DYP’de olağanüstü kongre süreci başladı Uçar: "Bu bir Adem Gümüş klasiği"

DYP’de olağanüstü kongre süreci başladı Uçar: "Bu bir Adem Gümüş klasiği"

DYP'de olağanüstü kongre süreci başladı. Doğru Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Mümtaz Yavuz imzası ile Bolu İl Başkanlığı’na bildirilen yazıda, 30 gün içinde merkez ilçede olağanüstü kongreye gidilmes

DYP'de olağanüstü kongre süreci başladı. Doğru Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Mümtaz Yavuz imzası ile Bolu İl Başkanlığı’na bildirilen yazıda, 30 gün içinde merkez ilçede olağanüstü kongreye gidilmesi isteniyor. Bunun kanuni bir zorunluluk olduğunun altı çizilen yazıda, mevcut delege ile seçime gidileceği de bildiriliyor.

Geçtiğimiz gün yaptığı basın toplantısında, 13 Temmuz'da İl Başkanlığı’na tebliğ edilen bu bilgiden söz etmeyen Adem Gümüş'e sert tepki gösteren eski Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar, Adem Gümüş'e yanıt verdi. Uçar; “Adem Gümüş'ün istifalardan haberim yok demesi ve kongre sürecinden söz etmemesi DYP tabanıyla dalga geçmektir ve bir Adem Gümüş klasiğidir” dedi.

“Atanmış değil seçilmiş olmak istiyorum” diyen eski Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar ile Adem Gümüş arasında yaşanan ve Uçar'ın GİK tarafından görevden alınması ile yaşanan gelişmeler, DYP tabanında ve parti içinde “Prestij kaybı” olarak değerlendirilmiş ve büyük rahatsızlık yaratmıştı. Uçar'ın yerine atanan eski DSP'li Ali Tugaytimur, geçtiğimiz gün basın toplantısı yapan Adem Gümüş'ün ardından söz almış ve görevini en iyi şekilde yapacağını söyleyerek yönetim kurulunu açıklamıştı.

GÜMÜŞ'ÜN TEZGAHIYDI

Doğru Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Mümtaz Yavuz'un imzasıyla DYP Bolu Teşkilatına ulaşan yazıda, 30 gün içinde olağanüstü kongre yapılması ve bunun kanuni zorunluluğuna vurgu yapılıyor. 13 Temmuz tarihli yazı, 14 Temmuz'da ilçe yönetimine tebliğ edilirken, her şeyden habersiz görünen ve yaptığı basın toplantısında bu önemli gelişmeden söz etmeyen Adem Gümüş, Oğuz Uçar'ı kızdırdı. Uçar, DYP'de yaşanan ve kamuoyuna da mal olan sıkıntıların nedeninin Adem Gümüş olduğunu söyleyerek; “İl Başkanı Gümüş, yaşanan sıkıntıların senaryosunu yazdığı gibi, başrol oyunculuğunu da yapıyor. Benim kendisi ile kişisel bir kavgam yok. Ancak yaptığı basın toplantısında yönetimimden yapılan istifalardan haberinin olmadığını söylemesi bir Adem Gümüş klasiğidir. Kendisini tanıyan herkes onun gerçekleri söylemediğini biliyor. DYP tabanından kimse ona zaten inanmıyor. Bu güne kadar yaşanan her gelişmede Gümüş'ün parmak izi var. Adem Gümüş, Ali Tugaytimur ve Mehmet Alpagut ile birlikte kurdukları tezgahla istifaları topladılar. İl başkanının bu isteğini isteksiz de olsa kabul eden yönetim kurulu üyelerinden ve tabandan aldığım güçle, seçim isteğimi her zaman söyleyeceğim. Delege bizim delegemiz, Kıbrıs Rum Kesimi'nin değil. Gümüş'ün bunun ötesinde genel merkezden gelen 13 Temmuz imzalı yazıda yer alan emirleri herkesten gizlemeye çalışması da anlaşılır gibi değil. 30 gün içinde olağanüstü kongre emri o yazıda açıkça bildiriliyor. Gümüş'ün bunlardan habersiz görünmesi ve saklamaya çalışması, DYP tabanını aptal yerine koymak ve dalga geçmektir. Onun, bulunduğu makamın ciddiyetine uygun davranması ve tabanı hafife almaması gerekiyor. DYP artık kongre sürecine girdi. Benim istediğim de buydu. Genel Merkez olağanüstü kongre kararı almayabilirdi. Artık il başkanına düşen 30 günlük süreçte tarihi belirlemek. DYP bir sınavdan geçiyor. Ve tüm gelişmeler taban tarafından dikkatle izleniyor. Sandık son sözü söyleyecek ve partimiz ve milletimiz için en iyi sonuç ortaya çıkacak” diye konuştu.

19.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.