Eğitim Bölge Toplantıları’ndaki yol haritası -1-

            01.03.2005

Toplum içinde hemen herkesin çok rahat yorumladığı eğitim üzerine odaklanan konuşmalardır. Olumlu olumsuz her olayın faturası eğitime kesilir.

Yaşam için gerekli olan doğru davranışlar, aile ve çevreden alınarak okullarımızda geliştirilir. Okullarımızda eğitim ve öğretim, birlikte harmanlanarak, çocuklarımıza verilmesi gerekirken, sanki eğitim ayağı topallıyor gibi.

Sistemin öğretim ağırlıklı şablonu sonunda, yeterli bilgi verilmesi işlemi öne çıkmış olsa da başarının yakalanamamış olmasından toplumun tüm kesimleri rahatsız. Bu rahatsızlığın tedavisinde yararı olur düşüncesiyle, sivil toplum örgütlerini de içine alan Eğitim Bölgeleri Danışma Kurul Toplantıları düzenlenmeye başlandı.

Bu toplantılara Eğitim Bölgesi Koordinat Müdürleri-Milli Eğitim Temsilcileri-Bölge İçindeki İlk ve Ortaöğretim Kurumları Okul Müdürleri-Rehber veya görevlendirilen öğretmenler-Okul Aile Birliği ve Koruma Derneği Üyeleri-Öğrenciler-İlgili Sendika-Vakıf-Dernek-Üniversite-Oda-Dersane-Basından Temsilciler katılarak demokratik bir ortamda sorunlar tartışılır.

Bu toplantılardan amaç, sistemin komuta merkezi, görevliler, sistemden bilgilenenler ve sisteme maddi manevi yardım amaçlı sivil toplum kuruluş temsilcilerinin başarı için durum değerlendirmesi yaparak yol haritasını çizmektir.

Benim merakım bu toplantılarda gündeme gelen konuların, sınır çizgilerini belirleyen yol haritasının son şeklinin nasıl olduğudur. Hangi yeni uygulamaların başlatıldığı, hangi konuların üst makamlara iletildiği, hangi sorunların çözüldüğü, hangi önlemlerin alındığından danışma kurulu üyelerinin bilgilendirilmesidir. Elbette danışma kurulu toplantısında gündeme gelen görüşlerin raporu, daha sonra toplanan müdürler komisyonunda değerlendiriliyor ama sonuçtan bilgilenme olmuyor. Sanırım bu konuya açıklık getirilir.

Şimdi gelelim 16.02.2005 tarihinde 50. Yıl İzzet Baysal İlköğretim Okulu çok amaçlı salonda yapılan I. II. Eğitim Bölgesi Danışma Kurulu Toplantısına.

II. Eğitim Bölgesi Koordinatör Müdürü Sn. Remzi Kocaman, geçirdiği trafik kazası nedeniyle raporlu. Divanı oluşturan masada Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Şb. Müdürleri Rasim Ünal-Sn. Cahit Yılmaz ve I. Eğitim Bölge Koordinatör Müdürü Sn. İbrahim Çavuşoğlu. Toplant,ı oturumu yöneten Çavuşoğlu’nun hayırlı olması dileği ile açılıyor.

İlk söz Şb. Müdürümüz Sn. Rasim Ünal’da. Konuşmasına 2004-2005 Eğitim Öğretim yılında, birinci yarıyılın değerlendirilmesiyle başlıyor.

-2004-2005 Eğitim Öğretim yılında ilimiz okullarında devamsızlık sorunu yoktur.

-Zümre toplantıları yapılmıştır.

-Gümdemde olan ortaöğretimdeki öğrencilerimizin merkezi sistem sınavlarındaki başarıyı yakalayamamış olmalarıdır. Bu öğretim yılı sonunda da bu konuyu aşacağımızı sanıyorum.

Cahit Yılmaz Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü:

-Bizler, bugün burada misafir olarak bulunmaktayız. Sizleri dinleyeceğiz.

Gelen olumlu olumsuz eleştirilerle, doğruyu bulup değerlendireceğiz.

Oturumu yöneten Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü (Birinci Bölge Koordinatörü) Sn. İbrahim Çavuşoğlu, Danışma Kurulu üyelerine söz verdi.

Bu yazı toplam 731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.