DYP nereye gidiyor?

DYP nereye gidiyor?

İl Başkanı Adem Gümüş ve Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar arasında yaşanan gerginlik Genel İdare Kurulu'nun Oğuz Uçar'ı görevden alarak, yerine Ali Tugaytimur'u atamasıyla, yaşanan sorunlar üst seviyeye ulaştı. DYP'nin eski merkez il

İl Başkanı Adem Gümüş ve Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar arasında yaşanan gerginlik Genel İdare Kurulu'nun Oğuz Uçar'ı görevden alarak, yerine Ali Tugaytimur'u atamasıyla, yaşanan sorunlar üst seviyeye ulaştı. DYP'nin eski merkez ilçe başkanları bu durumu Bolu Gündem'e değerlendirirken, birlik içinde olmanın önemini vurguladılar.

DYP'de sular durulmuyor. Bir süre seçilmiş Merkez İlçe Başkanı Ahmet Karatepe'yi görevden alarak yerine Oğuz Uçar'ı atayan DYP Genel İdare Kurulu, şimdi de Uçar'ı koltuğundan etti. İl ve ilçe teşkilatları arasında esen soğuk rüzgarlar, Oğuz Uçar'ın “Atanmış değil seçilmiş olmak istiyorum” açıklamasından sonra gün yüzüne çıkmıştı. Genel merkeze kadar ulaşan parti içi huzursuzluğun finalinde yaşananlar ise “DYP nereye gidiyor” dedirtecek türden. Oğuz Uçar'ın yerine atanan eski DSP'li Ali Tugaytimur'un bu görevin başında 1 ay kalacak olması, GİK'in bir an önce Olağanüstü Kongre isteği Uçar'ın istediği seçimin gerçekleşmesini sağlayacak. Ancak erken seçim olmazsa bile, genel seçimlere bir yıl gibi kısa bir süre kala, yaşanan bu gelişmelerden taban rahatsızlığını dile getirirken, Bolu Gündem'e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan eski Merkez İlçe Başkanları Şükrü Kargun, Bülent Dinçtürk ve Murat Ermiş, DYP'nin kan kaybettiği görüşünde birleşiyorlar.

MURAT ERMİŞ; “BU KAÇINCI?”

Eski DYP Merkez İlçe Başkanlarından Murat Ermiş, Doğru Yol Partisi'nin bir süredir yaşanan gelişmelerle prestij kaybına uğradığını söyleyerek; “DYP demokrasinin sem-bolü, 1946'nın ruhu olan bir parti ve bu yaşanan bu gelişmeler ona hiç yakışmıyor” diye konuştu. Ermiş sözlerini şöyle sürdürdü; “İl ve merkez ilçe arasında yaşanan bu sorunlar, DYP'nin kamuoyu önünde prestij kaybetmesine neden oluyor. Genel İdare Kurulu da yaptığı görevden alma ve atamalarla DYP'yi bitiriyor. Ben gelecek konusunda iyimser değilim. 'Al gülüm ver gülüm' gelişmeler partiyi sarsıyor. Bu kaçıncı?”

BÜLENT DİNÇTÜRK; “KISIR ÇEKİŞMELER ÜZÜYOR”

DYP'nin, tarihteki yerini almış, vizyonu olan bir parti olduğunu söyleyen DYP'nin Merkez İlçe Başkanlarından Bülent Dinçtürk de yaşanan gelişmelerden rahatsızlığını dile getirdi. Dünçtürk şunları kaydetti; “Türkiye'nin en köklü partilerinden biri olan Doğru Yol Partisi'nde yaşananlar üzücü. AKP iktidarının yaptıkları ortadadır. Olayları pembe gözlükle görüp vatandaşa da o şekilde anlatıyorlar. Gerçek bu değil. Hal böyle iken DYP gibi vizyonu olan bir partide yaşanan kısır çekişmeler hem parti tabanını hem de halkı üzüyor. DYP bugün alternatif bir parti konumunda. Parti içi sorunları sokakta tartışmak partiyi güçsüzleştiriyor ve imajını kötü yönde etkiliyor. İnşallah anlaşmazlık içinde olan partililer en kısa zamanda anlaşarak kucaklaşır ve DYP eski güçlü günlerine döner.”

ŞÜKRÜ KARGUN; “SUDAN SEBEPLERLE GÖREVDEN ALINIYORLAR”

Şükrü Kargun da eski DYP Merkez İlçe Başkanlarından. DYP Bolu İl Teşkilatında yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, Genel İdare Kurulunun yanlış yaptığını belirterek bir benzetme ile yapılması gerekeni vurguladı. Kargun; “1946'da yanan demokrasinin meşalesi olan partimiz çoğulcu demokrasinin yaşandığı, insanların ufkunu genişleten yapısıyla ayakta kalması gerekiyor. Türkiye'de yaşanan her güzel şeyde kıratın nal izi vardır. Ancak son zamanlarda teşkilatların üzerinde kurulan baskılarla seçilerek gelenler, görevlerini yaptı yapmadı gibi sudan nedenlerle görevden alınıyor. DYP'ye gönül verenler acı ve sıkıntı çekiyor. Küskünler yaratıyor. Genel İdare Kurulu bunları tasarruf ederken uzun uzun düşünmeli. Yapılan yanlış. Daha yumuşak tedbirlerle birlik sağlanmalıydı. Seçimlere bir yıl kala dimdik, sımsıkı kenetlenmiş olmalıydı. Durum üzücü. GİK kavga eden iki oğlunun kulağına yapışıp ikisine de sormalıydı derdiniz nedir diye. Bir tarafı kayırıp, arkalaması bir çok kişiyi üzüyor. Bizim isteğimiz DYP bayrağı her zaman yükseklerde olsun” dedi.

17.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.