Edep-Haya..!

Yeni nesil bu kelimelerin sözlük anlamını bilmediği gibi, gerçek anlamını da bilmeden yaşama tutunmaya çalışıyor.

EDEP: Terbiye, iyi huy ve karakterin hal ve hareketlere davranışlarımıza yansımasıdır. Edep nasıl kazanılır. Eğitimle ve görgü ile kazanılır. Eğitimi kim verecek; şüphesiz önce aile sonra okul ve toplum. Özellikle kişisel hak ve hürriyetleri ön plana çıkarıyorum diyen toplumlarda ciddi anlamda edep sapması, kayması var..! Peki edepli olmak hak ve hürriyetleri kısıtlamak mıdır şüphesiz ki hayır. Büyüğüne karşı saygı, küçüğüne karşı sevgi ve merhamet, toplumsal yerlerde aşırılıktan uzak bir davranış, yani MAGANDA olmama hali güzel değil midir…?

Gerek aileden, gerekse okuldan iyi bir eğitim almış kişi kendine yakışan davranışın hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu iyi bilir, ona göre davranır.

İlkokul çocukları sokaklarda sigara içerse, çevreyi kirletirse, aşırı gürültü yaparsa, siz uyarı olarak yaptığının yanlış olduğunu söylediğinizde de SANA NE, SENİ NE İLGİLENDİRİYOR cevabını alırsanız bu edepli bir davranış olur mu..? Biz yetişkinler çocuklara iyi örnek olmalıyız ki onlar da bizleri iyi yönde örnek alsınlar.

Gerek kız, gerekse erkek çocuklarına edepli olmayı öğretmeyen bir aile ve toplum: toplumsal sıkıntılardan kurtulamaz. Sadece öğretimi amaçlayıp: kültürü, örfü, toplumsal değerleri bir tarafa bırakamayız. Bıraksak her türlü yanlışlıklar önce ailemizi, toplumumuzu sarar, kokuşturur.

HAYA: utanma duygusu ve onun ortaya koyduğu saygı olarak ifade edilebilir. Haya insanın iç dünyasına ait önemli bir yön verici güçtür. Bu duyguya ve güce sahip insanlar toplumun önünde veya yalnızken, kimsenin olmadığı bir yerde de kötülükten, kötü davranıştan uzak durur.

Günümüzde giyimde, yemede, içmede, toplumsal yerlerde bulunması halinde UTANMA duygusuyla hareket eden ölçülü davranan insanlar hemen dikkat çeker. Aynı şekilde: oturmasıyla, kalkmasıyla, konuşmasıyla, davranışlarıyla hoppa hareket edenler de dikkat çeker. İnsanların büyük çoğunluğu şehirlerde yaşamaktadır. Şehir hayatında insanların birbirini tanımamaları, ihtiyaçlarının neredeyse tamamını para karşılığı temin etmeleri nedeniyle daha kişisel, bireye dayalı bir yaşam biçimini ön plana çıkarmıştır. İnsanlar nasılsa tanınmıyorum düşüncesiyle ve özgür olmak adına HAYA-EDEP düşünmeden hareket edebilmektedir. Bu durum toplumda yozlaşmalara, bozulmalara sebep olmaktadır.

Utanma (HAYA) duygusunun en önemli diğer kaynağı İSLAM AHLAKI 'dır. İnançları sağlam olan toplumlarda kötü davranışa, kötülüklere yer olmaz. Günümüz de utanma duygusunun kaybolmasından dolayı BASINDA, TV 'lerde, sokaklarda sergilenen, REZALET ÖLÇÜSÜNE varmış utanç verici yaşama ve davranış tarzlarını görüyoruz. Maalesef “Üzüm üzüme baka, baka kararır” atasözünde olduğu gibi bu HAYASIZLIK dalga, dalga herkesi etkilemektedir. Aykırı yaşamayı ayrı olmayı(aynen anarşistlik gibi) hayat felsefesi haline getirmiş kişiler topluma örnek teşkil etmemelidir. Bu insanların hangi amaçla ve nasıl bu yola çıktıkları ise muhakkak araştırılmalıdır. İnsanlarımızın TELEVOLE kültürüyle yozlaşmasının önüne geçilmelidir.

Tarihte; ahlaksızlık, utanma, arlanma duygusunu yitirmiş olmaktan dolayı yok olmuş toplumlar bize ders vermelidir. O nedenle insan olarak nasıl doğuştan tertemiz doğduğumuzdaki o güzelliği, mis gibi kokuyu taşıyorsak. Daha sonra da: güzel ahlak, güzel davranış sergileyerek aynı temizliği masumiyeti devam ettirmeliyiz.

Utanma duygusunu kaybetmiş erkek veya kadın için halkımız... “ONUN HAY DAMARI ÇATLAMIŞTIR” tabirini kullan-maktadır. Sağlıklı toplum, sağlıklı bireylerden oluşur. Toplumsal değerler tesadüflerle ortaya çıkmıştır. Hepsi de uzun yaşam çizgisinde İMBİK'ten süzülerek anlam kazanmıştır. Bu değerleri bozuk para gibi harcarsanız her türlü bela, sıkıntı sizi bulur, yakanızı bırakmaz... Güzellikleri çirkinliğe tercih etmemeliyiz.

11.08.2006 

Bu yazı toplam 1872 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.