerek, genel kurul toplantısı yapılmış oldu. Yeni yönetime sağlık ve başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 888 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.